16:17 09. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0871
  • RUB82.1046
Analüütika
lühendatud link
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
7111

Trump ise rõhutas, et läbirääkimised Venemaa presidendiga saavad tema jaoks olema lihtsamad kui läbirääkimised USA NATO partneritega, kellega tal toimub tippkohtumine enne Helsingisse minekut.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor RIA Novosti vahendusel

Helsingi tippkohtumise eel intensiivistusid jõupingutused, et vähendada mistahes võimalikke positiivseid tulemusi, mis võiksid Venemaa-USA suhetes pärast kahe presidendi kohtumist tekkida. Nagu tavaliselt lekkis Ameerika meediasse "hästi informeeritud allikatest" teave millega üritatakse avalikkusele edastada kaht olulist teesi. Esimene: Trump on reetur või vähemalt ohtlik eneseimetleja, keda ei tohiks mingil juhul Putiniga omavahele jätta. Teine: Trump läheneb Putinile vaatamata tema kabineti soovitustele, mis ei taha suhete normaliseerimist Washingtoni ja Moskva joonel.

Kui mõtet, et Trump on reetur või lihtsalt rumal ja asjatundmatu poliitik, tambitakse ameeriklastele pähe juba pea kaks aastat, siis ideed, et Trump tuleb Putinile vastu oma meeskonna soovitusi eirates, ilmus Ameerika ekspertide kogukonna repertuaari alles hiljuti.

9. juulil avaldas New York Times materjali, milles kirjeldatakse USA presidendi konflikti tema administratsiooniga. Ajalehe allikate kohaselt läks asi koguni niikaugele, et Trump kritiseeris oma meeskonna töötajaid suhtluse ajal Venemaa presidendiga: "Ta ütles Putinile (telefonivestluse ajal — toim.), et Venemaa ja USA peaksid paremini läbi saama. Ja veel ütles ta, et need presidendi administratsiooni liikmed, kes Putini sõnul üritasid kahe presidendi vahelist otsevestlust vältida, on "rumalad". Nii väidab allikas, kellel on otsene teave dialoogi kohta.

"Jah, nad on rumalad inimesed. Ärge kuulake neid," olevat Trump väitnud."

Selle väidetavalt ebameelitava hinnangu võiks järjekordse libauudisena arvelt maha kanda, kuid asi on selles, et Trump on tõepoolest tuntud oma kalduvuse poolest reageerida päris teravalt oma alluvate, kolleegide ja partnerite suhtes, kes tema ootustele ei vasta. Kusjuures tihtipeale kasutab ta veelgi tugevamat keelepruuki. Need vähesed meediale juurdepääsu omavad Ameerika presidendi toetajad on korduvalt märkinud, et ta on väga mures olukorra pärast, kus Ameerika bürokraatia võtab üle kontrolli teatud diplomaatiliste suundade või välispoliitiliste küsimuste üle.

Kui tegemist on Venemaaga, muutuvad kired veelgi kuumemeaks. Tasub meenutada tuntud episoodi, mis eelnes Trumpi telefonikõnele, kui ta tahtis õnnitleda Vladimir Putinit tema presidendiks valimise puhul. USA meedia väitis, et kõik presidendi nõunikud anusid teda Putinit mitte õnnitlema ja ringleb isegi versioon, et telefonikõne jaoks kogutud dokumentide kaustal oli kollane lipik, millele oli hoogsa käekirjaga kirjutataud "mitte õnnitleda", kuid see ei aidanud.

Isegi minimaalne USA ja Venemaa vaheliste suhete normaliseerumise väljavaade, või isegi see, et avalikkus teadvustaks Lääne läbirääkimisi Moskvaga endale kui midagi tavapärast, tekitab USA ekspertide kogukonnas õudust. New York Timesi teatel häirib Trumpi seisukoht paljusid konservatiive. Konservatiivne mõttekoda Heritage Foundation postitas enne Trumpi reisi säutsu meeldetuletusega "Mida tuleb meeles pidada enne Trumpi reisi Euroopasse: Venemaa on agressor. Ukraina on ohver. Krimm kuulub Ukrainale. NATO ja Ameerika Ühendriikide väed Euroopas teenivad meie riiklikke huve. Eurooplased peaksid riigikaitseks rohkem vahendeid eraldama. Putini varasemad teod näitavad, et teda ei saa usaldada."

Sellest tulenevalt jätavad Ameerika presidendi järgnevad avaldused ja eriti tema Venemaa-Ameerika suhete sisuliselt uus sõnastus paljud Ameerika poliitilise eliidi esindajad ilmselgelt rahulolematuks. Vastates küsimusele, kas ta peab Vladimir Putinit vaenlaseks või sõbraks, vastas Trump (Bloombergi poolt tsiteerituna): "Ma ei saa praegu öelda. Minu arvates on ta konkurent."

Vene kõrvale ei ole erilist emotsionaalset vahet mõistetel "vaenlane", "rivaal" ja "konkurent" – need on kõik negatiivsed hinnangud, mis erinevad üksteisest pigem kogetud negatiivsete emotsioonide intensiivsuse poolest. Ameerika kuulaja jaoks aga paistab asi pisut teisiti. Konkurentsi ja võistlemist jumaldavas ühiskonnas on vaenlase ja konkurendi staatuse vahel suur erinevus. Konkurentidega, erinevalt vaenlastest, saab ja mõnikord isegi tuleb kokku leppida, just konkurentide (kuid mitte vaenlastega) saab vastastikku kasulikult turgu jagada, just konkurent on potentsiaalne kartelliliitlane. Veelgi enam: Trump ise rõhutas, et läbirääkimised Venemaa presidendiga saavad tema jaoks olema lihtsamad kui läbirääkimised USA NATO partneritega, kellega tal toimub tippkohtumine enne Helsingisse minekut.

Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis>>

Lääne ajakirjanduse vaatevinklist on selline hinnang russofoobia pühade ideaalide, mis on kohustuslikud mistahes lugupeetavale Lääne poliitikule, selge reetmine. Lääne poliitik peab iga Venemaa mainimise korral vürtsitama seda rituaalsete needuste ja avaldustega, et Venemaa ja Vladimir Putin isiklikult on igaveseks määratud isolatsiooni tsiviliseeritud maailmast.

See on naljakas, kuid juba nüüd on võimalik ennustada, kuidas Lääne meedia mistahes Helsingi kokkuleppeid või ühisavaldusi halvustada püüab. Londoni mõjuka mõttekoja Chatham House'i direktor Robin Niblett ütles, et Trumpi tegevus meenutab väljapressija oma. Pärast reisi Moskvasse ütles ta intervjuus Ameerika meediale, et Venemaa ametivõimudega kokku leppida on sama kui maffiaga ja kurtis, et Venemaal ei ole muud "poliitilist filosoofiat" peale "võimu ja raha" filosoofia. On tähelepanuväärne, et ka Trumpile tehakse samu etteheiteid. Teda on nimetatud küünikuks ja nüüd ka "väljapressijaks".

Pärast tippkohtumist Helsingis on oodata artikleid pealkirjadega stiilis "Kaks maffiabossi leppisid kokku ja see on kohutav". Kuid tegelikult, kui kaks poliitilise realismi meistrit lepivad omavahel kokku, on see juba hea uudis kogu maailmale. Kasvõi sellepärast, et kui pragmaatikud kokku leppivad, siis kahurid vaikivad.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
Tagid:
NATO, Vladimir Putin, Donald Trump, Krimm, Helsingi, Venemaa, USA

Peamised teemad