10:24 07. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0791
  • RUB82.4810
Analüütika
lühendatud link
11120

Ameerika nädalalehe Washington Exeminer autor Tom Rogan, kes kutsus üles Krimmi silda puruks pommitama, võib kannatada raske vaimupuude või ebatraditsioonilse psüühilise hälbe all, lihtsamalt öeldes olla idioot või hull.

Rostislav Ištšenko, Süsteemse Analüüsi ja Prognoosikeskuse president

See on tema probleem, kuid tõsiasi, et tema materjal üleskutsega Ukrainale pommitada puruks Krimmi sild, avaldati Ameerika ametlikus väljaandes, võib kujuneda probleemiks USA-le.

Asi on selles, et olenemata suhtumisest Krimmi staatusesse (kas tunnustada teda Venemaa osana või mitte) on sild tsiviilobjekt. Sõjalise löögi andmine selle pihta oleks rahvusvahelise terrorismi akt. Ja üleskutsed sellele on terroristlikule tegevusele kihutamine. Kuid prokurör võib seda kvalifitseerida ka terrorirühmituse organiseerimisena.

USA meedia: Ukrainal tuleb Krimmi sild õhku lasta >>

Seega, järgides oma õigusruumi eksterritoriaalsuse põhimõtet (mille, muide, viisid rahvusvahelisse praktikasse just Ameerika Ühendriigid), võib Venemaa nõuda USA-lt rahvusvahelise terroristi Tom Rogani vahistamist ja väljaandmist, või tema üle kohtupidamist USA territooriumil.

President Vladimir Putin Krimmi silla avamisel
© Sputnik / Григорий Сысоев

Kuriteo fakt on ilmne, Ameerika seadusandlus käsitleb seda veelgi ühemõttelisemalt kui Venemaa oma. Kusjuures, kui Venemaal ähvardaks Krimmi silla rünnaku mittetoimumise korral Tom Roganit 8-10 aastat, siis USAs võib vangistuse tähtaeg olla nii 25 aastat, kui ka 250.

Ameerika seadused on selles osas väga paindlikud. Veelgi enam, Venemaa võib (jällegi Ameerika näitel) nõuda Tom Rogani vahistamist ja väljaandmist kolmandatest riikidest, kui ta nende territooriumile peaks sattuma.

Tegelikult on Moskval võimalik elu kibedaks teha nii Ameerika ajakirjanikul, kui ka USA riigidepartemangul, kes on kohustatud USA ja tema kodanike huvide kaitsmiseks välja astuma kõikjal maailmas, sealhulgas takistama nende arreteerimist ja nende üle kohtupidamist välismaal.

Tom Rogani vastu esitatavast süüdistustest loobumise saab vahetada ameeriklaste poolt kõikjal maailmas peetava Venemaa kodanike (ärimehed, programmeerijad jne) jahipidamise vastu.

Rünnata Venemaad — kuidas Ameerika ajakirjanikust terrorist sai >>

Muide, väljaande (tema peatoimetaja ja omanike) vastu, kes avaldasid liigsõjaka ajakirjaniku "peegeldusi", võib samuti esitada terrorismisüüdistuse.

Seejuures tuleb meeles pidada, et sellistel kriminaalasjadel ei ole aegumistähtaega ja rahvusvaheline praktika (muide, mille viisid sisse ja mida kasutavad USA ja Iisrael) võimaldab terroriste hävitada eriteenistuste meetoditega isegi ilma ametliku kohtuprotsessita.

Muidugi, täna lähtub Venemaa teistsugustest rahvusvahelise suhtlemise põhimõtetest ja on ebatõenäoline, et ametlikult sellele ilmselgelt ebaadekvaatsele seisukohaleüldse reageeritakse. Kuigi seda tasuks teha ja sellest tõuseks ka praktilist tulu.

Näiteks võiks vastutasuna Rogani rahvusvahelisest jälitamisest loobumise eest Ameerika vanglast vabastada kasvõi Viktor Buti (rahvusvahelise relvakaubanduse süüdistusega USA vanglas viibiv Venemaa kodanik — toim.).

Kuid siin on üks nüanss. Kuna, nagu eespool juba mainitud, sellistel kuritegudel pole aegumistähtaegu, võib kriminaalasja algatada igal ajal tulevikus. Kusjuures keegi ei ole kohustatud sellest USA riigisekretäri, saatkonda ega Tom Roganit ennast ametlikult teavitama.

See võib osutuda "meeldivaks" üllatuseks.

Selline hüsteeria oleks loogiline Ukraina "poliitilises ajakirjanduses". Kiievis unistatakse juba ammu Kubani hõivamisest kuni Kamtšatkani välja, Kremli lammutamisest, kõikide venelaste hävitamisest ja Krimmi silla, kui see juba on kord valmis ehitatud ega lagune (mida ukrainlased veel täielikult ei usu), ülevõtmisest "sõjakahjude" katteks.

USA mõistis hukka Krimmi silla >>

Sellise materjali avaldamine, olgugi et mitte kõige lugupeetavamas, kuid mitte ka marginaalses Ameerika väljaandes näitab, et USA avaliku arvamust kujundav ja ametliku Washingtoni seisukohti mõjutada üritav Ameerika poliitiline ajakirjandus on kindlalt tõusmas nurjunud riikide publitsistika tasemele.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
terrorism, analüütika, pommitamine, üleskutse, Washington Examiner, Krimmi sild, Tom Rogan, USA, Krimm, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad