02:17 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Analüütika
lühendatud link
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
10611

Raske öelda, kas Ukraina ametivõimud tegutsevad seejuures tahtlikult või see liht lihtsalt "kukub nii välja", kuid, mis peamine, Ukraina on igati edukalt kujundamas endale kurjam-klouni mainet.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Kinematograafias on žanre, mis püsivad rõhutatult grotesksetel kurjamitel. Tuntuim näide — James Bond, kus antagonistlikud vastandid võtavad keeruka ja omal moel elegantse kuju, andes neile publiku silmis isegi teatud võlu. Kuid sellele kurjamite tõule on juba ammu toodetud ka paroodiat, kus nurjatuse kangus viiakse täieliku absurdini, luues sellega koomiline efekt. Siin publik juba naerab kurigeeniusest teadlase või kopteriplatsi suuruse vormimütsiga Ladina-Ameerika diktaatori plaanide üle hävitada maailm või vallutada Ameerika.

Kõige järgi otsustades on tänane Ukraina otsustanud Hollywoodile väljakutse heita ja realiseerida kõige naeruväärsemad ideed ja kujundid, mis viimase sajandi jooksul "tähtede vabriku" poolt loodud on. Igal juhul tekitab enamik sealt tulevatest uudistest kolmanda maailma autoritaarsete režiimide absurdlike paroodiate keskkonda sukeldumise täieliku efekti.

Kuidas saakski teistmoodi suhtuda näiteks uudistesse Ukraina "patrullpolitsei tegevuse alustamisest Krimmis ja Sevastoopolis"? Tundub, et seda uudist pole füüsiliselt ilma pila ja avaliku naeruta võimalik kommenteerida.

Raske öelda, kas Ukraina ametivõimud tegutsevad seejuures tahtlikult või see liht lihtsalt "kukub nii välja", kuid, mis peamine, Ukraina on igati edukalt kujundamas endale kurjam-klouni mainet.

Ja siin tekib peamine probleem, sest Kiiev on võimeline käituma absurdselt ja olema kõrvalt vaadates täielik naerualune, kuid see klounaad põhineb reaalsete inimeste verel ja eludel.

Praegu uudisteportaaliga RIA Novosti Ukraina ja selle juhi Kirill Võšinskiga toimuv on selle äärmiselt illustreerivaks näiteks. Ajakirjanikku kahtlustatakse täiesti tõsiselt riigireetmises põhjusel, et tema tekstid ei sobi ideoloogiliselt riigi ametivõimudele. Sündmustik on algusest lõpuni absurdne. Võšinskilt võeti ära kaks autot.

"Tsiviliseeritud maailma" reaktsiooni oleks raske ettegi kujutada, kui sama oleks juhtunud Associated Pressi või Reutersi esindajaga kus tahes maailma otsas. Seejuures Võšinski viidi Kiievist Hersoni, kus tema asjaga tegeleb Ukraina Krimmi autonoomse vabariigi prokuratuur. See tähendab, et justkui olemasoleva vabariigi justkui olemasolev struktuur tegeleks justkui olemasoleva kriminaalasjaga.

SBU töötajad
© Sputnik / Григорий Василенко

Selle koha peal peaks kinopublik naerma totalitaarse režiimi eduka satiiri üle. Ainult et see ei ole film — ja naerda pole siin midagi. Võšinskit ähvardavad ajakirjandusliku tegevuse eest hoopiski mitte filmilikud, vaid täiesti reaalsed 15 aastat vangistust. Riigireetmise eest.

Ja see ongi Ukraina praegune olemus. See, et ta muudab end püüdlikult ja järjekindlalt üleüldiseks naerualuseks ja vaimu teritamise objektiks, ei välista, et see "kloun" õgib inimelusid ja toitub verest.

Sellises olukorras muutub küsimus, kuidas tulla toime selle põrgulehtri kujulise riikliku moodustisega, mis ei asu kusagil maailma karupõrgus, vaid keset Euroopat, üha pakilisemaks. "Tsiviliseeritud maailm" võib muidugi, vähemalt mõneks ajaks, võtta mugava seisukoha "ma ei näe ega kuule midagi", nagu tegi Prantsusmaa välisministeerium. Venemaa aga seda endale lubada ei saa. Meil tuleb koostada pikaajaline strateegia ja taktika suhtlemiseks naabriga, kes on muutunud "verise habemenoaga klouniks".

Taktikalised käigud hõlmavad loomulikult kaebuse esitamist nn rahvusvahelistele organisatsioonidele, mis on end positsioneerinud vahekohtunikena, kes jälgivalt hoolikalt inimõigustest ja põhivabadustest kinnipidamist ülejäänud maakeral. Siiski tuleb meeles pidada, et nende organisatsioonide ja riiklike struktuuride "võitlust" taga inimõiguste eest on alati petud teisejärguliseks vahendiks maailma valitsemisel. Kuid nüüd, mil peamised vahendid selleks kipuvad kinni kiiluma ja on kaotamas oma mõju, on "rahvusvaheline inimõiguste kaitse" samuti lakanud olemast objektiivne.

Seepärast peaks Venemaa "veriste klounide" kohtlemise taktika ja strateegia põhinema kahe lihtsa tõsiasja mõistmisel:

— Esiteks ei ole Belgorodi oblastist edela poole enam mingit isegi formaalset õigusruumi olemas;

— Teiseks, seda territooriumi ei ole võimalik mõjutada veenmise ega muu "humanitaarsusega".

Seal, nagu tsivilisatsiooni katastroofi piirkondades olema peabki, mõistakse hoopis teist keelt.

SBU töötajad on tunginud RIA Novosti Ukraina kontorisse>>

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
Tagid:
kurjam-kloun, Kirill Võšinski, Sevastopol, Ukraina, Krimm

Peamised teemad