12:47 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Analüütika
lühendatud link
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
14540

Helsingi tippkohtumine oli korraldamist väärt kasvõi ainult seepärast, et võimaldas nautida Lääne poliitikute, ekspertide ja meediakanalite reaktsiooni. Paanika ja vihkamise taseme järgi otsustades läks üritus suurepäraselt korda.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor RIA Novosti vahendusel

Vastates küsimusele, kuidas Putini ja Trumpi vaheline kohtumine möödus, ütles Sergei Lavrov, et läbirääkimised läksid suurepäraselt. Ameerika poliitilise eliidi üleskutsed sõjaliseks riigipöördeks "reeturist Trumpi" võimult kukutamiseks vaid kinnitavad Venemaa esidiplomaadi antud hinnangut. 

Kongresmen Steve Cohen kirjutas Twitteris: "Kus on meie sõjaväelased? Ülemjuhataja on vaenlase kätte langenud!"

CIA endine juht John Brennan: "Donald Trumpi pressikonverents Helsingis — see on isegi rohkem kui" raske kuritegu "(silmas peetakse termini "raske kuritegu" formuleeringut USA presidendi tagandamiseks vajalike tingimuste seisukohalt — Toim.). Tegu oli ehtsa riigireetmisega. Trumpi kommentaarid ei olnud lihtsalt debiilsed. Ta on täielikult Putini taskus. Vabariiklastest patrioodid, kus te olete???"

Briti riigipropaganda ei jää Ameerika kolleegidest maha. "Trump oli Putini poolt, vastandudes FJB-le" — teatab BBC vaatajatele ja lugejatele. 

#TreasonSummit (#ReetmiseTippkohtumine) on Twitteri USA segmendi kõige populaarsem teemaviide. Väga selgelt väljendus senaator John McCain, kes rõhutas tippkohtumist puudutavas eriavalduses, et kohtumise näol oli tegu "traagilise veaga." Lisaks ütles McCain, et Trump "alandas end türanni ees armetul kombel", millest järeldub, et türanniks on Putin. 

Niinistö võttis pinged maha: Balti riikide ründamist ei tule >>

USA Kongressi esindajatekogu spiiker vabariiklane Paul Ryan mõistis Donald Trumpi ametlikult hukka: "President peaks mõistma, et Venemaa ei ole meie liitlane. Ei ole olemas moraalset võrdsust USA ja Venemaa vahel, kes on meie põhiväärtuste ja ideaalide suhtes vaenulik. Ühendriigid peaksid keskenduma sellele, et sundida Venemaad toimepandu eest vastutama ja peatada tema kurjad demokraatia vastu suunatud rünnakud."

Väärib märkimist, et USA Esindajatekoja spiiker sõnastas üsna selgelt USA moraalse üleoleku doktriini, mis tähendab, et Ameerika Ühendriikidel on moraalne õigus tegutseda nii, nagu neile pähe tuleb: sekkuda teiste riikide valimistesse, tappa teiste riikide presidente, pommitada teisi maid ilma ÜRO mandaadita ja hukata suveräänsete riikide kodanikke ilma kohtumenetluseta – ja kõige selle juures säilitavad Ühendriigid Venemaa ees oma moraalne üleoleku – mis tuleneb asjaolust, et Washingtonil on mõningad kõrged ideaalid ja väärtused. 

Soome suurim ajaleht avaldas kirja Putinile ja Trumpile >>

On võimatu mitte jõuda järelduseni, et Ameerika poliitilises süsteemis on teatud osa poliitikuid, kellega üldinimlikest seisukohtadest lähtuv dialoog pole põhimõtteliselt võimalik, sest nad ei suuda aktsepteerida mingisugustki võrdõiguslikkust ameeriklaste ja teiste rahvaste esindajate vahel. Kummalisel kombel näib poliitik Donald Trumpi pragmaatiline ja mõnikord ka küüniline poliitika selle taustal välja humaansuse musternäidisena.

Vaadates meedia ja poliitilise eliidi reaktsiooni tippkohtumisele, võiks arvata, et kogu Ameerika tõusis üksmeelselt "reetur Trumpi" vastu üles, kuid see oleks vale hinnang. 

Paljudes ameeriklastes kutsus meedia hüsteeria üles põhjendatud naeru või isegi kergendusetunde, mis põhineb lihtsal vastandumise loogikal — kui valijate poolt vihatud eliit riigipea tegevuse üle nii vihane on, tähendab see, et president teeb kõike õigesti.

Kui aga USA senaator Lindsey Grahami raevuhoog absoluutse absurdini tõuseb ning ta nõuab, et meistrivõistluste võidupalli, mille Putin Trumpile kinkis, on vaja kontrollida jälgimisseadmete osas – muutub ta ise naerualuseks.

Paljud ameeriklased pööravad tähelepanu asjaolule, et rahu Venemaaga on kindlasti parem kui sõda, mida Clintoni pooldajad vallandada püüavad (nad ei suuda kuidagi leppida lüüasaamisega 2016. aasta valimistel). Jack Posobiec, üks Trumpi meediakampaania loojatest, sõnastas nende seisukoha populaarne säutsuga:

"Palun käega märku anda neil, kes ei taha alustada sõda teise tuumariigiga ainuüksi sel põhjusel, et John Podesta (Clintoni valimiskampaania juht, kelle arvutisse murdsid väidetavalt "Vene häkkerid." – Autor) seadis oma arvuti parooliks salasõna "par00l".

Pealegi toovad meedia püüdlused levitada müüti Venemaa otsustava rolli kohta Trumpi valimisvõidus kaasa ootamatuid kõrvalmõjusid. Näiteks helistas Ameerika parlamendi telekanali C-Span otseülekandesse Kentucky elanik, kes teatas üsna tõsiselt, et ta "tahaks venelasi valimistesse vahelesegamise eest tänada, sest see võttis Hillary Clintonilt võimaluse presidendiks saada."

Teatud osa publikust vaatab olukorda selge põhimõttega "Minu vaenlase vaenlane on mu sõber," kusjuures Clintonite klann sobib igati ühise vaenlase rolli.

Vladimir Putin sõna otseses mõttes purustas USA infovälja — ja on vägagi tõenäoline, et suur osa ameeriklasi, eriti vabariiklaste hulgast, hakkas pärast tippkohtumist Venemaasse ja tema presidenti suurema sümpaatiaga suhtuma.

Tippkohtumisele järgnenud pressikonverentsil mainis Putin George Sorost, kes sekkub valimistesse kogu maailmas ja ka Hillary Clintoni presidendikampaania rahastamist Bill Browderi "musta raha" abil. Mõlemad teemad tekitasid sõna otseses mõttes entusiasmitormi Vabariikliku partei radikaalsemate toetajate seas, kellele Sorose ja Clintoni negatiivses kontekstis mainimine on selgeks märgiks, et nende ees seisab sõber või vähemalt potentsiaalne liitlane, kellega tasub kindlasti kokkuleppele jõuda. 

CNN langes Putini "hilinemise" pärast hüsteeriasse >>

Helsingi tippkohtumine osutus omamoodi tõhusamaks, kui oli põhjust oodata. Enne kokkusaamist me kirjutasime, et "kui kaks poliitilise realismi meistrit (Putin ja Trump – Toim.) omavahel kokku lepivad – on see hea uudis kogu maailma jaoks. Kasvõi ainult sellepärast, et kui pragmaatikud nõu peavad, siis relvad vaikivad."

Kohtumisejärgsele kriitikatsunamile vastates teatas Donald Trump: "Ma võtan pigem poliitilise riski, püüdes rahu saavutada, kui et panen poliitiliste huvide nimel rahu kaalule."

Selline seisukoht on Ameerika eliidi jaoks väga ebatavaline. See annab lootust, et rahule antakse tõepoolest võimalus ning tippkohtumise järel on selle tõenäosus muutunud veidi suuremaks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)

Samal teemal

Trampides Ida-Euroopas
Tagid:
tulemused, presidendid, tippkohtumine, paanika, tippkohtumine, Donald Trump, Vladimir Putin, Helsinki, Soome, USA, Venemaa

Peamised teemad