15:20 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Analüütika
lühendatud link
USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas (23)
8310

Iisraelil kui riigil on vaatamata kõigile tema rohketele reaalsetele saavutustele üks oluline haavatavus – riigi eksisteerimine praegusel kujul sõltub otseselt globaalse üliriigi poliitilisest ja sõjalisest toetusest.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Algatuseks mõned uudised.

Euroliidu juhtivdiplomaat Federica Mogherini kutsus Iisraeli ja Palestiina elanikke üles vaoshoitusele. Hiina, Venemaa ja Suurbritannia väljendasid oma murelikkust. Kreeka ja Hispaania kirjeldasid toimunut kui "jõu ebaproportsionaalset kasutamist," Prantsusmaa aga kavatseb lähipäevil "piirkonna arvestatavate "jõududega" läbirääkimised korraldada."

Washingtoni välispoliitiline samm jätab USA silm silma vastu Lähis-Ida nördimusega
© REUTERS / Mohamad Torokman

Kõige jesuiitlikumalt väljendus tõenäoliselt ÜRO peasekretär, kutsudes Tel Avivi üles "tulirelvade kasutamist maksimaalselt piirama."

Kõik need on diplomaatilised käibeterminid, millega oma ükskõiksust toimuva suhtes varjatakse, puudutavad 14. mai sündmusi, mil Iisraeli armee kümneid palestiinlasi tappis. Hukkunute hulgas on 8 kuu vanune laps, kes pisargaasi toimel lämbus.

Toimunu mõte on lihtne.

Kevadel algasid Iisraeli ja Gaza sektori piiril 6-nädalased Iisraeli-vastased massimeeleavaldused. Väljaastumised lõppesid teisipäeval, 15. mail – Nakba päeval, mil palestiinlased mälestavad 1947-1949.a. Araabia-Iisraeli sõja tõttu oma kodudest lahkuma sunnitud 700 000 araablase "Pagenduse ja põgenemise päeva."

Tasub lisada, et kaks kolmandikku Gaza sektori ligi kahe miljoni suurusest elanikkonnast moodustavad needsamad põgenikud ja nende järeltulijad, kes tänase päevani kohutavates tingimustes elavad. Arvestades seda ja veel teisigi ajaloolisi aspekte, ei peaks Iisraeli-vastased meeleolud kedagi üllatama.

Toimunud meeleavalduste nimi "Suur tagasipöördumismarss" selgitab ilmekalt korraldajate ideid ja plaane.

Iisrael hoiatas, et katsete puhul piiri ületada avatakse demonstrantide pihta tuli — ja pidas sõna. Juba esimesel päeval, 30.märtsil, tapeti 14 ja haavati 1200 inimest, 14. mai osutus aga eriti traagiliseks – hukkus 61 inimest. Iisraeli poolel hukkunuid ei ole.

Ilmselt said enamiku riikide vaoshoitud reaktsiooni põhjuseks veristele sündmustele ja tapetud araablaste suurele arvule vaatamata toimunu asjaolud.

Esiteks mängis suurt rolli protesti juhtide provokatsiooniline lähenemine ning palestiinlaste püüdlik kuulide ette seadmine.

Teiseks on riigil tõepoolest õigus oma piiride kaitsele, mida ka Suurbritannia otseselt toonitas.

© Ruptly
Meeleavaldused USA saatkonna Jeruusalemma üleviimise vastu.

Kolmandaks, vaatamata avaldustele ei olnud palestiinlaste protestid kaugeltki rahumeelsed. Demonstrandid pildusid süütepudeleid ja isetehtud lõhkeseadeldisi, põletasid autokumme, lõhkusid piirirajatisi. Lisaks oli osalejaid kümneid tuhandeid – 14. mail lausa 35 000 – mis ei jätnud olulises arvulises vähemuses olevaile Iisraeli sõjaväelastele rahvahulga tagasihoidmiseks kuigipalju valikuvõimalusi.

Vaatamata taustinfole, nägi maailm Iisraeli korraldatud veresauna, milles hukkus kümneid palestiinlasi. Olukorra teeb hullemaks samaaegsete riiklike pidustuste korraldamine USA saatkonna Tel Avivist Jeruusalemma üleviimise puhul.

Üheaegsete sündmuste terav kontrast ei lisanud Iisraeli rahvusvahelise mainele midagi positiivset.

Võidakse öelda, et riik, kes teeb alati seda, mida õigeks peab, ignoreerides ülejäänud maailma seisukohta — enamik Lääneriike kaasa arvatud — on omamoodi võluv. Olukord on aga tunduvalt keerukam.

ÜRO peaassamblee
© AFP 2019 / Jewel SAMAD

Iisraelil kui riigil on vaatamata kõigile tema rohketele reaalsetele saavutustele üks oluline haavatavus – riigi eksisteerimine praegusel kujul sõltub otseselt globaalse üliriigi poliitilisest ja sõjalisest toetusest. On mõistetav, miks Tel Aviv tegutseb muule maailmale pilku heitmata sellistes küsimustes, nagu natside või terroristide jälitamine ükskõik kus. Viimaste nädalate sündmused aga tekitavad suisa hämmingut.

Oma saatkonna Jeruusalemma üleviimisega Ühendriigid eesotsas praeguse administratsiooniga vaid süvendavad oma probleeme. USA toetuse kadumine Lähis-Idas toimub sedavõrd kiiresti, et on igaühele ilmseks muutunud. Saatkonna kolimisega kaotas Washington "punkte" kogu maailma silmis, sest antud küsimuses ei toetanud teda isegi lähedasemad sõbrad ja liitlased – Jaapan ning Ühendkuningriik kaasa arvatud. Mitte juhuslikult ei süüdistata USA-d otseselt praeguses Palestiina-Iisraeli suhete teravnemises, nagu seda tegi Rootsi välisministeerium.

Palestiina-Iisraeli konflikt
© RIA novosti, Infographics

Tehtud sammuga saavutasid ameeriklased veel midagi – suurendasid oluliselt ülejäänud maailma vaenulikkust Iisraeli suhtes – ja jutt ei ole sugugi vaid islamimaailmast. Iisraelile suunati kogu Lähis-Ida piirkonna vihkamine. Tulemuseks on regiooni järjekordne destabiliseerimine, mida Washington juba pikka aega taotlenud on.

Oma 14. mai tegevusega suutis Iisrael ameeriklastele vajalikku, kuid neile endile ülimalt kahjulikku efekti kümnekordistada.

Tahtmatult tekib küsimus Iisraeli juhtkonna motiivide osas – kas nad on tõesti nii kindlad, et USA staatus ning mõju maailmas ja Lähis-Idas püsib ka tulevikus vankumatuna?

Arvestades toimuvaga, tundub see äärmiselt lühinägeliku ja veidrana, sest jutt on riigist, mille ebasoodsates tingimustes ellujäämise oskuste pagas on hiigelsuur.

Ühendriigid kaotavad nii mõjuvõimu kui tähtsust. Kuidagi ei saa välistada, et ühel hetkel ammendub nende suutlikkus Iisraeli turvata ja riik jääb end ümbritsevate vaenlastega, kes on tema likvideerimise osas ühel meelel.

Riiklik rõõmupidu koos samaaegsete massiliste tapmistega kogu maailma silme all tundub antud olukorras õli tulle valamisena. Niisuguse käitumise tulemusena võib Iisrael tõepoolest teda mitmekordselt ületavate vaenujõudude ees üksi jääda.

Teiste riikide toetus muutub Tel Avivi jaoks kriitiliselt tähtsaks. Kas talle seda oodatud tuge ka antakse? Toetuse asemel võivad Iisraeli saabuda hoopis sügava murelikkuse väljendused koos soovitustega vaoshoituseks.

USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas>>

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
USA avas Iisraeli saatkonna Jeruusalemmas (23)
Tagid:
saatkond, Jeruusalemm, Iisrael, USA

Peamised teemad