18:01 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Analüütika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
11931

Sergei Skripal sai lõpuks haiglast välja. Küsimus on nüüd selles, kas ta saab ka pressikonverentsisaali tulla?

Gevorg Mirzajan

Ja Oscari saab…

"Briti teadlased selgitasid välja…" Seda fraasi on Venemaal alati kasutatud mingi sündmuse, fakti või teooria mõnitamiseks. Kuid viimastel kuudel on see väljend hakanud kõlama uhkelt ja tähistama Briti teaduse suurepäraseid saavutusi. Ja kõik tänu Skripalide loole.

Tõepoolest, ainult Suurbritannia teadlased olid võimelised juba esimestel päevadel pärast Skripali mürgitamist, ilma igasuguse tõendusmaterjalita süüdistama selles kuriteos Venemaad.

Tõestama, et ainult Putinil oli motiiv tappa enam kellelegi mittevajalik endine agent vahetult enne kõige olulisemaid Venemaa presidendivalimisi, mis pidid toimuma ilma skandaalideta ja andma uue alguse suhete normaliseerimisele Läänega.

Ilmselt loobus Moskva selle eesmärgi saavutamisest, sest tekkis vajadus vältida Skripali koostööd mõjuvõimsa Eesti luurega. Britid suutsid mitte ainult selle teooria tõestada, vaid ka põhjendada seda nii veenvalt, et mitmed teised Euroopa riigid nõustusid Moskvat diplomaatide väljasaatmisega karistama. Suurele Briti teadusele osutus isegi võimetekohaseks tõestada, et "Novitšoki" nimelist mürkainet toodeti Venemaal ja ainult Venemaal. Asjaolu, et paljud asjatundmatud keemikud ja poliitikud kolmandatest riikidest väitsid vastupidist, ei häirinud enam kedagi.

Kuid suurimate saavutustega selles vallas sai kiidelda Briti meditsiin (seesama, kes hiljuti tappis Alfie Evansi beebi ainult sellepärast, et ei suutnud ise teda ravida ja keeldus välja andmast teistele riikidele, kes olid valmis teda ravile võtma). Ainult süngel ja mahajäänud Venemaal sureb "Novitšokiga" mürgistuse korral mitte ainult ohver ja tema sekretär, vaid ka lahkamist toimetav patoloog. "Kui see oleks olnud keemiarelv, oleks inimesed kindlasti surnud sündmuskohal," ütles Vladimir Putin, muidugi Venemaa meditsiini madalat taset õigustada püüdes.

Inglismaal on muidugi hoopis teistmoodi, seal ei sure vaenlase elavjõu kasutamiseks toodetud keemiarelva kasutamisest keegi, satub vaid haiglasse. Nii kirjutatakse peagi haiglast välja politseinik, kes tragöödiapaigal viibis ja seejärel Sergei Skripali tütar Julia. Kummalgi, kui arste uskuda, pole pärast ühe tugevaima mürkaine mürgitust isegi pöördumatuid kahjustusi.

Ja nüüd siis lahkus raviasutusest kurja Putini ohver ise, kelle päästis Briti arstide mõttejõud — 18. mail (2,5 kuud pärast väidetavat mürgitust) kirjutati Sergei Skripal haiglast välja. Elusa ja tervena. "Tema ravi oli meie jaoks kolossaalne ja erakordne väljakutse," ütles raviasutuste direktor Lorna Wilkinson. Seejuures Skripali ennast (nagu varem ka tütart) meediale ei näidatudki, samuti ei korraldatud kohtumist Venemaa saatkonna esindajatega, kes nõudsid, et neil lastaks kasvõi ühe silmaga surnust tõusnud kaasmaalast näha. Elagu suur ja väärikas Briti õigussüsteem, mis keelas isegi "kannatanute" fotode avaldamise.

On üks küsimus!

Kõigil selles loos osalenud brittidel on nüüd tasu loota. Tõsi, mitte Nobelit, pigem Oscarit või Kuldset Maski. Kuid Briti meedia justkui ei taha väärikas rivis püsida – küllap ollakse küllastunud Pulitzeridest lugude eest verisest türannist Gaddafist, türann Assadi poolt keemiarelvade kasutamisest ja Putini poolt Ukraina õnnetute neonatside kiusamisest, Skripali haiglast väljakirjutamist nad kajastada eriti ei üritanudki.

Ja kui keegi sellest kirjutaski, siis "tagumise vasaku jalaga" — see tähendab, teatati sündmusest ja ülejäänud leheruum täideti sellest loost juba varem teada olevate faktidega. Ei mingeid järeldusi, üleskutseid ega prognoose.

Võib-olla pole asi siiski ülekülluses, vaid brittide jaoks sellele probleemile punkti panemises.

Peaminister Theresa May on oma ajaloolise eesmärgi Skripalide loos juba saavutanud — tema reiting on tõusnud, Venemaa vastu on kehtestatud sanktsioonid ning Venemaa ja Euroopa suhete normaliseerimise protsess, mis pidi algama pärast Putini ametisseastumise tseremooniat, on edasi lükatud.

Probleem on aga selles, et see pole kaugeltki lõppenud teiste jaoks. Eelkõige tüütute venelaste jaoks. Moskva nõuab jätkuvalt selliseid pisiasju nagu tõendid, tunneb huvi uurimise käigu vastu ja küsib, millal tuleb teda süüdimõistev kohtuotsus.

Venemaa suursaadikut ÜRO Julgeolekunõukogus Vassili Nebenzjat parafraseerides ei kavatse Kreml Suurbritannia seljast maha ronida. Nuga brittide laia selga hakkavad lööma juba eurooplasedki. Jutt ei ole ainult Moskva mõttekaaslasest Tšehhi president Milos Zemanist, kes uuris asja oma luurajate käest ja teatas siis nende ettekande alusel, et mürkgaasi "Novitšok" tõepoolest sünteesiti Tšehhi Vabariigis (nagu ütles Venemaa välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova).

Oma noa lõid brittidele selga ka salakavalad sakslased. Ilmselt inspireerituna näiteks Angela Merkeli eeskujust, kes ajas Trumpile vastu ja teeb koostööd Putiniga Nord Stream-2 osas, kaevasid Saksa ajakirjanikud välja, et "Novitšokki" sünteesiti mitte ainult Venemaal, vaid ka teistes Euroopa riikides. Kusjuures sünteesiti just eriteenistuste vajadusteks.

USA president Donald Trump
© AP Photo / Pablo Martinez Monsivais

Sellega põrmustavad nad välja Briti poole ühe peamise argumendi. Ilmselt ei meeldinud kõigile, kuidas Suurbritannia väänas Euroopa liitlaste käsi Venemaa diplomaatide väljasaatmise asjas.

Selle tulemusena peab Briti pool, kes seisab häbiväärse paljastamise serval, Skripalide asjas välja käima mingi uue argumendi, mis lööb üle venelaste, tšehhide ja sakslaste paljastused.

Ja nüüd tuleme tagasi väga sobival ajal haiglast välja kirjutatud Skripali juurde. Kui tema tütar Julia ilmselt keeldus koostööst Briti salateenistustega ega nõustunud kaamerasse lugema sõnumit selle kohta, et ta mürgitasid "kaks punase viisnurgaga karvamütsides inimest, kes kutsusid teineteist Boriss ja Nataša" (või veel parem — Vladimir ja Dmitri), siis Sergei Skripal võib sellele ettepanekule vastata jaatavalt. Lõppude lõpuks on ta professionaalne reetur.

Teisest küljest ei pruugi ta nii vastata, sest ta on ikkagi professionaalne luuraja. Ja mõistab, et pärast selliseid ülestunnistusi ei maksa tema elu liigsete teadmiste tõttu enam eriti palju.

Ja kui ta ei nõustu, siis peab Suurbritannia ka edaspidi seniste tõendite võltsituse all ägades jätkama uute ajalooliste võltsitud tõendite kogumist. Järelikult muutub Briti teadlaste maine taas küsitavaks.

"Inglanna õiendab häda">>

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
Skripal, Julia Skripal, Sergei Skripal, Theresa May, Suur-Munamägi, Suurbritannia

Peamised teemad