10:12 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Analüütika
lühendatud link
21530

Eksperdid peavad tõenäoliseks uute, hästi ettevalmistatud terrorirünnakute toimumist, mis saavad olema hoopis ohvriterohkemad kui ISIS*-e fanaatiliste üksiküritajate omad, rääkis uudisteportaali Sputnik Eesti autor.

Villem Rooda, endine sõjaväeluure kõrgemast ohvitserist analüütik

Al-Qaeda** liider Ayman al-Zawahiri postitas 13. mail maailmavõrgus videopöördumise "Tel Avivi on samuti moslemite maa". See on pühendatud USA saatkonna üleviimisele Jeruusalemma ja kutsub üles jätkama džihaadi ameeriklaste ja teiste "uskmatute" vastu. Eksperdid peavad tõenäoliseks uute, hästi ettevalmistatud terrorirünnakute toimumist, mis saavad olema hoopis ohvriterohkemad kui ISIS*-e fanaatiliste üksiküritajate omad.

Miks Ameerika Iisraeli lõksu meelitas >>

Iraagi ja Süüria lahinguväljadel kaotas Al-Qaeda** märkimisväärse osa oma sõduritest, kuid säilitas organisatsiooni tuuma, seega ka oma "eksperdid", kes on võimelised ette valmistama ja läbi viima suuri terrorirünnakuid Lähis-Idas ja Euroopas, arvab endise GRU kõrgem ohvitser analüütik Villem Rooda.

Ajakirjanduses aegajalt ilmuvad teated fanaatikutest üksiküritajate rünnakutest jalakäijatele Euroopa linnades ei paku avalikkusele enam erilist huvi. Võibolla ollakse sellega juba harjunud, sest inimesed kohanevad isegi elamisega pidevas rünnakuohus. Kuid võib arvata, et seletust tuleb otsida eurooplaste lootuses, et nende potentsiaalsed tapjad on jäänud Mosul, Raqqa ja Aleppo varemete alla või kiiruga maetud massihaudadesse pärast ISISe lüüasaamist Iraagis ja Süürias.

Euroopa on veendunud, et islami fanaatikute esitatud avalikele väljakutsetele inimkonnale on tehtud lõpp.

Kuigi terrorirünnakute oht Euroopa linnades ei pruugi tunduda paljudele suur, võib see mulje olla vägagi petlik. Ei maksa soovitut tegelikuse pähe võtta. Euroopa, Ameerika Ühendriikide ja Venemaa julgeolekujõud on tõepoolest teinud suuri jõupingutusi, et terrorivõitlejate tegevust peatada. Meedias avaldatu põhjal on viimase aasta jooksul teada kokku 108 terrorirünnakust ja selle katsest, kuid tegelikkuses oli neid palju rohkem. Terroristide suurenenud huvi all on nii Saksamaa, Prantsusmaa, Venemaa, Belgia kui ka Rootsi, Itaalia ja Hispaania.

Prantsusmaal tuvastati 416 Islamiriigi* rahastajat >>

Nende riikide eriteenistustel on üsna usaldusväärne teave terroristlike organisatsioonide ja nende liikmete tegevuse kohta, samuti ülevaade nende võimalikest kavatsustest ja eesmärkidest. Siiski on neil võimatu saada absoluutselt täpset teavet, sest neil on võimatu sokutada oma füüsilisi teabeallikaid ISISe, Al-Qaeda või teiste suurte ja ohtlike terroriorganisatsioonide ladvikusse. Kaasaegsed elektroonilised teabekogumise vahendid ei anna põrandaaaluse ja sissivõitluse tingimustes piisavalt häid tulemusi, kuigi neid ei saa pidada ka täiesti kasutuks.

Lähis-Idas kasvab "kuumade piirkondade" arv

Terroristide tegevuse, nagu ka skisofreenia aktiivsus tõuseb tavaliselt kevade saabumisega. Soe ilm hõlbustab terroriüksuste ümberpaiknemist. Nende sihtriikides hakkavad samal ajal inmesed kogunema avalikesse kohatadesse — väljakutele ja parkidesse, seal korraldatakse rohkem massiüritusi, mida reeglina peetakse terroriorganisatsioonide prioriteetseteks sihtmärkideks.

USA presidendi Donald Trumpi otsus Jeruusalemma tunnistamisest Iisraeli pealinnana suurendab kahtlemata ühinedasoovijaid nendega, kes tahaksid "uskmatuid" ja "uusi ristisõdalasi" tappa, see stimuleerib ebaseaduslike islami radikaalide ja nende organisatsioonide tegevust.

Kuid on siiski ebatõenäoline, et nende aktsioonid levivad Euroopasse nii Jeruusalemma erilise tähenduse, kui ka piisava potentsiaalsete sihtmärkide hulga tõttu Lähis-Idas endas.

Damaskuse eeslinnas likvideeriti viimane ISIS*-e tugipunkt >>

Kuid teravneb ka olukord Liibüas, Iraagis ja Süürias. Šiiitide terror sunniitide vastu Iraagis jätkub, mis aga seab riigi uue sõjalise vastasseisu äärele ISIS*-ega, mis on taastamas oma jõudu ja täiendanud oma ridu uute sunniiitidest võitlejatega, kes põlevad soovist šiiitidele kätte maksta. Tundub, et USA vaid jälgib sündmuste arengut kõrvalt, võtmata ette midagi konkreetset, et vältida kokkupõrkeid.

Süürias ei suuda suurvõimud kuidagi kokku leppida oma huvide ja mõjuvõimu jaotuses. Afganistani olukord on aga hoolimata jätkuvast rahalisest abist ja seal asuvatest täiendavatest Lääne väeüksustest katastroofiline. Tundub, et Afganistanis on tehtud tõsiseid vigu ja neid ei saa (või ei taheta) kõrvaldada ja tehakse juurde järjest uusi vigu. Tundub, et Afganistanis on ISIS*-el, kelle poolele on üle läinud palju radikaalse Talibani liikumise pooldajaid, õnnestunud oma positsioone tugevdada, mis häirib tõsiselt Venemaad ja Hiinat, kes on omakorda astunud samme, et tugevdada oma piire Kesk-Aasia riikide ja Afganistani vahel. Avalik sõjategevus võib seal varsti taas puhkeda.

Abi võib jõuda kurdideni Süürias ja Türgis, kuid asjatu on loota, et abi jõuab kurdideni Iraanis ja Iraagis
© REUTERS / Goran Tomasevic

Karta on Al-Qaeda* uusi rünnakuid

Al-Qaeda** probleem on suur. Siiani on organisatsioon püsinud varjus, välja arvatud organisatsiooni juhtide videopöördumised. Kuid nüüdseks on organisatsioon taastunud katastroofidest, mis teda Süürias, Somaalias ja Jeemenis tabasid. Al-Qaedal** on tugevad positsioonid Pakistanis ja Sudaanis, ta on edukalt sisenenud ja ühinenud Egiptuses, Jordaanias ja tõenäoliselt ka Euroopa riikides ning on nüüd valmis aktiivsemateks üritusteks. Organisatsiooni positsioone ja võimalusi Euroopas on raske hinnata, kuid nad on igal juhul tugevamad kui ISIS*-el. Venemaale ei ole Al-Qaeda** veel jõudnud, kuid USA-s on ta tõenäoliselt juba olemas.

Islamiriigi* relvaladudes avastati NATO relvi >>

Al-Qaeda** on suutnud säilitada oma peamise löögijõu, kuid kalifaadi sõjaline lüüasaamine on paratamatult negatiivselt mõjunud tema võitlejate moraalile, juhtimisele, rahastamisele ja uute liikmete värbamisele. Kuid kuna al-Qaeda** juhtidel on õnnestunud vältida organisatsiooni avastamist ja hävitamist, siis võib eeldada, et uute terrorirünnakute planeerimise ja läbiviimise kvaliteet saab olema kõrge. Ja uusi rünnakuid on oodata juba lähitulevikus, kui organisatsiooni tuumikul tuleb demonstreerida, et "võitlus jätub".

Suuremahuline terroristlik tegevus siiski vaevalt enam tõenäoline on, selleks on jõud ja vahendid liig napid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

*EL-is, Venemaal ja USAs keelustatud terroriorganisatsioon

**EL-is, Venemaal ja USAs keelustatud terroriorganisatsioon

Tagid:
rünnak, analüütika, oht, terrorism, Taliban, ISIS, Al-Qaeda, Villem Rooda, Euroopa, Jeruusalemm, Iisrael, USA

Peamised teemad