02:14 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Analüütika
lühendatud link
10130

Itaalia uus valitsus eesotsas peaminister Giuseppe Contega andis reedel ametivande. Itaalias viimased kolm kuud kestnud poliitiline kriis on lõppenud. Nüüd algab Itaalia kriis EL-s, arutleb raadio Sputnik autor.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Võibolla hakatakse seda Itaalia valitsust kunagi põhjendatult venemeelseks nimetama. Kui ta saab selleks ajaks kasvõi millegi poolest erinema venemeelsest EL-st. Trump teeb igatahes kõik selleks, et see poleks vähemalt ameerikameelne. Apenniini uus valitsuskabinett näitas juba enne esimest istungit meie iseloomu. Ka teda rakendati kaua — rekordilised 88 päeva pärast valimisi. Ja lasti siis kraavi.

Joondumine paremale: Itaalia peaministriks saab advokaat >>

Reedel andsid peaminister ja ministrid ametivande. Viimastel päevadel on pilt muutunud kiiremini kui kiirrongi akna taga. Tundus, et ta kihutab lootusetult tupikteel. Ja itaallaste silme eest vilksas mööda kui mitte kogu nende poliitiline elu, siis nende tänane tegelikkus kindlasti. Nii nagu see 4. märtsil süsteemiväliste erakondade triumfiga algas, nii see süsteemiga kuidagi ei sobitunudki.

Di Maio, Salvini, Conte, Mattarello, sai volitused, loobus; Savona, Cottarelli, sai uuesti volitused, loobus jälle. Kes, mida, kuhu, milleks? Isegi Itaalias ei saadud enam aru, mis toimub. Ja ainult Berlusconi naeratas eemalt ja hõõrus oma tundi oodates käsi. Tema aeg ei saanudki küpseks. Sest seesama Conte ikkagi.

Teisel katsel kümne päeva jooksul moodustas juuraprofessor Luigi Di Majo "Viie tähe liikumise" ja Matteo Salvini "Liiga" nimel valitsuse. Ja selleks oli kõigest vaja, et president kuulutaks tehnilise valitsuse moodustamise ja annaks selleks vabad käed endisele IMF-i ametnikule Carlo Cottarellile. Tehniline valitsus riigis, kus valitsemise raskuspunkt on peaministri käes, on nagu alkoholivaba õlu — pole mingit mõtet, ainult maitse.

Itaalia võttis Euroopa pantvangi >>

President Mattarella ei tahtnud rohkem enam pingestada vastasseisu Brüsseli ja Berliiniga. See oleks aga olnud vältimatu, kui majandus- ja rahandusministriks oleks saanud kompromissitu 81-aastane EL-vastane Paolo Savona. Ainuüksi tema väide, et "euro on Saksamaa ahelad Itaaliale" ja riigile on vaja plaani "B" sellest tsoonist väljumiseks räägib iseenda eest. "B" tähendab lahkumist. Seepärast riigipea temast keelduski. Ja koos temaga Conte'st, ja koos Conte"ga Salvinist ja Di Majo'st, kes olid Conte esitanud. Lõpuks siis ikkagi Conte.

Savonale, muide, leiti ka koalitsioonivalitsuse teises versioonis rakendus. Isegi valitsemisala, kuigi tema nimetamine Euroopa asjade ministriks on sama, mis hundi panemine lambakarja. Portfellide muutmisest ei muutu veel Savona. Kuid formaalsused on täidetud. Mattarella tahtis, et teda ei pandaks majanduse peale ja teda ei pandudki. Ja kui Savonale usaldati EL asjad, ju need siis teda ikkagi huvitavad. Vastasel korral, poleks tegevusvaldkonda – poleks ka portfelli. Kuigi selge ju on, et peamiseks tegijaks selles kabinetis pole tema. Ja isegi mitte tema vahetu ülemus.

Itaallased Jaltas, sanktsioonide ja libauudiste kiuste >>

Conte tööandjad sättisid end tagasihoidlikult asepeaministriteks. Kusjuures Di Majo võttis endale töö-, majandusarengu ja sotsiaaltöö ministeeriumid ning siseministeeriumi juhiks sai Salvini. Põhimõtteliselt seda tahetigi: vaatamata ELi diktaadile tagada itaallaste heaolu, ja ainult nende, mitte immigrantide oma, olgu nad seaduslikud või mitte. Teisisõnu, Itaalias viimased kolm kuud kestnud poliitiline kriis on lõppenud. Nüüd algab Itaalia kriis EL-s.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
peaminister, poliitika, ametivanne, valimised, jurist, valitsus, Luigi Di Maio, Giuseppe Conte, Silvio Berlusconi, Matteo Salvini, Itaalia

Peamised teemad