08:53 23. Juuli 2018
Kuula otse
 • USD1.1670
 • RUB74.0532
Kahte sorti eurooplased: venevastase rinde kangelased ja kollaborandid

Kahte sorti eurooplased: venevastase rinde kangelased ja "kollaborandid"

© Sputnik / Сергей Потеряев
Analüütika
lühendatud link
Vladimir Kornilov
4821

Needsamad Euroopa riike sorteerivad ja sildistavad "eksperdid" süüdistavadki Venemaad selles, et tema külvab Euroopasse konflikte.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja

Venemaale omistatakse pidevalt püüdlust Euroopa Liitu lõhkuda. Aga need, kes sellest kõige kõvemini kisendavad, jaotavad ja sorteerivad ise Euroopa riike olenevalt nende suhetest Moskvaga. Hiljuti näiteks sildistati mõned riigid "kollaborantideks" – nimelt niisugust terminit kasutati "ekspertkeskuse" Evropské Hodnoty ehk Euroopalikud Väärtused aruandes.

Prahas baseeruv keskus hiilgas möödunud aastal juba sellega, et avalikustas skandaalsel veebilehel Mirotvorets (Rahusobitaja – toim.) oma musta nimekirja variandi poliitikutest, ajakirjanikest politoloogidest ja teistest tuntud isikutest, kes on kunagi söandanud anda kommentaare Venemaa telekanalile RT. Kes kõik sellesse ei pistetud, isegi dalai-laama kui "Putini kasulik idioot", kui aruannet uskuda.

Juba sellestki oleks piisanud, et tunnistada keskuse tegevus kahtlustäratavaks. Aga veelgi enam pikantsust lisab tõsiasi, et raha selleks ei eralda üksnes George Sorosi struktuurid (kuis siis ilma temata?), vaid ka terve hulk valitsusstruktuure – Euroopa Parlament, Euroopa Komisjon, Tšehhi välisministeerium ja valitsus. Ning lausa neil päevil said Euroopalikud Väärtused NATO-lt autasu "tunnustusena töö eest Venemaa õõnestustegevuse tuvastamisel".

Lähinädalatel esitlevad Tšehhi "vene õõnestajate vastu võitlejad" aruannet, kus antakse hinnang Euroopa Liidu riikide jõupingutustele "võitluses Venemaa-poolse desinformatsiooni vastu". Selle epohhiloova töö põhilised järeldused ja lühikese sisukokkuvõtte on juba avaldanud Hispaania ajaleht El Pais.

Niisiis, aruande autorid on avastanud Euroopas Venemaa "kollaborandid" – see ei ole metafoor, ei ole meie väljamõeldis, vaid seda sõna kasutatakse tolles dokumendis. Nimetatute hulka loetakse valitsused, kes "piiravad vastuseisu Venemaa mõjule ja/või aitavad kaasa Kremli eesmärkide saavutamisele".

Eesmärgiks aga, nagu sestsamast aruandest ilmneb, on režiimi vahetus. Riikide kilda, kus see õõnestuslik teabeoperatsioon on õnnestunud, kuuluvad Valgevene ja koguni Küpros. Huvitav, kas tolle päikeselise saare elanikud teavad, et Kreml nõnda tugevasti neid on mõjutanud? Veel huvitavam on, kas küproslased mõistavad, et mainitud "analüüsi" autoreid muuhulgas nende arvelt ülal peetakse?

Seevastu Hispaania, nagu ka Prantsusmaa, märgib El Pais uhkusega, on Euroopalike Väärtuste reitingutabelis tõusnud. Öeldakse, et läinud aastal "eirasid nad Vene ohtu", nüüd aga tõusid astme võrra kõrgemale – tunnistasid seda. Ühtekokku on riikide ring, kes seisavad "Venemaa desinformatsioonile vastuseisu eesliinil", laienenud, märgivad aruande autorid. Nende sekka on astunud ka Suurbritannia. Ning siin polegi tarvis selgitada, mispärast.

Leedu. Illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Филиппов

Ent "palju on veel pooleli". Nii on küllaltki palju riike, sealhulgas Portugal, Itaalia, Austria, Sloveenia, Ungari ja isegi Luksemburg, kes seisavad väga lähedal "kollaborantide" kategooriale, kuivõrd nad "Venemaa-poolsete libauudiste ohtu" endistviisi eitavad. Ja see kergemeelsus võib põhjustada "juhitamatust, mis on halvanud Itaalia". Mis tähendab, et Itaalia valimistulemused, mis on lääne valitsusladvikule vastuvõetamatud, on Moskva "teene". Eks seepeale needsamad Euroopa riike sorteerivad ja sildistavad "eksperdid" süüdistavadki Venemaad selles, et tema külvab Euroopasse konflikte.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Evropske Hodnoty, Mirotvorets, venevastased, kollaborandid, Euroopa, Venemaa

Peamised teemad

 • Venemaa žurnalistid kutsusid eestimaalasi üles endas ajakirjanikku avastama, illustreeriv foto

  Kuidas teha huvitav lugu heast inimesest, sattuda juhtivate Venemaa väljaannete või portaalide lehekülgedele, külastada tasuta Moskvat ja seejärel ükskõik millist paika ääretul Venemaal – kõike seda selgitasid Sputnik Eesti pressikeskuses Venemaa ajakirjanikud.

  52
 • Valitsusvälise organisatsiooni Valged Kiivrid liikmed

  USA, Kanada ja EL-i palvel evakueerisid Iisraeli sõjaväelased organisatsiooni "Valged Kiivrid" liikmed koos peredega Süüriast, teatas pühapäeval Iisraeli välisministeeriumi pressiesindaja Emmanuel Nahshon. Lääs võtab Bashar Assadi ees kiivri maha, arutleb raadio Sputnik autor.

  70
 • USA president Donald Trump ja Soome riigipea Sauli Niinistö

  Helsingis toimunud Vladimir Putini ja Donald Trumpi kohtumine oli Eesti poliitikutele nii ebameeldiv, et esimest korda veerand sajandi jooksul julgesid nad avalikult tunnistada "vanema venna" praeguse poliitika täielikku sobimatust.

  78