06:09 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Analüütika
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
10021

President Donald Trumpi administratsioon paneb kaardile väga palju ja kuulutas alles juunis välja sanktsioonid viiele Euroopa ettevõttele, mis koostöös Gazpromiga osalevad Nord Stream-2 ehitamises. Washingtoni eesmärgid on arusaadavad.

Aleksandr Hrolenko, sõjaline vaatleja

Nord Stream 2 gaasijuhtme ja NATO sõjalise bloki vaheline vastasseis on lõppfaasis. USA Kongressi esitati 19. juulil seaduseelnõu gaasijuhtme-vastaste sanktsioonide kohta. Washington seletab seda sooviga parandada NATO riikide energiajulgeolekut ja see võib kohustada alliansi riike omandama Ameerika veeldatud maagaasi EL majandushuvidega arvestamata. Lähitulevikus näeme, kas eurooplased suudavad tõrjuda sõltuvust Ameerika Ühendriikidest, mille eesmärk on pikendada õigusi "EL poogetele" veenmise, sunni ja võimaluse korral ka "tule ja mõõgaga".

President Donald Trumpi administratsioon paneb kaardile väga palju ja kuulutas alles juunis välja sanktsioonid viiele Euroopa ettevõttele, mis koostöös Gazpromiga osalevad Nord Stream-2 ehitamises. Washingtoni eesmärgid on arusaadavad: nõrgestada Venemaa majanduslikku mõju Euroopas ja tugevdada oma positsioone, see tähendab realiseerida Ameerika veeldatud maagaasi kolmekordse hinnaga ja taastada "Ameerika hiilgus".

Ameerika Ühendriikides sisendatakse ideed EL piiratud suutlikkusest seista vastu Moskvale Euroopa tohutu sõltuvuse tõttu Vene gaasist ja pakutakse ELle omapoolseid energeetilisi lahendusi. Saksamaa kantsler Angela Merkel juba teatas, et tema riik langetab majanduslikud otsused iseseisvalt. Samal ajal süvenesid pinged Ameerika Ühendriikide ja Prantsusmaa kaubandussuhetes Iraani probleemi ja metallide importtollide tõttu ning Ameerika valitsuses kaldutakse üha radikaalsemate meetodite poole nooremate partnerite veenmiseks.

Vedelgaasi sunnimehhanism
Projekt Nord Stream 2 näeb ette 55 miljardi kuupmeetrise läbilaskevõimsusega gaasijuhtme rajamise läbi Läänemere Venemaa rannikult Saksamaani
© Sputnik / Сергей Гунеев

USA presidendil on õigus rakendada sanktsioone iga isiku vastu, kes pärast Ameerika Ühendriikides 2. augustil 2017. aastal vastu võetud seadust on investeerinud või müünud kaupu, tarninud tehnoloogiat või osutanud teenuseid Venemaale (üle 1 miljoni dollari maksumuses või aastal jooksul kokku maksumusega üle 5 miljoni dollari) Venemaa energiaallikaid eksportivate torujuhtmete ehituse- ja hoolduse valdkonnas. Ja kui sanktsioonid ei tööta, on Washingtonil allumatuse mahasurumiseks olemas ka sellised usaldusväärsed vahendid nagu Pentagon ja NATO.

Allianssi peasekretär Jens Stoltenbergil ei ole Nord Streami suhtes illusioone. Ühinenud Euroopas pole ühtsust. Mõned riigid ühinesid Ameerika Nord Stream 2 vastu suunatud kampaaniaga, teised toetavad seda tulutoovat energiaprojekti. Gaasijuhtme vastu on Poola, Balti riigid ja Ukraina, kuid kõige tähtsam on USA seisukoht, et Nord Stream-2 kahjustab ka Ukraina reforme. Ukrainast (Donbassist) võidaksegi alustada "LNG pealesurumist". Siinkohal on asjakohane meenutada USA jõuvõtteid Jugoslaaviast (1999) Gruusiani (2003), arvestades Ukraina kogemusi (2013). Ajalooliselt on Ameerika Ühendriigid suutnud oma käsi soojendada kõikidel möödunud sajandi sõjakolletel.

Kunstlikule sõjalis-poliitilise pingestumise suurele tõenäosusele viitab Ida-Euroopa militariseerimise programm. Selleks on Põhja-Atlandi alliansi eelarve kasv 266 miljardi USA dollari võrra, uute USA sõjaväebaaside ehitamine, Ameerika Ühendriikide vägede paigutamine vahetult Venemaa piiridele (sealhulgas Poola tankidiviis), USA laevastiku üksuste paigutamise plaanid Balti merele ning neutraalsete Rootsi ja Soome kaasamine NATO-sse.

Kindlasti on Washingtoni mitme miljardi suurused investeeringud mõeldud majandusliku kasu saamiseks. Ameeriklased tegelevad ikkagi eelkõige äri, mitte altruismiga. Kvalitatiivselt uus NATO taristu Ida-Euroopas, "sõjaline Schengen" ja tõhus logistika võimaldab USA-l igal ajal ja mistahes ettekäändel ("Skripalide mürgitamine, "küberrünnak" või "sekkumine demokraatlikesse valimistesse") viia Euroopa Liit kontrollitud kaose režiimi. See tähendab, teha mõned paugud ja naasta siis "endise olukorra" juurde, et tänulikud eurooplased ei keelduks enam kunagi Ameerika vedelgaasist ja "eralduksid" lõpuks ometi Venemaast. Loomulikult on kahjulikud "kõrvalmõjud" vältimatud.

Koostöö instrument

EL ja Venemaa uus gaasiprojekt tekkis pärast 2009. aasta energiakriisi objektiivsetel põhjustel ja vastastikuse kasu saamise eesmärgil. Nord Stream 2 mitmekesistab tarneteid ja maandab transiidiriske. Alternatiivne USA vedelgaas on palju kallim, kuid kuna Washington tahab nii kangesti saavutada täielikku energeetilist kontrolli Euroopa üle, siis tavaline loogika siin ei tööta.

Nord Stream 2 näeb ette Läänemere põhja alates Ust-Luugast Leningradi oblastis kuni Greifswaldini Saksamaal (pikkus umbes 1200 kilomeetrit) kahe torujuhtme rajamist koguvõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit aastas.

Täheldatakse positiivset trendi. 2017. aasta aprillis sõlmis Nord Stream 2 AG lepingu gaasijuhtme projekti rahastamiseks ettevõtetega ENGIE, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper ja Wintershall. Viis Euroopa ettevõtet kohustusid rahastama 50% projekti maksumusest. Praeguseks on gaasijuhtme ehitamise loa andnud kolm olulist partnerit: Saksamaa, Soome ja Rootsi. See tagab 89% marsruudist. Taani ei ole veel luba väljastanud, kuid Kopenhaageni seisukoht olukorda ei muuda, sest Taani lõigu marsruuti võib muuta. Siin ongi Washingtoni valupunkt.

Kuni viimase ajani oli Ukraina peamine USA kontrolli all olev ventiil Euroopa gaasiga varustamisel. Nord Stream 2 ja Turkish Strem valmimisega kaotab Ameerika kombinatsioon Ukraina revolutsiooniga (kontrollitud kaose tsoon) igasuguse tähtsuse. See on ​​"Ameerika hiilguse" teine kontseptuaalne kokkuvarisemine, kuid USA ei ole valmis paindlikult kohanema uue geopoliitilise olukorraga ja jätkab oma joont jõupositsioonilt, mis ähvardab Euroopat kaotuse ja sõjaga ega tõota olulisi eeliseid.

Venemaal valmis hiljuti veeldatud maagaasi kompleks "Jamal LNG" ja alustati Siberi veeldatud gaasi tarnimist Euroopasse, Indiasse ja Hiinasse. Vajaduse korral ehitab Venemaa võimsa LNG kompleksi ka Balti mere regiooni ja mitte keegi ei suuda siis mingite survevahenditega peatada rahumeelset ja vastastikku kasulikku koostööd.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Nord Stream 2 (143)
Tagid:
Nord Stream 2, NATO, Donald Trump, Saksamaa, EL, USA, Venemaa

Peamised teemad