16:38 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Analüütika
lühendatud link
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
7120

RIA Novosti eksperdid usuvad, et 16. juulil Helsingis algavad läbirääkimised USA ja Venemaa juhtide vahel võivad oma tähtsuselt varju jätta sel nädalal toimuva NATO tippkohtumise, mil on suur tõenäosus kujuneda ühe mehe - ettearvamatu Donald Trumpi – sooloetteasteks.

TALLINN, 11. juuli — Sputnik. Alliansi tippkohtumine toimub 11.-12. juulil Brüsselis. Mõni päev pärast seda saavad Helsingis kokku Venemaa ja Ameerika presidendidteatab RIA Novosti.

Ettearvamatu Donald

"Pean ütlema, et (USA president Donald) Trumpi ustavus NATO suhtes ei ole päris selge ja tunduvalt olulisemaks võib osutuda tema kohtumine (Venemaa president Vladimir) Putiniga. Loodetakse, et nad saavutavad edusamme uue START-lepingu pikendamises, arutavad, kuidas täita ja tugevdada kesk- ja lühimaa rakettide piirangu lepingut, need on mõlemad võrdselt tähtsad," — teatas RIA Novostile Brüsselis Joseph Gerson USA ühiskondlikust organisatsioonist "Kampaania rahu, desarmeerimise ja üldise julgeoleku eest."

Die Welt: Putin ja Trump võivad koostada košmaarse stsenaariumi>>

"On väga raske öelda, milliseks osutub NATO tippkohtumise tulemus. Eelistaksin rääkida pigem Trumpi ja Putini kokkusaamisest, mis mõneski mõttes võib saada palju tähtsamaks," — ütles ta, lisades, et loodab Venemaa ja Ameerika riigipeadelt ka Süüria teema käsitlemist ja mõlema riigi ühiseid julgeolekuhuvisid.

"Me teame, et Ameerika Ühendriigid nõuavad NATO-lt kulutuste suurendamist, kuid tegelikkuses eksisteerivad sügavad lõhed ja erimeelsused nii Trumpi administratsioonis kui USA valitsuses tervikuna", ütles ta, lisades, et näiteks "meil on mõningane surve, et saada NATO-le rohkem rahalisi vahendeid ja Vene Föderatsiooniga veelgi enam vastanduda, kuid samas leidub ka mõõdukamaid vaateid."

"See inimene (Donald Trump — toim.) on ettearvamatu, temaga tuleb alati ootamatusteks valmis olla," — ütleb Gerson, märkides, et "Trumpi sõjalise ja välispoliitika ebakindlus suurendab globaalset ebastabiilsust."

"Meil on tegemist inimesega, kes ei ole kammitsetud loogikast ega "demokraatlikest väärtustest", kes on lõppkokkuvõttes ohtlik, võib-olla koguni NATO-st ohtlikum. Trump ei suuda strateegiliselt mõelda," leiab ekspert. "Tema ideeks on "Ameerika eelkõige," ta usub USA ühepoolse tegutsemise õigsusse — nägime seda Iraani tuumaleppe rikkumise juures," ütles Gerson, lisades, et astutud samm loob ohu püüda Iraani "valitsust mittesõjaliste meetoditega kukutada," mis kindlasti vilja ei kanna, tuues kaasa kasvava surve sõjaliseks konfliktiks Teherani vastu."

Äkki lepivadki kokku: miks Lääs Putini ja Trumpi kohtumist kardab>>

"Ühe mehe etendus"

Globaliseerumise ja sotsiaalsete liikumiste instituudi direktor Boris Kagarlitsky usub, et lähenevate läbirääkimiste tulemusi ennustada on väga raske, kuid vähemalt võib NATO tippkohtumisele oodata säravat ja ettearvamatut Trumpi.

"Pea iga kord on üritustel, mil osaleb Donald Trump, tegu "ühe-mehe sõuga", ka Brüsselis toimub kõik kindlasti tema stsenaariumi järgi — lihtsalt sellepärast, et Trump isikupärasem ja eredam, kui kõik teised osalejad. Donald Trumpist saab mõistagi tippkohtumise täht — Euroopas selliseid persoone ei ole," ütles Kagarlitsky Brüsselis agentuurile RIA Novosti, rääkides Põhja-Atlandi liidu liikmesmaade läbirääkimiste-eelsetest ootustest.

Trump reedab kõik — kaks vaadet Helsinki kohtumisele>>

"Trumpil on tõepoolest erakorraliste lahenduste leidmise oskus," leiab ekspert, märkides, et USA liider on samal ajal piiratud oma püüetes positiivseid samme astuda, sest USA-s toimuva uurimise taustal Venemaa väidetavast sekkumisest valimiste protsessi kardab ta oma maine pärast.

"Euroopa seisukoht ei ole oluline"

Belgia ühiskondliku liikumise Vrede (Rahu) esindaja Ludo de Brabander usub, et kui USA president otsustab millegi osas Venemaa riigipeaga kokku leppida, on ebatõenäoline, et ta selleks Euroopa käest luba küsima hakkab.

"Eeldan, et lisaks arutlustele, mis on seotud kulutuste, küberjulgeoleku, pagulaste ja Liibüa olukorraga, tuumastrateegiaga, kiirreageerimisjõududega, võib peamiseks (NATO tippkohtumisel — Toim.) teemaks kujuneda pastakast välja imetud "Vene oht", jagas ta RIA Novostiga oma prognoosi.

"Ma juba ütlesin, et NATO kogueelarve on Venemaa sõjalistest kulutustest mitmeid kordi suurem, kuid avalikkusele maalitakse pidevalt pilti, kus just Vene Föderatsioon NATOt ähvardab – vastupidiselt tegelikkusele. Nad kinnitavad tõenäoliselt seisukohta, et Krimmi näol on tegu okupeeritud alaga. Minu arvates korratakse ka sedapuhku vanu mantraid," usub de Brabander.

"Suureks NATO-siseseks probleemiks on üha laienevad lahkarvamused USA ja Euroopa vahel, mis on sageli seotud muude küsimustega, näiteks Iraani tuumaleppe või väliskaubanduse bilansiga. Trumpi jaoks on küsimus terav ja ta tahab sel teemal nii mõndagi öelda," räägib de Brabander.

"Tema väide, et NATO on ajale jalgu jäänud, on oma olemuselt moodus Euroopa riikidele survet avaldada. President mõtleb peamiselt USA huvidele, mitte koostööle teiste riikidega, seda isegi NATO liitlaste puhul. Kuigi ma ei usu Trumpi soovi minna nii kaugele, et öelda: "NATO on mind ära tüüdanud!" Trump" ilmselt kinnitab oma seisukohta, et Euroopa peaks kaitsele rohkem kulutama ja seda kiiremini tegema."

Putinil on see, mida Trump ihaldab ja poolakad kardavad>>

"Ja kui Trump otsustab Putiniga milleski kokku leppida, ei lase ta Euroopa seisukohal end segada. On palju küsimusi, kus USA ja Euroopa on eri seisukohtadel – president teostab niisugust poliitikat, mis ei hooli sellest, mida Euroopa mõtleb. Trumpil on Vene Föderatsiooni suhtes paika pandud oma tegevuskava ja ta ei kavatse Angela Merkelile helistada, et küsida, kas viimane on tehtavaga nõus või mitte," ütles Vrede esindaja.

"Valmistuda ootamatusteks"
NATO
© Sputnik / Алексей Витвицкий

USA presidendi Donald Trumpi käitumine G7-s võib tuua sarnaseid üllatusi ka eelseisval NATO tippkohtumisel, ütleb Kuningliku Rahvusvaheliste Suhete instituudi "Egmont" ekspert Sven Biscop.

"Kogemused näitavad, et parem on ootamatusteks valmis olla," ütles Biscop RIA Novostile, vastates küsimusele, kas ka NATO tippkohtumisel võib Ameerika riigipealt mingeid üllatusi oodata, nagu juhtus juunis toimunud G-7 kohtumisel.

Kanadas toimunud tippkohtumisel osalenud riigid kogesid pea esimest korda üksmeele puudumist kõige olulisemates majanduslikes ja poliitilistes küsimustes. La Malbaie kohtumist nimetati isegi "G-6 + Trump", viidates USA erinevale positsioonile mitmes olulises valdkonnas. Ameerika president lahkus läbirääkimistelt enne nende lõppu, seades ühisavalduse kahtluse alla.

Eesti ootab Putini ja Trumpi kohtumist pingeseisundis>>

Brüsselis asuva väljaande Politico Europe poliitrubriigi toimetaja Ryan Heath märkis varem, et "NATO üritab iga hinna eest vältida võimalust, mil tippkohtumine muutub G-7-tüüpi fiaskoks."

Teema:
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
Tagid:
NATO tippkohtumine, G-7, NATO, Donald Trump, Vladimir Putin, Helsingi, Brüssel, EL, USA, Venemaa

Peamised teemad