06:59 25. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0818
  • RUB70.6675
Analüütika
lühendatud link
Jalgpalli MM 2018 (84)
24983

Fakt on see, et venelaste jaoks märkamatult purustas Venemaa veel ühe strateegiliselt olulise takistuse. Endiste nõukogude liiduvabariikide peamist kaitseliini on täna purustamas Venemaa inforünnak, ja mis kõige solvavam, Venemaad pole seekord võimalik süüdistada ei häkkimises ega libauudiste levitamises.

Viktor Marahhovski, RIA Novosti

Kõigepealt uudiseid. Inimestel ei olnud arusaadavatel põhjustel midagi selle vastu, et Venemaa opositsioon jälle lõhki läks. Seekord jalgpalli pärast. Avastati moraalselt allakäinud inimesi, kes pühapäeva õhtul koos ülejäänud rahvaga karjusid, hüppasid ja oma riigi nime skandeerisid.

See-eest moraalselt kindel osa opositsioonist (kes ironiseerisid jalgpalli üle, millega inimesi tõelistest probleemidest eksitada püüti) pani nad häbiposti, süüdistades ideaalide reetmises ja moraalses allakäigus. Ja siis tõusis lärm, mida pooled tõstavad teineteise suhtes tavaliselt siis, kui asi tõsiseks läheb. Lõhe oli ilmselge ja selle üle ironiseeriti. Siiski arvatakse, et see ei ole praegu kõige dramaatilisem lõhe.

Fakt on see, et märkamatult venelaste jaoks purustas Venemaa veel ühe strateegiliselt olulise takistuse. Me räägime endistest nõukogude liiduvabariikidest, mis said inimpõlve eest tagasi oma riikliku sõltumatuse. Nende peamist kaitseliini on täna purustamas Venemaa inforünnak, ja mis kõige solvavam, Venemaad pole seekord võimalik süüdistada häkkimises ega libauudiste levitamises.

Milles siis trikk seisneb. Me ei teadvusta seda endale täiel määral, kuid juba kolmandat nädalat on meid ümbritsevate riikide pilgud pööratud ainiti endise metropolile — Venemaale. Ja mitte ainult teleri kaudu, vaid ka kõikides teistes meediakanalites – alustades YouTube'ist ja lõpetades mistahes triikrauaga.

Sotši olümpiamängude ajal sellist asja polnud – siis oli talv, külalisi oli Jalgpalli MM-ga võrreldes vähe ja üritust teenindav taristu oli koondunud ühte paika. Aga nüüd on suvi ja miljoneid internetiga ühendatud fännid koos ajakirjanikega rändavad meistrivõistluste ruumis, mis on suuruselt võrreldav Euroopa Liidu territooriumiga.

Ja meie naabrid vaatavad Moskva, Kaasani, Peterburi, Rostovi, Nižni, Saranski ja Jekaterinburgi poole. Ja nad näevad lühidalt öeldes hoopiski mitte seda, mida nad tahaksid. Ja üldsegi mitte seda, mida nad on harjunud uskuma.

… Asi on selles, et kõikide "nõukogudejärgsete riikide" aluspõhimõtteks oli ja jääb järgmine tees: "Meie (sisestage riik) rahval on unikaalne iidne kultuur ning loomupärane väärikus ja õilsameelsus, kuid (sisestage arv) sajandit oleme me äganud väärastunud Venemaa impeeriumi ikke all. See oli ränk aeg, mil tuli taluda nende alati purjus, vägivaldsete barbarite rõhumist, kes ei osanud midagi teha ega austanud ei ennast ega oma riiki. Õnneks suutsime me nende sarast välja murda. Meil on nüüd oma raskused, kuid sellest kunagisest impeeriumist ei ole pärast vallutusalade kaotamist enam midagi järele jäänud. Praegune maailm põlgab seda bensiinitanklat ega pea seda endaga võrdväärseks. Kui viimased roostes raketid laiali lagunevad, ei tõuse see riik enam kunagi. Ja teada, mis seal tegelikult toimub, pole meie inimestel lihtsalt vaja – keda huvitab Polaar-Nigeeria. Kuidas meil küll vedas, et me sealt pääsesime."

Ja nüüd siis rebeneb see ajaloolise võidu idee, mis tekkis Venemaa ja ümbritsevate liiduvabariikide embusest põgenemisel. Sest kõigepealt valgus kuu aja jooksul siia tankla-riiki globaalseid ressursse juhtivate kartellide liikmesriikide liidrite voog, kes ilmutasid sügavat lugupidamist ja tutvustasid oma soove ja huve. Siis aga, alates juunikuu keskpaigast, kurvastasid endiste vennasvabariikide meeli Venemaa linnade jalgpallivälised panoraamid ja neid näinud Tõelisest Maailmast pärit vaimustunud turistide kiidusõnad.

Putinil on see, mida Trump ihaldab ja poolakad kardavad
© Sputnik / Михаил Климентьев

Ja siis teatab selle Tõelise Maailma liider, et tankla-riik tuleks tagasi tuua maailmariikide hulka ja läheb ise jooksujalu selle tankla-riigi piirile, et avaldada austust tema türannile ja arutada temaga mõningaid oma soove ja huvisid.

Meie naabrid vaatavad kõike seda ja nende jalge all löövad vankuma rahvuslikud ideed. Ja Balti riikide eakates ekskommunistides süttib taas nooruslikult kirglik viha "nende venelaste vastu". Ja nagu kunagi, hakkavad nad jälle tankide saabumist ootama. Ja poolenisti unustatud rahvakunstnikud karjuvad viimsest jõust, kui õnnelikud nad on selle üle, et nad ei pea enam venelastega koos olema.

Ja kaugeltki mitte juhuslikult, muide, levitatakse lähivälismaalt seda "pühadusevastast" diskursust suurel osal Venemaast. "Samal ajal magavad teie litsid fännidega", "samal ajal tühistatakse teie pensionid", "samal ajal müüdi teie Siber hiinlastele" – leierdatakse poolkaasmaalastele uskumatu innuga.

Muide, asjaolu, et seda kõike kirjutavad tõepoolest noa alla läinud riikide alamad, kes on ise juba ammu tõstnud pensioniea oma riigis 65-le ja kes kauplevad "20-50 protsendiga" riigi elanikkonnaga hulgi- ja jae, ei vähenda seda indu mitte üks põrm. Vastupidi. Nüüd nad mitte ainult lihtsalt ei "maksa kätte endisele metropolile" — nad lakuvad piinarikkalt kibeda ajaloolise kaotuse haavu. Ja nii kummaline, kui see ka ei tundu, pole asi üldsegi rahas. "Natsionaaldemokraatiad" on juba üsna hästi õppinud kombineerima tulusaid tööreise Venemaale põlgusega tema vastu. Ei, nüüd toimub hoopis midagi palju solvavamat ja kohutavamat.

Nende juurde jõuab, kusjuures mitte otse Venemaalt, vaid rikošetina sellest samast Tõelisest Maailmast, tunnustussõnu sellest mahajäetud sarast kui võimsast, elujõulisest, ja mis kõige tähtsam, kõrge staatusega riigist. Iidsed kõrgest soost ja loomupärase kõrgkultuuriga rahvad näevad nüüd, et nende poolt mahajäetud impeeriumi lagunenud sara on mingil viisil taas läinud neist mööda ja tõusnud nende jaoks kättesaamatusse kõrgusesse. Ja kohalikud "arvamusliidrid" jõuavad arusaamisele, et seda luksuslikku staatust ei saavuta nende mõnusad "venevastased", vaesed, kuid puhtad rahvus-demokraatiad juba oma olemuse tõttu mitte kunagi.

Ja sellest puhkeb neil, kes veel mäletavad end olnud "nende venelaste" kaaskodanikud, äge emigrantlik sündroom ühes kõigi nende tragikoomiliste eputamiste ja alateadlike karjetega verisest režiimist, geneetilisest orjusest ja ära müüdud Siberist.

Jalgpalli MM 2018>>

Ja veel üks asi. Need meie naaberriikide inimesed, kes on üles kasvanud pärast Nõukogude Liitu ega ole kunagi olnud "venelaste kaasmaalased", taluvad Venemaa uut kõrget staatust ilma igasuguse sisemise draamata. Pigem huviga, nad on nagu ladinaameeriklased lõunapool Ameerika Ühendriike, kes näevad enda lähedal globaalset jõukeskust (ja ühtlasi majanduslikku suurriiki ning avarat tegevusvälja ja potentsiaalset karjäärivõimalust). Mõned neist avastavad enda jaoks ootamatult, et algastme juhi karjäär Itaalia kolkahotellikeses ei olegi inimese võimaluste tipp. Sest, nagu selgub, on kõrval tuumarelva omav, kosmost (Arktikat, Vaikset ookeani) hõlvav, transiit-, maavarasid kaevandav jne suurriik. Riik, mis realiseerib üksteise järel makroprojekte ja osaleb maailma juhtimises. Ja mis vajab, nagu iga teinegi kasvav ja arenev suurriik, tööjõudu.

… On põhjust uskuda, et see löök rahvuslikele "venevastastele" ideedele osutub lõppkokkuvõtteks olema palju suurema purustusjõuga kui mistahes burjaadi tankide sissetung.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Jalgpalli MM 2018 (84)
Tagid:
jalgpall, MM2018, NSV Liit, Venemaa

Peamised teemad