17:50 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Analüütika
lühendatud link
Dollariajastu loojang (12)
16090

Sanktsioonide kehtestamine Iraani vastu on kaasa toonud väga huvitava kõrvalmõju. Nendele meetmete tõttu on toornafta müügimahud Šanghai börsil drastiliselt kasvanud ja on nüüdseks tõusnud 12 protsendini maailma kogu naftatarbimisest. See on oluline sellepärast, et Šhanghai börsil kaubeldakse jüaanide, mitte dollarite eest.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor RIA Novostile

Asi on selles, et Iraanis äri ajavate või naftat ostvate Euroopa ettevõtete ähvardamisel kõigepealt trahvide ja siis veel "dollarisüsteemist väljaheitmisega" oleks mõtet ainult siis, kui poleks mingeid alternatiive USA valuutale ega USA finantssüsteemile.

Kümme või viisteist aastat tagasi oli erinevatest valikuvõimalustest tõepoolest raske rääkida, kuid nüüd viib USA tegevus selleni, et Vana Maailma poliitikud, rääkimata juba nende Hiina kolleegidest, hakkavad kõigest väest edendama maailmakaubanduse "dedollariseerimist". Selle protsessi esimeseks ohvriks võib vabalt osutuda "naftadollari süsteem". Ilma selleta võib USA valuuta staatus maailmarahana sattuda tõsise löögi alla.

EL käivitas USA Iraani sanktsioonide blokeerimise menetluse>>

Sanktsioonide kehtestamine Iraani vastu on kaasa toonud väga huvitava kõrvalmõju, mille kodumaine meedia on jätnud peaaegu tähelepanuta. Nendele meetmete tõttu on toornafta müügimahud Šanghai börsil drastiliselt kasvanud ja on nüüdseks tõusnud 12 protsendini maailma kogu naftatarbimisest, millest teatas üllatunud Reuters, seostades müügimahtude kasvu justnimelt USA tegevusega. See on oluline sellepärast, et Šhanghai börsil kaubeldakse jüaanide, mitte dollarite eest. Ja tehingud ise on USA finantsregulaatorite jaoks "läbipaistmatud". See võimaldab Hiina (ja mitte ainult Hiina) tarbijal kasutada Šanghaid "musta kastina", millest saab välja tõmmata Iraani naftat USA sanktsioone kartmata.

Esialgu kasutavad seda võtet peamiselt vaid Hiina ostjad, kuid on ainult aja küsimus, kui selline USA sanktsioonidest möödahiilimine muutub populaarseks ka Iraani nafta Euroopa ostjate hulgas. Kusjuures Hiina ametivõimud võivad seda protsessi isegi kiirendada, muutes (ja pisut täiendades) jüaani futuuride spetsifikatsiooni selliselt, et see vastaks paremini just Iraani nafta koostisele. On märkimisväärne, et veel eelmisel aastal oleks USAl olnud palju kergem Iraani kauplemist musta kullaga ära kägistada, sest siis ei olnud muid kauplemisvõimalusi sanktsioonidest möödahiilimiseks üldse.

EL tippkohtumine nimetas president Trumpi Euroopa vaenlaseks>>

Aga nüüd on.

USA president Donald Trump
© AP Photo / Andrew Harnik

Samaaegselt jüaani skeemiga võidakse käivitada ka euroskeem. See sobiks mitte ainult naftafirmadele, vaid ka kõikidele Euroopa ettevõtetele, kes tagavad Iraanis äri. Bloombergi energeetikatoimetuse korrespondent Javier Blass märkis, et Prantsusmaa valitsus promob juba igati Euroopa avaliku sektori finantsasutuste kasutamist Iraani tehingute tagamiseks ja selle teostajateks pakutakse Euroopa keskpanka või Euroopa Investeerimispanka — Euroopa Liidu riiklikku finantsasutust, mis loodi algselt vähemarenenud Euroopa piirkondade järeleaitamiseks. Kehtib järgmine loogika: vaevalt et ameeriklased julgevad kehtestada piiranguid või trahvida Euroopa Liidu finantsstruktuure. Ja kui nad püüaksidki seda teha, siis lisaks diplomaatilisele skandaalile seisaksid nad silmitsi oma tegevuse mõttetusega: tegelikult ei ole nendel struktuuridel vajagi USAs äri ajada ja neil ei ole vaja arveldada dollarites, sest neil on piiramatu juurdepääs likviidsusele eurodes.

On lihtne märgata, et sel juhul kujuneb välja rahastamisskeem, mis vähendab nõudlust dollari järele rahvusvahelises kaubanduses ja see on hõlpsalt kasutatav ka muudel juhtudel, vähendades samal ajal USA sanktsioonide ohtu, mida võidakse kehtestada teistele riikidele.

Trumpi kingitus — mida annab USA väljumine Iraani tuumaleppest Venemaale>>

Samuti väärib märkimist, et vähemalt kaks ELi riiki — Prantsusmaa ja Itaalia — hakkasid juba jaanuarist valmistuma Iraani-vastaste sanktsioonide taastamiseks.

Prantsusmaa riiklik investeerimispank Bpifrance teatas oma kavatsusest anda omapoolsed ekspordigarantiid Iraanis tegutsevatele ettevõtetele.

Tagatised antakse loomulikult eurodes ja nagu märgib Prantsusmaa riiklik telekanal France24, lubavad need mööda minna "kõikidest sidemetest USA-ga". Samasugust viie miljardi euro suurust kava, seekord riiklikult investeerimisagentuurilt Invitalia on Itaalia valitsus Teheraniga juba arutanud.

Teooria, et kogu Euroopa vastupanu ei lõpe millegagi, toetajate peamine argument on tees, et Ameerika turg on olulisem kui Iraani oma.

Eestil tuleb jälle valida Euroopa ja Ameerika vahel>>

Illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

See tähendab, et Euroopa, Hiina, Jaapani ja teiste riikide ettevõtted otsustavad massiliselt järgida Ameerika majandussanktsioone lihtsalt oma majandushuvidest. See on väga primitiivne, võiks isegi öelda, "väga washingtonlikult primitiivne" viis näha asju, arvestamata mitmeid olulisi tegureid. On palju Euroopa, Hiina, Jaapani ja teiste riikide keskmise suurusega ettevõtteid, millel ei ole objektiivsetel põhjustel (piisab kui meenutada Donald Trumpi kehtestatud protektsionismi) juurdepääsu USA turule. Nad kardavad piiranguid juba ainult seetõttu, et võivad kaotada kontaktid rahvusvaheliste pankadega ja välismajandustegevuse rahastamise. Kui aga luuakse finantsskeem, mis võimaldab neil väliskaubanduses kasutada eurot, jüaani, jeeni või rubla ja seejuures säilivad sidemed suurte (avalike või spetsialiseeritud) pankadega, mille jaoks sellised kliendid ei ole "mürgised", siis kaotavad USA sanktsioonid koheselt oma mõtte.

Jah, väikesed Euroopa või Hiina ettevõtted tõenäoliselt ei suuda oma jõududega tarnida Iraanile 100 Airbusi, mille tarneleping on Washingtoni tegevuse tõttu peatatud. Kuid nad on suutelised tegutsema vahendajatena: ostma lennukeid (või muid "sanktsioonide alla jäänud kaupu) ja edastama need Iraanile. Kui ameeriklased jätkavad oma jonni, siis mõne aja pärast saab maailmas olema kaks paralleelset rahastamise ja rahvusvahelise kaubanduse süsteemi — üks USA ja teine muu maailma jaoks. Ameerika probleem on see, et Ameerika majanduslikuks stabiilsuseks, nagu rõhutavad õigustatult Moodies'i analüütikud, on vaja, et dollar säilitaks rahvusvahelises kaubanduses põhivaluuta staatuse, sealhulgas osas, milles riigid otseselt ei osale.

Ameeriklasi eirava, tõhusa, oma finantssüsteemi ja valuutaga rahvusvahelise kaubanduse paralleelsüsteemi loomise korral muutub dollar mitte ainult mittevajalikuks, see muutub suisa mürgiseks kõikide rahvusvahelise kaubanduse osalejate jaoks.

Trump teatas USA lahkumisest Iraani tuumaleppest>>

Tingimustes, kus dollarite välisnõudlus järsult väheneb, tuleb USA juhtkonnal langetada raskeid valikuid. Kas vähendada oma eelarvet, mis toob kaasa majanduskriisi, või deklareerida maksuvõimetust oma arvukates võlasuhetes, või lülitada oma rahatrükimasin täistuuridele, mis viib paratamatu hüperinflatsioonini.

Võimalik, et Washingtoni juhtkonnale näib, et nüüd on tal viimane võimalus tõestada kogu maailmale oma õigust ülemaailmsele hegemooniale.

Kuid ajalukku läheb Trumpi lahkumine Iraani leppest kui suurepärane näidet, kuidas globaalne hegemoon saagis ise oma logiseva trooni jalga.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Dollariajastu loojang (12)
Tagid:
euro, juaan, dollar, nafta, börss, Donald Trump, EL, Iraan, USA

Peamised teemad