02:01 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Analüütika
lühendatud link
7610

Sõjaväeeksperdi Igor Korotšenko sõnul on Euroopa kiirreageerimisjõud, mille moodustamise otsuse EL-i riikide rühm 25. juunil kokku leppis, ette nähtud tegutsemiseks Balti regioonis.

TALLINN, 29. juuni — Sputnik.  Üheksa ELi riiki, sealhulgas liidust lahkunud Suurbritannia ja siiani ainus Ida-Euroopa riik Eesti, allkirjastasid 25. juunil Luxembourgis ühiste kiirreageerimisjõudude asutamislepingu. 

Sõjandusekspert, Venemaa kaitseministeeriumi Avaliku nõukogu liige Igor Korotšenko andis Sputnik Eestile intervjuu.

"Euroopa hakkab mängima iseseisvamat rolli, sealhulgas nii sõjalis-poliitilistes, kui ka puhtsõjalistes küsimustes. Eeldatav vaenlane on mõistagi Venemaa," ütles Korotšenko.

Eksperdi arvates demonstreerib otsus luua Euroopa kiirreageerimisjõud selgelt ja üheselt mõistetavalt kavatsust iseseisvuda Ameerika Ühendriikidest ja president Donald Trumpist sõjalis-poliitilise jõu abil. Igor Korotšenko peab seda esimeseks konkreetseks sammuks Euroopa armee loomise suunas.

Eesti ja Suurbritannia kaitseministrid kohtusid Londonis >>

Prantsusmaa — ELi sõjalise programmi eestvedaja — räägib ebastabiilsest olukorrast mitmetes Aafrika riikides ja Lähis-Idas, mis võivad vajada kriisiolukordade lahendamiseks ja Euroopa kodanikke ähvardavate ohtude ennetamiseks loodud Euroopa kiirreageerimisüksuse jõudude kiiret sekkumist.

Euroopa Komisjoni hoone
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Kuid Korotšenko sõnul on üksused, mille koosseis ja struktuur veel selge pole, tõenäoliselt mõeldud Läänemere piirkonnas tegutsemiseks — Poolas ja Balti riikides. Teisisõnu, nagu leiab ekspert, on EL valmis näitama hambad mitte ainult USA president Donald Trumpile, vaid vajaduse korral ka Venemaale. 

Samuti väärib märkimist, et Eesti on ainus riik mitte ainult Baltimaades, vaid kogu Ida-Euroopas, mis "Euroopa sõjalise sekkumise algatuse" programmiga liitunud on.

Pealegi, nagu väidab portaali Sputnik sõjaline ekspert, endine sõjaväeluure vanemohvitserist analüütik Villem Rooda, oli Eesti sõjaväelastel kiirreageerimisjõudude loomise idee algatamises keskne roll, ehkki nende osa projekti edendamisel pole eriti avalikustatud.

Tagid:
Euroopa kiirreageerimisüksus, Igor Korotšenko, Prantsusmaa, Eesti, EL, USA, Venemaa

Peamised teemad