07:08 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Analüütika
lühendatud link
20853

Varssavi pakub Washingtonile 2 miljardit dollarit Pentagoni alalise baasi rajamise eest oma territooriumile. Loomulikult võetaks see rajatis Venemaa Iskander rakettide sihikule juba ehituse ajal, väidab Venemaa kolumnist Aleksandr Hrolenko.

Aleksandr Hrolenko, sõjaline vaatleja, uudisteporaalile Sputnik Belarus

Poolakad lubavad hüvitada kõik kulud: sõjalise objekti maksumuse, Ameerika sõjaväelaste ja nende perede elamise, kooli- ja arstiabikulud. Lisaks on Poola valmis jagama USA partneritega kaitsekulutuste koormat, pakkudes USA relvajõududele "paindlikumat" roteerumist.

Juba mais hakati Poola ümber paigutama Texase 1. soomusbrigaadi, mis vahetab välja Poolas seni paiknenud 2. soomusbrigaadi. Ümberpaigutamine toimub operatsiooni Atlantic Resolve raames, mille eesmärk on tugevdada USA liitlaste jõude alliansi idatiival, samuti osaleda 3. juunil algavatel õppustel Saber Strike.

Sõjalis-poliitiline järjepidevus (või sadomasohhism) on ilmne, sest Poola endine kaitseminister Antoni Macierewicz väitis, et Poola territooriumi edukaks kaitsmiseks on vaja pidevalt vähemalt kahte Ameerika diviisi ehk umbes 40 000 sõjaväelast ja 700 tanki.

Valgevene piiri suunas liiguvad tuhanded Ameerika tankid >>

Pentagoni juht James Mattis väljendas enne kohtumist Poola praeguse kaitseministri Mariusz Błaszczak"iga omakorda huvi sõjalise kohaloleku suurendamise vastu Poola territooriumil.

Kuivõrd USA huvid Euroopas rikuvad julgeolekutasakaalu piirkonnas, on näha Ukraina näitel. Poola, keda keegi ei ohusta, näib kõige järgi otsustades võimeline endale sellist kallist enesetappu lubama.

Püüdlik Landsknecht 

Maailma riikide armeede reitingus on 38 miljoni elanikuga Poola auväärsel 22. kohal. Olukorras, kus keegi naabritest teda ei ohusta (ümberringi on vaid liitlased), on tal 110 000 sõjaväelast, 1000 tanki, 800 suurtükki, 240 raketiseadeldist, 130 lahingulennukit ja helikopterit, kaks korvetti ja neli allveelaeva, on see kõik kasutu, kuid siiski muljetavaldav jõud. Ja 38 miljoni elanikuga riigi kohta väga hea tulemus.

Kui mitte muretseda eranditult USA huvide pärast ja mitte taotleda alliansi sõjalis-poliitilist ülemvõimu Euroopa mandril, on Poola praegune armee riigi julgeoleku tagamiseks enam kui piisav. Kuid Varssavi püüdleb pidevalt sõjalise täiuslikkuse poole ja relvastub muudkui Ameerika relvadega. Nii kiitis Poola valitsus 2015. aasta kevadel heaks Patriot õhutõrjeraketisüsteemide ostmise summas 7,5 miljardit dollarit, mis tarnitakse 2022. aastal.

Varssavis usutakse, et Poola õhu- ja raketitõrjesüsteem Wisla, milles on kaheksa keskmise laskeulatusega Patriot patareid ja mis on varustatud uusima tulejuhtimissüsteemiga IBCS ning rakettidega GEM-T ja PAC-3 MSE, võimaldab Poolal tagada "julgeoleku mistahes vaenlase eest" ja "tõhusalt vastu seista" Venemaa Iskander raketisüsteemidele.

Kreml vastas Poola plaanidele paigutada enda juurde USA sõjaväebaas >>

Jääb mulje, et Varssavi kutsub tule teadlikult "enda peale", kuigi just Venemaa on viimase saja aasta jooksul vabastanud Poola korduvalt välisvallutajate käest ja ainuüksi Teises maailmasõjas ohverdas sadu tuhandeid oma sõdurite elusid. Kui Varssavi ajab taga hetkepoliitilist kasu, nimetades Moskvat Washingtoni tellimusel oma vastaseks, siis pole Patriot mitte Poola julgeolekut tugevdav, vaid hävitav vahend. Sest olemasolevad ja perspektiivsed õhukaitsesüsteemid on Iskander-M kompleksi vastu võimetud.

Ülehelikiirus muudab Iskander raketi vaenlase radarile raskestinähtavaks, Patriot seda alla tulistada ei suuda. Rakett stardib raskesti ennustataval kvaasiballistilisel trajektooril, lendab siis nagu tiibrakett, pinnase reljeefi järgides ja läheneb sihtmärgile optimaalsest (ettearvamatust) suunast. Selles kasutatakse mitmesuguseid, sealhulgas ka tuumalõhkepäid. Võib-olla sellepärast ei peetagi Kremlis Varssavit vaenlaseks ega võrdväärseks vastaseks.

Ameeriklased ei ole võlurid 

Poola USA soomusbrigaad ohustab eelkõige Varssavit. Ulatusliku sõjalise konflikti puhkemisel Ida-Euroopas rakendatakse üsnagi läbipaistvaid algoritme — oma piiride läheduses on Venemaa alati tugevam kui ookeanitagused sissetungijad ja tal tuleb probleem lahendada väga lühikese aja jooksul, et mitte oma majandust üle koormata. Loogiline oleks sobivaks vastukäiguks pidada raketilööki.

Saksamaal, Poolas ja mõnedes teistes riikides paiknevad USA väed tuleb ära lõigata tagalatoetusest, st Poola territooriumil paiknevad lennuväljad, laskemoona- ja kütuselaod, õhutõrje- ja sidesüsteemid hävitatakse kõigepealt. Ilma sidevahenditeta, laskemoona ja kütuseta muutub soomusbrigaad ühe päevaga vanarauaks. Võimalik, et Pentagoni transpordilennukid ja laevad toimetavad kiiresti lisavägesid Kreekasse, Hispaaniasse, Prantsusmaale, kuid need väed peavad veel mitu päeva roomama Abrams tankidele ja Paladin haubitsatele mittesobivaid Euroopa teid pidi idarindele, kus NATO lennukeid tulistatakse alla kümnete ja sadade kaupa. 

National Interest NATO kohutavast õudusunenäost >>

Ameerika laevad ei saa Gdanski sadamas uusi tanke maha laadida – need lastakse torpeedodega põhja juba kaugel eemal avamerel (ja sadamatki ei saa selleks ajaks ammu enam olema). Muide, eelmisel sügisel vigastati Poolas isegi ilma sõjategevuseta, raudteeveol, 10 USA armee tanki 37-st. Ja kui selles hüpoteetilises sõjalises konfliktis jätkab Washington maniakaalselt, päevast päeva eurooplaste hävitamist, siis on Vene tuumaallveelaevadel "Juri Dolgoruki" ja teistel strateegilise tuumatriaadi elementidel väga pikad "käed". Kellelegi juba "pilgutati silma", kui neil päevil anti valang nelja mandritevahelise ballistilise raketiga "Bulava". Varssavi kohta see ei käi.

Venemaa vajab rahu, kuid ta ei vaja maailma, kus Venemaad olema ei saa.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Patriot, sõjaväebaas, Iskander, tankid, EL, NATO, Pentagon, Varssavi, Poola, EL, USA

Peamised teemad