03:41 23. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1171
  • RUB71.7625
Arkadi Babtšenko mõrv oli SBU lavastus

Babtšenko imeline pääsemine

© REUTERS / VALENTYN OGIRENKO
Analüütika
lühendatud link
Rostislav Ištšenko
5720

Niisiis, Arkadi Babtšenko on elus ja terve ning lilled tema koduukse ees, mis pidid tähistama progressiivse inimkonna leina, on määratud nüüd kehastama "tsiviliseeritud maailma" rõõmusära.

Rostislav Ištšenko, Süsteemse Analüüsi ja Prognoosikeskuse president Sputniku jaoks

Tõsi küll, "tsiviliseeritud maailm" kangesti rõõmustama ei kiirusta. Rahvusvahelised inimõigusorganisatsioonid, lääne poliitikud ja meedia on avalikult solvunud. Nad olid sunnitud võõras lavastuses narride rolli etendama. Ja kes sundis? Lutsenko (Ukraina peaprokurör), Gritsak (SBU ülem) ja Babtšenko. Kes need mehed on?

Babtšenko "mõrv" oli SBU lavastus >>

Kui lääne laiem avalikkus esimesena mainitut veel mäletab, siis üksnes mehena, kellele meeldib Saksamaa lennujaamades purjuspäi kähmlusi korraldada. Teise tuntus on seotud ametialase tegevusega. Ta suutis nappide aastatega viia eriteenistuse lasteaia vanema rühma pidevate "spioonimängude" seisundisse. Petro Porošenko on tema truuduses raudkindel, uskudes, et Gritsak ei suuda isegi ette kujutada, et oma bossi võiks reeta.

Kes aga on ajakirjanik Babtšenko, seda elanikkonna laiemad kihid kuni viimase ajani vaevalt küll teadsid. On siis internetis vähe blogipidajaid, kes on Venemaad kolmekordselt maapõhja kirunud ja südamelöökide tardudes ootavad, millal lõpuks ometigi naftahinna langus ja ameeriklaste Abramsid Vene tsivilisatsioonile joone alla tõmbavad? Unistades naasmisest kodumaale, kes neid piisavalt ei hinnanud, interventide kolonnis. Seni aga on tahes-tahtmata Ukrainas peavarju leides. Kuivõrd Euroopa neid vastu ei võtnud.

Nüüd aga on Babtšenko poole maailma silmis kuulus mees. Tema surma ja imelise surnust ülestõusmise üle arutles iga enesest lugupidav Venemaa ja Euroopa meediakanal. Ukraina ja Euroopa poliitikud, ajakirjanikud ja inimõiguslased, viskudes juba uut "Skripalide juhtumit" üles puhuma, said järsku teada, et kõik nad tegid etteaste kordeballetis.

Midagi läks SBU-l nihu. Kas võttis Gritsak operatsiooni juhtimise oma kätte ja otsustas, et sedasi lähebki läbi. Või siis ehmusid ülesande täitmise eest vastutavad ohvitserid viimasel hetkel ootamatult valjust rahvusvahelisest vastukajast (Ukrainasse sõitis otsekohe koguni OSCE erikomisjon, et kohalikke ajakirjanikke ja blogipidajaid tabanud arusaamatu katku asjus selgust saada).

Kui ei tea, mida öelda, ütle: "Venemaa" — Ukrainas "otsitakse" Babtšenko tapjat >>

Provokatsioon oli ilmselgelt välja mõeldud eesmärgiga süüdistada Venemaad poliitilises mõrvas ning seetarvis oli lisaks "täideviijatele", keda SBU püüab Ukraina linnade tänavailt niipalju kui iganes vaja, oli tingimata tarvis ka laipa.

Olles juriidiliselt juba surnu staatuses, pidi Babtšenko tõenäoliselt jõudma sinna ka tegelikult. "Kremli ohvri" pateetilised matused oleks andnud pildile lõppviimistluse ja paljudele "väärikatele inimestele" võimaluse esineda hingeminevate sõnavõttudega.

Kiievis tapeti Vene ajakirjanik Arkadi Babtšenko
© Sputnik / Руслан Кривобок

Üldpilt esimese päevapoole teabest (kuni Babtšenko oli "surnud") tunnistab, et ta ei pidanuks ellu jääma. Vastasel korral tuleb meil oletada, et Lutsenko ja Gritsak kaotasid viimasedki adekvaatsuse riismed ja otsustasid nalja visata (röövleid-kasakaid mängida).

Sellest, et SBU viib läbi "erioperatsiooni" (korraldab provokatsiooni), ei olnud usutavasti hoiatatud ei Porošenko ega Groisman, ei Klimkin ega Ukraina liitlased. Mispeale kõik need mehed nägid juba päeva lõpuks täiesti elus Babtšenko taustal välja enam kui totakalt.

Vaevalt küll "lugupeetud lääne kolleegid" rõõmustasid, et neil tuli toimida klounidena. Ja vaevalt et lääs seda ebameeldivat rolli, mis talle Ukraina näitemängus "Babtšenko tapmine" oli määratud, provokatsiooni täideviijatele andestab.

Ühesõnaga, kasu SBU "erioperatsioonist" lõikas ainult Babtšenko isiklikult. Ta kergitas järsult oma tuntust, sai mõneks ajaks poole maailma meediaelu mõjuriks. Tema turuväärtus kasvas. Tekkis võimalus toredat tööd saada.

Ka Eesti politseil on tapmise lavastamise kogemus >>

Aga sellel medalil on ka teine külg. Babtšenko isiklikult rääkis kõigile, et "Kremli režiim" on asunud talle jahti pidama, SBU paljastab pidevalt järjekordseid "mõrtsuk-kütte". Ent mingil hetkel ei pruugi paljastada. Juhul kui Babtšenko nüüd tapetakse, osutub "Kremli jälje" versioon automaatselt üheks põhiliseks. Öeldakse, et näete, Kreml ja FSB "tasusid opositsionäärile petutriki eest kätte".

Ühesõnaga, peale SBU "erioperatsiooni" on läänes ilmunud suur hulk poliitikuid ja avaliku elu aktiviste, kes on hämmingus ja Ukrainaga, tema juhtkonnaga, julgeolekujõudude ja eriteenistustega ülimalt rahulolematud. Babtšenko ise aga on muutunud tänuväärseks objektiks tulevaste venevastaste provokatsioonide tarvis.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
analüütika, süüdistus, provokatsioon, ajakirjanik, meedia, poliitika, tapmine, lavastus, SBU, Vassili Gritsak, Juri Lutsenko, Arkadi Babtšenko, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad