15:37 20. Märts 2019
Kuula otse
  • USD1.1358
  • RUB73.1062
EL tippkohtumine Brüsselis

Kaval käik: Euroopa andis Venemaale vabad käed

© Sputnik / Алексей Витвицкий
Analüütika
lühendatud link
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (44)
15920

Tippkohtumisel heaks kiidetud rändeküsimuste dokumendis nähakse ette meetmete tugevdamine, mille eesmärk on piirata ebaseaduslike migrantide sisenemist Euroopa Liitu, leppimatu võitlus "inimkaubandusega" ja "vabatahtlikkuse alusel" Euroopasse sisserändajate keskuste loomine.

Dmitri Lekuhh agentuurile RIA Novosti

Pikalt ette "otsustavaks" kuulutatud järjekordne EL tippkohtumine lõppes, nagu arvata oligi, mitte millegagi.

EL juhid kooskõlastasid pärast kaksteist tundi kestnud viljatuid läbirääkimisi viimast jõudu kokku võttes igati ootuspäraselt migratsiooni käsitleva "lõppdokumendi", mille pärast Itaalia oli varem blokeerinud kõigi teiste päevakorrapunktide vastuvõtmise. Ühtlasi pikendas Euroopa Liit, hoolimata Itaalia kõikidest demaršidest, automaatrežiimis Venemaa suhtes kehtivad majandussanktsioonid veel kuue kuu võrra, sidudes nende kehtivuse tavapäraselt Venemaa poolt Minski lepete täitmisega.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Гунеев

Tulemused.

Mis puudutab EL jaoks peamist — migratsiooniprobleemi, siis vaatama arutelu ägedusele ja kestusele, aga ka kunstlikult üles köetud intriigidele, ei ole lõppdokumendil peaaegu mitte mingit sisu. Tippkohtumisel heaks kiidetud rändeküsimuste dokumendis nähakse ette meetmete tugevdamine, mille eesmärk on piirata ebaseaduslike migrantide sisenemist Euroopa Liitu (luuakse veel üks "järelevalvevolinik", õigusaktide lihtsast täitmisest ei piisa), leppimatu võitlus "inimkaubandusega" ja "vabatahtlikkuse alusel" (on juba naeruväärseks muutunud) Euroopasse sisserändajate keskuste loomine, kus võiks "hinnata, kuivõrd isik pagulase staatust vajab".

Lühidalt öeldes — Merkeli stiil, teeselda et plaan on olemas, võitis taas. Kas Merkel pärast seda ka ise Saksamaa sisemise poliitilise kriisi üle elab, on väga suur küsimus. Heaga tema liitlased Baieri CSU-st selle lõppdokumendiga vaevalt et lepivad. Sama vähetõenäoline on, et see rahuldab Itaaliat, kuhu nende sisutühjade paberitega saabub pärast kohutavat lahingut äsja ametisse asunud peaminister. Saksamaa, ja seda enam Itaalia jaoks ei ole "lõppdokument" mingi lahendus, vaid parimal juhul olemasolevate, väga valusate probleemide säilitamine.

Hoolimata Brüsseli ametlikust üleskutsest ei saavutatudki Euroopa Liidu varjupaigamenetlust reguleeriva kurikuulsa Dublini süsteemi järgset konsensust. EL tegi tegelikult läbi "Dublini lepete" reformi, ilmutades tavapärast üksmeelt, et aruanne tehtud tööst tuleb esitada alles oktoobriks. Rõhutame veel kord — mitte otsus, vaid "ettekanne tehtud tööst". Mis põhjustab üldiselt palju küsimusi selle bürokraatliku masinavärgi elujõulisusest. Isegi meil oli "ühe komisjoni järelevalve teise komisjoni töö üle" võimalik ainult hilise, väga seniilse NLKP bürokraatia raames. Ent tegelikult on see täiesti Euroopa siseasi.

Telekanali RT ja agentuuri Sputnik peatoimeta Margarita Simonjan
© Sputnik / Владимир Трефилов

Mis puutub sanktsioonide pikendamisse, siis üldiselt on see meile juba ükskõik. Põhimõtteliselt, süsteemsest seisukohast, oleme me juba täielikult sanktsioonide režiimis elama õppinud. See tõestab kodumaise majanduse dünaamikat, mille arengut takistavad juba ammu mitte niivõrd sanktsioonid, kuivõrd meie enda riigi läänemeelsed majandustegelased. Muide, mitte ainult kurikuulsas riigiaparaadi majandusblokis, vaid ka Venemaa ärimeeste kogukonnas. Kui raske seda ka tunnistada poleks, on nende kõige suurem kontsentratsioon panganduses, kus nad ootavad võimalust odava Lääne rahaga kodumaises majanduses spekuleerida.

Tegelik majandussektor, nagu ka enamus elanikkonnast, kes ei ole jamoni ja parmesani puudumisest haavatud, vaatab neid peaaegu et pilkava muigega. Ja vaatamata regulaarselt väljakuulutatud kokkuvarisemisele ei jõua riigi arenev põllumajandus kirikus piisavalt küünlaid panna, et sanktsioonid võimalikult kaua püsiksid. Kauplema EL-ga meie jaoks kriitilistes valdkondades oleme me juba ammu õppinud. Ja eilne Reutersi teade viitega Saksamaa majandusministeeriumile, et sakslased said USA-lt garantii sanktsioonide mittekehtestamisest Venemaa gaasile on selle asjaolu parim tõestus. Maailm on palju keerulisem, kui võrgupostituste kommentaatoritele paistab.

Ja veel. See sanktsioonide automaatne pikendamine vabastab Venemaa käed Washingtoniga kavandatud süsteemseteks läbirääkimisteks. Muide, eesseisev Putini ja Trumpi kohtumine saab ilmselt olema (ilma illusioonideta) alles esimene etapp. Läbirääkimised saavad olema pikad ja kindlasti väga rasked, kuid nad toimuvad igal juhul. Lihtsalt juba sellepärast, et maailma vajab silmnähtavalt uut kaarti — nii sõna otseses (vt hiljutist Trumpile tulnud ilmutust "Venemaa Krimmi kohta" G7 tippkohtumisel), kui ka ülekantud tähenduses — lihtsalt sellepärast, et praegune lihtsalt ei vasta enam globaalsele maastikule.

Lahutusest pole pääsu: miks Trump Merkelit kommidega loopis
© Фото : Пресс-служба Президента РФ

Seejuures pehkivad ka vanad illusioonid, kaasa arvatud Lääneriikide ühtsusest. Sõltumata 11. juulil NATO (tuletame meelde, et plokk oli viimati ühtne rohkem kui seitse aastat tagasi Liibüa küsimuses, mis osutus liidu Euroopa liikmetele tagajärgede poolest kõige katastroofilisemaks) liidrite tippkohtumisel vastuvõetavast mistahes "lõppdeklaratsioonist" ja muudest tseremoniaalsetest toimingutest.

Ja nüüd liigub kõik sinnapoole, et maailmakaarti hakkavad oma juhtide isikus ümber joonistama poliitiliselt teovõimelised jõud: USA, Venemaa ja Hiina. EL aga, hoolimata kõigist kriisidest ja "Trumpi visatud kompvekitest" püüab vaid püsida senises globaliseeruvas päevakorras oma aja äraelanud seisukohtadega. Võimalik, et Euroopa lihtsalt ootab, kuni Trump teeb piisavalt vigu, et neid siis ära kasutada, kuid sellega kaotab ta initsiatiivi. See ei tähenda, et Euroopa jääb oma praegusesse olekusse igaveseks või isegi pikaks ajaks. See näitab ainult, et "Euroopa suveräänsuse" arengutendentsid on nüüd samuti üsna silmnähtavad, kuid ei ole veel piisavalt tugevad. Need piirduvad vaid selliste kohalike triumfidega, nagu oma torujuhtmeprojektide kaitsmine omaenda liitlaste eest.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (44)
Tagid:
tippkohtumine, Vladimir Putin, Angela Merkel, Veneetsia, Eesti, EL

Peamised teemad