20:52 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Analüütika
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
6110

Pärast skandaali Ida-Gouta keemiarünnakuga peatas Washington “vabatahtlike” rahastamise, kuid London jätkab nende subsideerimist võib-olla isegi suurenemas ulatuses.

Vladimir Ardajev, RIA Novosti vaatleja

Boliivia filmirežissöör, näitleja ja kodanikuaktivist Carla Ortiz rääkis Süüriast naastes, kuidas Lääne toetatud vabatahtlike organisatsioon "Valged kiivrid" takistab selles riigis rahu saavutamast. Pärast skandaali Ida-Gouta keemiarünnakuga peatas Washington "vabatahtlike" rahastamise, kuid London jätkab nende subsideerimist võib-olla isegi suurenemas ulatuses. RIA Novosti uuris, kellele ja milleks on vaja humanitaarse ühiskondliku liikumise taha varjunud professionaalseid provokaatoreid.

Terroristidega ühe katuse all

Selle organisatsiooni liikmed peavad end vabatahtlikeks ja deklareerivad oma eesmärgina tsiviilelanikkonna kaitsmise ja abistamise Süüria seadusliku valitsusega opositsioonis olevate mässuliste kontrollitavates piirkondades. Aleppos hõivasid Al Qaeda'ga* seotud Jebhat al-Nusra* terroristid palju koolimaju ja suutsid need omamoodi operatsioonikeskusteks. Carla Ortiz oli väga üllatunud, et sealsamas oli ka "Valgete kiivrite" peakorter.

"Kui sa oled tavaline tsiviilisik, kes on näinud, mida need rühmitused tegid sinu rahvaga, kuidas nad vägistasid sinu tütreid ja võtsid inimestel päid maha, siis ei nõustuks sa olema nendega ühe katuse all," ütles Carla Ortiz intervjuus Hispaania agentuurile Sputnik Mundo.

Ta rääkis endiste vabatahtlikega. "Nad tahtsid inimeste elusid päästa, kuid mõistsid, et osa abist läheb relvastatud rühmitustele, kes ainult nimetavad end mõõdukateks," räägib boliivlanna. Inimesed tänavalt kinnitasid talle, et "Valged kiivrid" ei päästa tegelikult kedagi, nad keeldusid abistamast haiglates olevaid lapsi ja lahingutes Aleppo pärast tegutsesid nad käsikäes Al-Nusra* võitlejatega. Oma videoaruande Süüriast pani režissöör ja näitleja üles sotsiaalvõrgustikes.

​Ekstremistide huvides

Aprilli keskel tegi ka briti muusik, üks legendaarse rokkbändi Pink Floyd asutajatest Roger Waters oma kontserdil Barcelonas"Valgete kiivrite" vastase valduse. Selle video on saadaval YouTube'is.

"Mina isiklikult usun, et "Valged kiivrid" on variorganisatsioon, mis on loodud vaid selleks, et toetada jihhadiste ja terroriste," ütles Waters.

Tema arvates sunnib "humanitaarsete vabatahtlike" tegevus avalikkust toetama Süüriale antavaid sõjalisi lööke. "Me peame veenma oma valitsusi, et nad ei pommitaks inimesi. Ja et nad kindlasti ei pommitaks enne, kui pole lõpetatud uurimine ega saadud selget pilti, mis seal tegelikult toimub," lisas ta.

Selle ettekäändeks oli keemiarünnak, mille väidetavalt korraldasid valitsusväed ja mille ohvriteks olid tsiviilisikud. Selle tõendina pakutati "Valgete kiivrete" poolt meedias ja sotsiaalvõrgustikes levitatavaid videokaadreid ohvritest.

Venemaa kaitseministeerium paljastas nende kaadrite võltsingu – Venemaa vaenupoolte lepituskeskuse esindajad ei leidnud Douma linnas mingeid märke keemiarelvade kasutamisest, lisaks õnnestus neil saada tunnistused inimestelt, kelle "vabatahtlikud" olid toidu eest palganud mängima keemiarünnaku ohvreid. Kogu teave edastati Süüriasse saabunud keemiarelvade keelustamise organisatsiooni OPCW ekspertidele.

Mai alguses sai teatavaks, et USA vaatas president Donald Trumpi taotlusel uuesti läbi Süüria abiprogrammid ja lõpetas "Valgete kiivrite" rahastamise. Washington oli tasunud umbes kolmandiku nende kogueelarvest. Samal ajal teatas Briti peaminister Theresa May oma toetusest "Valgetele kiivritele" ja isegi nende rahastamise võimalikust suurendamisest. Kusjuures paljud meediaväljaanded (sh Lääne omad) ei välista, et Washington ei kavatse sugugi lõpetada "vabatahtlike" toetamist — Valge maja avaldused tunduvad selles osas liiga ebamäärased ja laialivalguvad.

Võitlejad infosõja eesliinilt

Venemaa Strateegilise kommunikatsioonikeskuse president Dmitri Abzalov on veendunud, et "Valged kiivrid" ei ole humanitaarabi-, vaid Briti luureteenistuse MI6 poolt teabe kogumiseks loodud poliitiline organisatsioon. Inimõiguste kaitse varjus realiseerib see hoopis muid projekte. Tema erialaks on provokatsioon.

"Need Ida Goutas, Idlibis ja mujal toime pandud provokatsioonid said edaspidi ettekäändeks mitmesugustele sõjalistele operatsioonidele. Pole teada, kes väidetavad keemiarünnakud toime panid, keegi ei tea, kes tulistas humanitaarabikolonne, kuid äkki ilmuvad välja vabatahtlike tehtud Bashar Assadi režiimi "paljastused". See on nende tavaline, juba traditsiooniliseks kujunenud tööskeem," rääkis ekspert.

"Maailmas on välja kujunenud avaliku arvamuse kujundamise nn sõltumatute mittetulundusühingute suur turg. "Valged kiivrid" on üks neist ja see pole kaugeltki süütu organisatsioon, sest kaalul on inimelud," nõustub temaga Rahvusvahelise poliitilise ekspertiisi instituudi direktor Jevgeni Mintšenko. Ta usub, et ei maksa rääkida "vabatahtlike" tegevuse omakasupüüdmatusest ja erapooletusest. See on äri, kusjuures väga küüniline äri," ütleb analüütik.

USA hävitaja F-22
© Sputnik / Евгений Биятов

Dmitri Abzalov omakorda leiab, et organisatsioon tegutseb üksnes opositsioonijõudude kontrolli all olevates piirkondades."Valged kiivrid" lihtsalt ei saa tegutseda erapooletult, kõrilõikajate kõrval pole kellelgi võimalik tegelda inimõiguste kaitsega. Mis puutub rahastamise lõpetamisse Ameerika Ühendriikide poolt, siis Abzalovi arvates on see vaid demonstratiivne žest – loobudes senisest rahastamisest riikliku agentuuri USAID kaudu, leiab Valge maja selleks kindlasti muud kanalid.

"Iseasi, kui Washington järgiks Trump"i välja kuulutatud kurssi "lõpetame maksmise kellele juhtub" ja tõepoolest lõpetaks 'Valgete kiivrite" toetamise, pealegi London, nagu juba öeldud, jätkub nende rahastamist. Siis võiks organisatsiooni tegevus tõepoolest lõppeda, milleni niiditõmbajate leer kindlasti kunagi jõuab," ütles Dmitri Abzalov lõpetuseks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Tagid:
Valged kiivrid, Jabhat al-Nusra, Al-Qaeda, Donald Trump, USA, Süüria

Peamised teemad