04:33 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Analüütika
lühendatud link
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
13520

USA presidendi rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton kooskõlastas Moskvas järjekorras juba kolmanda Donald Trump ja tema Venemaa kolleegi Vladimir Putini eelseisva kohtumise üksikasju. Läbirääkimised toimuvad 16. juulil Helsingis. Läänes on see paljud ärevaks teinud.

Vladimir Ardajev, RIA Novosti kolumnist

Pressikonverentsi Moskvas alustas John Bolton lääneriikide liidrite üleslugemisega, kes on president Vladimir Putiniga hiljuti kohtunud: Angela Merkel, Emmanuel Macron, Sebastian Kurz… Et aeg oleks siis ka Donald Trumpil temaga täieformaadilisi läbirääkimisi pidada. Kuid see manööver ei läinud läbi: telekanali CNN korrespondent küsis kohe, miks pidas Valge Maja sellist kohtumist võimalikuks, sest "Venemaa ei ole muutnud oma käitumist mitte üheski punktis, mille pärast talle sanktsioonid kehtestati."

Trump lendab Putini juurde: USA vajab väga Venemaa naftat >>

"President Trump ja president Putin usuvad, et on vajalik arutada ja läbi vaielda ühised probleemid ning selgitada võimalikud koostöövaldkonnad, sest kahepoolsed suhted Venemaa Föderatsiooni ja Ameerika Ühendriikide vahel mõjutavad stabiilsust kogu maailmas," ütles Bolton. Ta rõhutas veelkord: selles kohtumises pole midagi ebatavalist. Kõik jutud Trumpi valmismeeskonna "kokkumängust" Kremliga on nõuniku sõnul "jama". Seega on tippkohtumine Venemaa ja Ameerika presidentide erisuhete tulemus.

Pärast USA presidendi kohtumist Põhja-Korea liider Kim Jong Uniga tundub nõuniku vaoshoitus ja Trumpi suhtes opositsioonilise meediakanali ajakirjaniku agressiivsus kummaline, kui mitte absurdne. Antagonistlike riikide juhtide otsene kontakt näib põhjustavat vähem negatiivseid emotsioone kui uudis Vene-Ameerika läbirääkimistest.

Ettearvamatu Trump

USA president osaleb 11.-12. juulile kavandatud NATO tippkohtumisel ja külastab 13. kuupäeval Londonit. Siis läheb ta Helsingisse Putiniga kohtuma. Ühendkuningriigis oodatakse seda suure ärevusega, teatas Bloomberg, viidates Tema Majesteedi nimetamata ministrile. Agentuuri vestluskaaslane selgitas, mida Downing Street kardab: kui Singapuris lubas Trump Kimile peatada Põhja-Korea rannikul toimuvad ühisõppused Lõuna-Koreaga, siis Putinile võib ta pakkuda sõjalise kohaloleku vähendamist EL idapiiril.

Suurbritannial on samuti väed Idas. Pärast seda, kui Briti poliitikud süüdistasid avalikult Moskvat Skripalide mürgitamises, ei taha London Venemaaga üksi silm silma vastu jääda.

Trump ei välistanud Krimmi tunnustamist Venemaale kuuluvana >>

Sellistest hirmudest rääkisid The Timesi ajakirjanikega ka allikad Briti valitsuses. Nende arvates võib Washington läbirääkimiste tulemusena loobuda osalemisest sel sügisel Norras toimuvatel NATO ühisõppustel või isegi tunnustada Krimmi Venemaale kuuluvana.

Need on täiesti fantastilised stsenaariumid, ütleb välis- ja kaitsepoliitika nõukogu presiidiumi esimees Fjodor Lukjanov. Trumpil ei ole esialgu mingit põhjust tagasi tõmmata oma väed NATO idapiirilt, seda enam, et mitmed selle piirkonna riigid toetavad täielikult tema poliitikat ja näiteks Poola on nõus USA sõjaväebaasi võõrustamise ise kinni maksma. Pealegi ei tähenda vägede tagasitõmbamine, nagu ka õppuste peatamine Korea poolsaarel esialgu mitte midagi. Trump on tuntud tehingute, mitte lepingute järgijana. Ärge uskuge tema lubadusi, nad ei paista silma oma kestusega.

"Täna elab Lääs osaliselt müütide maailmas, mis on tekkinud valitsevate rühmituste sisevõitluse käigus. Üks neist on see, et Trumpile meeldib Putin ja pruugib talle vaid voli anda ja nad lepivad kohe milleski kokku, mis kahjustab kõiki liitlasi, hävitab demokraatia ja Lääne väärtused. "Suhteid Moskvaga" kasutatakse vahendina Trumpi vastu, kusjuures nad hakkavad ka ise sellesse uskuma," ütles Fjodor Lukjanov.

Kolmas katse

Kõik Venemaa ja USA presidentide eelseisva kohtumisega seotud hirmud on vaid valge infomüra, mis ei saa midagi mõjutada. Mõlemad pooled on tippkohtumisest ametlikult välja kuulutanud ja see toimub. Teine asi on selle tulemused.

USA Hudsoni Instituudi sõjalis-poliitilise analüüsikeskuse direktor Richard Weitz usub, et läbimurret ei maksa sellelt oodata, kuigi riigipead arutavad väga mitmesuguseid küsimusi — alates Ukrainast kuni relvastuskontrolli lepinguni. Enamikus neist on Moskval ja Washingtonil lahkarvamusi.

"Ma ei oota palju. Arvan, et toimub kohtumine, millele järgneb avaldus põhimõtetest. Ma ei ole eriti optimistlik. Päevakord saab kindlasti olema ulatuslik, sest arutada tuleb paljusid asju. Kuid ma lihtsalt ei näe, mis sellest välja võib tulla," ütles Weitz agentuurile RIA Novosti.

Eksperdi sõnul on Ameerika presidendil suhtes Moskvaga käed seotud ja Kongress ei luba tal teatud samme astuda, eriti sanktsioonide küsimuses. Lisaks takistavad USA liitlased Trumpi kavatsust Venemaa G8-sse tagasi tuua. Washington ei pea oluliseks tippkohtumise järel mingite kokkulepete saavutamist. John Boltoni sõnul on juba "kohtumise fakt iseenesest väga tähtis". Samal möönis Venemaa presidendi abi Juri Ušakov, et tippkohtumisel võidakse vastu võtta deklaratsioon. Kahepoolse kohtumise formaat on kahe riigi halvenenud suhetest samm edasi.

Trump G7-l: Krimm kuulub Venemaale. USA uued vaenlased >>

Esimest korda kohtusid Venemaa ja USA presidendid eelmise aasta juulis Hamburgis toimunud G20 tippkohtumisel. Pärast ürituste vahel toimunud kahetunnist kohtumist ei ilmunud riigipead isegi ajakirjanike ette. Teine kord kohtusid Putin ja Trump novembris Vietnamis Danangis toimunud APEC tippkohtumisel. Neid läbirääkimisi on raske nimetada täisväärtuslikeks. Seal tehti ainult ühisavaldus Süüria kohta.

Nüüd siis kavatsevad presidendid rääkida põhjalikult: esmalt nelja silma all ja seejärel töö-hommikusöögi vormis. Siis annavad Putin ja Trump pressikonverentsi. Sellist asja ei ole Venemaa-Ameerika suhetes juhtunud juba aastaid. Ja see on hea tulemus.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
Tagid:
poliitika, hirm, prognoos, kohtumine, läbirääkimised, EL, John Bolton, Donald Trump, Vladimir Putin, Helsingi, Soome, USA, Venemaa

Peamised teemad