00:15 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Analüütika
lühendatud link
8522

Kui uskuda Sorose "propaganda vastu võitlejad", siis on Venemaa diplomaadid "oma ametlikul Twitteri kontol teatanud, et ametlik Kiiev olevat väidetavalt välja lasknud postmargid, mis kujutavad Ukraina diviisiülemaid natsi vormiriietuses".

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja

Fraasi "Kus te näete Ukrainas natse?" sai populaarseks Maidani päevil. Paljud Lääne liidrid on korduvalt kinnitanud, et teated aremäärmusluse, neonatsismi ja antisemitismi levikust Ukrainas pole muud kui "Kremli propagandal leiutis". Neil päevil süüdistati Venemaa meediat ja diplomaate võltsingus, et fašism ja "Ukraina rahvuslikud meeleolud" olevat Ukrainas uut hoogu saanud. "Paljastus" on avaldatud miljardär George Soros ja Lääne ametiasutuste sponsoreeritavas võrguväljaandes StopFake, mida Lääs on korduvalt esitletud näitena, kuidas tuleb "vastu seista Kremli propagandale".

Nii Venemaa saatkonda Lõuna-Aafrika Vabariigis süüdistatakse "väärinformatsioonis".

Kui uskuda Sorose "propaganda vastu võitlejad", siis on Venemaa diplomaadid "oma ametlikul Twitteri kontol teatanud, et ametlik Kiiev olevat väidetavalt välja lasknud postmargid, mis kujutavad Ukraina diviisiülemaid natsi vormiriietuses". StopFake kinnitab kategooriliselt: "Venemaa diplomaatide teave on võltsing" ja selgitab, et Ukraina post ei ole selliseid postmarke välja andnud.

​Piisab, kui minna saatkonna viidatud säutsule, et veenduda: antud juhul on võltsingut levitanud StopFake ise.

Esiteks, diplomaatide säutsus ei ole kasutatud sõnaühendit "ametlik Kiiev". Seal räägitakse, et "Ukraina valitsus ja neonatsid" tähistasid SS-diviisi "Galiitsia" 75. aastapäeva ja sellele sündmusele pühendatud postmarkidest. Teiseks (ja seda on võimalik kergesti kontrollida "võltsingupaljastajatel" endil) olid saatkonna viidatud postmargid tõepoolest välja lastud ja pidulikult kustutatud Lvivis "Galiitsia" SS-lastele pühendatud massiüritustel. Selle kohta on palju tõendeid Lvovi meedias. Lisaks avaldasid Ukraina uudisteagentuurid sellest tseremooniast fotosid, millel on näha ka kõnealused postmargid.

Ainuüksi sellest selgub, kumb valetab, kas Venemaa saatkond või Sorose "võltsingute paljastajad". Oleks võinud kinni hakata diplomaatide säutsu esinenud sõnast "võimud". Kuid asi on selles, et "Galiitsia" auks korraldatud üritused toimusid tõepoolest Lvivi võimude egiidi all. Sellest teatas Lvivi oblasti administratsiooni juht avalikult ja see on fikseeritud asutuse ametlikul kodulehel.

Vähe sellest, provokatiivsete markide kustutamisega, need aktsioonid ei piirdunud. SS-diviisi auks korraldati pidulik kontsert, nn "tikandite marsi" nimeline demonstratsioon, kus kasutati natsisümboolikat, lillede asetamine "Galiitsia" memoriaalile ja isegi laste joonistusvõistlus. Seega võltsingut ei levitanud mitte Venemaa Lõuna-Aafrika Vabariigi saatkond, vaid võrguväljaanne, mis väidetavalt võitleb võltsingute vastu.

Umbes samamoodi käsitles StopFake ka RIA Novosti teadet kurikuulsa Ukraina Rahvusliku Mälu Instituudi juhi Vladimir Vjatrovitši sõnadest SS-diviisi "Galiitsia" Punaarmeest eraldumise esitamisest soodsas valguses. StopFake teatas, et Venemaa agentuur "manipuleeris" väidetavalt selle tsitaadiga ja siis… tsiteeris sama fraasi, mille tõi ära ka RIA Novosti.

Ja hoopis naeruväärne on väide, et "Venemaa meedia manipuleeris informatsiooniga kontserdist, mis toimus ühes Kiievi klubis, kus "paljud" ukrainlased väidetavalt ülistasid natsi-Saksamaad. Tegelikult ei olnud neid "palju", vaid kõigest 300 inimest, rahustab võrguleht lugejaid. Kuid kui te vaatate StopFake'i viidatud allika linki, siis näete, et seal räägitakse skandaalse kontserdi umbes 300-st pealtvaatajast ja et sõna "palju" on "võltsingutega võitlejate" leiutis.

Juhtus nii, et StopFake põhjalik "uurimistöö" jõudis eetrisse järgmisel päeval pärast seda, kui Ukraina blogija Anatoli Šarii avalikustas tähelepanu äratanud naljakaid materjale Ukraina Hamburgi konsuli Vassili Marušinetsi kohta, kes paljude aastate jooksul oli ülistanud natsismi ja natsiideoloogiat, teinud antisemiitlikke postitusi sotsiaalvõrgustikes, kirjutanud, et fašistiks olemine on auasi. Kuid Sorose "paljastajad" eelistasid seda uudist "mitte märgata".

Aktsioon Kirill Võšinski toetuseks
© Sputnik / Антон Денисов

Nagu ka asjaolu, et 1994. aastal, kui Marušinets oli Veliki Rakovetsi külavanem (Taga-Karpaadi oblast) jäädvustas ta Ukraina Vatupanuarmee (UPA) liidrite Šuhevitši ja Bandera mälestuse nimetades nende nimedega tänavad.

Peaaegu kohe pärast skandaali ilmus video, millel veel üks Ukraina kohalik võimuesindaja paistis silma teravate antisemiitlike avaldustega: Skole linnapea (Lvivi oblast) Vladimir Moskal pidas "loengu" juutide osast Ukraina probleemides. Selliseks probleemiks pidas ta muuhulgas "asjaolu", et just juudid "aitasid Stalinil Hitlerit võita". Kõik see ei takista StopFake'i jätkuvalt väitmast, et Ukrainas ei ole natsismi, antisemitismi ega ksenofoobiat. Ja kuigi arvukad faktid räägivad vastupidist, nimetamast neid lihtsalt võltsinguteks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
maidan, nats, Ukraina

Peamised teemad