07:16 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Analüütika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
13740

Oleks tore, kui praeguse Washingtoni valitsuse jõupingutused viiksid selleni, et Euroopal tekib Ameerika Ühendriikide näol uus lemmikvaenlane. Saksamaa telekanali ARD küsitluste põhjal usaldab Venemaad rohkem sakslasi kui USA-d.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor RIA Novostile

Sedamööda, kuidas skandaalse G7 tippkohtumise detailid ajakirjandusse lekivad, muutub üha selgemaks, et USA ja tema (sisuliselt juba endiste) Euroopa liitlaste vahelisi häid suhteid pole enam võimalik taastada.

G7 tippkohtumine toimus 26.-27. mail Itaalias
© REUTERS / Amir Cohen

Aasta tagasi, mais 2017, kirjutasime, et Saksamaa juhtkonna käitumine Ameerika Ühendriikidega meenutab "geopoliitilise lahutuse avaldust" USA-le — tulenevalt asjaolust, et Angela Merkel ja Donald Trump ei sobi omavahel mitte ainult iseloomude, vaid ka arusaamise poolest, milline koht peaks 21. sajandi ülemaailmses poliitikas Euroopale kuuluma. Tookord tundus see paljudele liialdusena ning Atlandi-ülene solidaarsus näis vankumatu ja olema võimeline vastu pidama mistahes Donald Trumpi administratsiooniga seotud vapustustele. Tugevus muutus aga nõrkuseks ja viis, kuidas lääneriigid omavahel suhtlevad, tõestab veenvalt, et "geopoliitilise lahutuse" metafoor oli 100% õige.

Tuntud ekspert, politoloog ja mõjuka "mõttekoja" Eurasia Group juht Ian Bremer rääkis USA telekanalile CBS, kuidas toimusid läbirääkimised G7 tippkohtumisel ja kuidas reageeris Trump ülejäänud "kuuiku" koondumisele Merkeli juhtimisel Ameerika seisukoha vastu. "Trump istus seal käed risti rinnal ja talle silmnähtavalt ei meeldinud, et nad (teised G7 juhid – toim.) tema vastu vandenõu sepitsesid," seletas Bremer. "Lõpuks ta nõustus ja ütles "okay", selles mõttes, et ta kirjutab lõppavaldusele alla. Samal ajal tõusis ta püsti, pani käe pintsakutaskusse, võttis sealt kaks Starbursti kompvekki, viskas need lauale ja ütles Merkelile: "Näe, Angela, ja ära ütle, et ma ei anna sulle kunagi midagi." ("Here, Angela. Don't say I never give you anything")

​Samas CBS-i intervjuus konstateeris Bremer ilmset tõsiasja: "USA ja tema peamiste liitlaste vahelised suhted on düsfunktsioonaalsed (med. — talitlushäirega, ebakorrapärased – toim.) ja nad ei ole sellised olnud Atlandi-üleste suhete algusest saadik pärast Teist maailmasõda."

Президент РФ Владимир Путин и федеральный канцлер ФРГ Ангела Меркель во время встречи в Сочи
© Sputnik / Сергей Гунеев
Venemaa president Vladimir Putin tervitas Saksamaa kantsler Angela Merkelit lilledega.

Otsustades selle järgi, et möödunud on juba rohkem kui üks ööpäev ilma et seda oleks ümber lükatud, võib eeldada, et Bremeri kirjeldus vastab tõenäoliselt tippkohtumisel toimunule. Eurasia Groupi juhil on piisavalt lähedasi sõpru ja tuttavaid Ameerika riigidepartemangus ja eriteenistustes, et talle võidi tõepoolest rääkida selliseid pikantseid episoode. Ka "mõttekojas" endas töötab piisavalt Ameerika "endisi" luuretöötajaid, kes praegu ei ole ilmselt väga rahul sellega, et Trump demonteerib Ameerika rahvusvaheliste alliansside süsteemi.

Jättes kõrvale arutelu teemal, kuivõrd sobib kommide loopimine diplomaatilistel läbirääkimistel kokku suurriigi liidri staatusega, tuleb märkida, et selline dialoogi pidamise "stiil" meenutab tõesti paaride käitumist, kelle suhe on jõudnud lahutuse ja vara jagamise staadiumisse. Trumpi fraasil: "Ära ütle, et ma ei anna sulle kunagi midagi," on väga transatlantiliste erimeelsuse kõla, kus Ameerika president soovis kehtestada EL-le iga-aastase kahe protsendi suuruse andamikohustuse kogu Euroopas SKT-st.

Euroopa poliitikud ja eriti ärimehed ütlevad sageli, et suhted Ameerika Ühendriikidega on muutunud lõplikult ühesuunaliseks tänavaks ja et Euroopa ei saa neist suhetest mingit kasu. Trump kinnitas (polegi enam oluline, kas tahtlikult või kogemata) oma "kommižestiga" veenvalt, et eurooplaste saadav maksimaalne võimalik kasu taandub perspektiivile saada oma isanda helduse arvelt vaid kaks kommi presidendi taskust. On väga ebatõenäoline, et selline lähenemine aitab Atlandi-üleseid suhteid parandada. Veelgi enam, Ameerika presidendi närviminek näitab üht olulist asja: Washington ei saa enam käskida ja tal on üha raskem isegi kõige lähemaid vasalle tema soove täitma sundida. President Obamal ja Bushil tuli mõnikord kokku puutuda USA-le alluvate Euroopa või Aasia riikide rahulolematusega, kuid neil polnud kunagi raske nende kuulekust saavutada.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Валерий Мельников

Nüüd on Trump aga silmitsi kuulekuse puudumisega põhimõtteliselt, ja ainus, mis suure mässu puhkemist takistab, on asjaolu, et murda ja ümber kujundada ühekorraga kogu Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide majanduslike ja institutsionaalsete suhete kompleksi on võimatu. Kuid selline ümberkorraldamine on aja ja poliitilise tahte küsimus ning Washingtoni administratsiooni tegevus toob kaasa selle, et eurooplased loobuvad üha kiirenevas tempos oma vanadest ettekujutustest Atlandi-ülese koostöö vajadusest.

Juba pärast G7 tippkohtumist, kui Trump kasutas taas Twitterit Saksamaa ründamiseks, ilmus Saksamaa ajakirjanduse lipulaevas Der Spiegel artikkel pealkirjaga "Vaenlane Valges majas", kus Trump kuulutati vaenlaseks, kelle vastu tuleb võidelda: "Ei, see president pole kunagi olnud meile partneriks. Ta on vaenulikult meelestatud vaenlane. Me peame lõpuks ometi hakkama temasse just niimoodi suhtuma ja sellele vastavalt ka tegutsema.

Veelgi enam, suhteid USA administratsiooniga tuleks vähendada absoluutse miinimumini. Meil ei ole enam vaja teeselda, et me oleme sõbrad. Saksamaa ja Euroopa Liit peaksid loobuma vaoshoitusest avalikus suhtluses Trumpi ja tema administratsiooniga.

Oleme juba ammu teadnud, et me ei saa loota Trumpi kontrollitavale USA-le, kuid nüüd on selgunud, et me peame end tema eest kaitsma."

On iseloomulik, et Der Spiegeli artiklis on ka tees, et Trump on umbes sama halb kui Putin ja isegi hullem, sest Trump tegutseb avalikult, ja kui Putini pahatahtlikkust võib veel kuidagi pidada kõigest vandenõuteooriaks, siis Ameerika presidendi pahatahtlikkuses pole enam mingit kahtlust.

Oleks tore, kui praeguse Washingtoni valitsuse jõupingutused viiksid selleni, et Euroopal tekib Ameerika Ühendriikide näol uus lemmikvaenlane. Saksamaa telekanali ARD küsitluste põhjal usaldab Venemaad rohkem sakslasi kui USA-d. Järelikult Ameerika lõplik ümberkujundamine Saksamaa geopoliitiliseks vaenlaseks on täiesti võimalik stsenaarium, eriti kui Trump jätkab igal võimalusel Euroopa liidritele kommide loopimist.

Дональд Трамп во время саммита G7 бросил несколько конфет в сторону Ангелы Меркель
© Sputnik / Виталий Подвицкий
"Näe, Angela, ja ära ütle, et ma ei anna sulle kunagi midagi."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
G7, Donald Trump, Angela Merkel, EL, USA

Peamised teemad