19:08 19. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0800
  • RUB68.6245
Analüütika
lühendatud link
Dollariajastu loojang (12)
11710

Venemaa nafta müügi dedollariseerimise võtmeelement on juba loodud - selleks on Peterburi rahvusvaheline toorainebörs, kus (esialgu dollarite eest ja väga väikestes kogustes) kaubeldakse vene Urals marki nafta futuuridega.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor RIA Novosti vahendusel

Üks Helsingi tippkohtumise paradoksaalsetest tagajärgedest oli sanktsioonide sõja ägenemine. Kuid see paradoks on fiktiivne, sest on tingitud peamiselt Ameerika ametivõimude enamuse soovist "tühistada" USA-Venemaa läbirääkimiste tulemused. Senaatorid ja kongresmenid suruvad aktiivselt läbi kaht Venemaa-vastaste sanktsioonide algatust.

Esimene neist peaks kehtestama piirangud Nord Stream 2 projektis osalejatele. Teine algatus on niinimetatud NOPEC eelnõu, mis anti sisse veel enne tippkohtumist, kuid pärast seda sai täiendava toetuse Demokraatlikult parteilt. Kui see seadus vastu võetakse, hakkavad USA kohtud rakendama "OPEC+Venemaa" kartelli kuuluvate riikide vastu konkurentsieeskirju ja püüavad neid trahvida naftahindadega manipuleerimise eest.

Meie pool Atlandi ookeani on (Venemaa) valitsus hakanud koostama oma vastumeetmete paketti ja tuleb märkida, et liberaalne meedia kavaldab ilmselgelt väites, et selle peamine eesmärk on Venemaa majanduse kaitse tulevaste sanktsioonide mõju eest. Jah, nendes "17 punktis", mida praegu valitsuses arutatakse, on piisavalt kaitsemeetmeid, mille eesmärk on takistada sanktsioonide mõju Venemaa äriühingute juurdepääsule finantsturgudele, kuid seal on ka üsnagi ründava iseloomuga meetmeid. Veelgi enam, mõnda nendest arutati juba 2014. aastal Ukraina kriisi kõrghetkel, kuid siis otsustati nendest kuni paremate aegade saabumiseni hoiduda.

Ilmselt on "paremad ajad" nüüd käes ja tõenäoliselt augustis Washingtoni ja Kiievi vastu suunatud majanduslikud mõjutusvahendid avaldatakse.

Ajakirjanduse andmetel "sisaldab dokument võimalust" "varade külmutamiseks ja kapitali väljaveo keelamiseks" Ukraina füüsilistele isikutele — valitsuse liikmetele, poliitikutele ja jõuametkondade ametnikele.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Гунеев

Lisaks peab majandusliku arengu ministeerium esitama analüüsi Ukraina kaupade impordi kohta Venemaale ning hindama, millistele neist võiks kehtestada "piiravad vastumeetmed".

Esmapilgul tundub, et sedalaadi meetmed on kõigest sümboolsed ega saa avaldada mingit poliitilist mõju (lihtsalt sellepärast, et Ukraina kaupade import Venemaale on niigi oluliselt vähenenud võrreldes alles viie või kuue aasta taguse ajaga). Ja ka personaalsed sanktsioonid Ukraina poliitikute vastu, kes on harjunud oma raha maksuparadiisides hoidma, ei näi kuigi muljetavaldavad. Kuid seda vaid esmapilgul.

Ega Vene meedias ei veeretata asjata teavet, et Ukraina poliitikute vastaseid sanktsioone toetasid jõuametkonnad aktiivselt juba 2014. aastast alates ja vaevalt nad tulutuid meetmeid promosid. Praktika näitab, et kui Ukraina poliitikut hästi "loputada", siis võib sealt tihti leida nii Krimmis, kui ka Moskvas asuvat kinnisvara ja mõnikord isegi ettevõtluse aktivaid riigis, mida ametlik Kiiev mingil põhjusel "agressoriks" nimetab. Kui Ukraina-vastased sanktsioonid võetakse vastu karmis redaktsioonis, siis on oodata huvitavaid üllatusi ja avastusi.

Uue sanktsioonide-vastase paketi kõige olulisem suund on aga võitlus Venemaa väliskaubanduse dollariseerumise vastu. Selle strateegilise eesmärgi konkreetsest saavutamisest sõltub väga palju, kuid juba nüüd on optimismiks teatud alust. Arvestades juba toimunud lekkeid meediasse, seisab valitsus silmitsi ülesandega suurendada Venemaa välismajanduses aktiivsemalt "peamiselt rahvusvaluutade" kasutamist. Kui valitsus asub seda ülesannet täitma sama otsustavalt nagu Keskpank asus vähendama Venemaa kulla- ja valuutareservide paigutamist USA valitsuse võlakirjadesse, siis on käegakatsutavaid tulemusi oodata juba mitte väga kauges tulevikus.

Samal ajal on mõistetav ka analüütikutele mõningane skeptitsism, kes mäletavad, et energiakandjate müügi dedollariseerimise küsimuse tõstatas president juba 2014.-2015. aastal, kuid erilisi edusamme selles ei saavutatud. Kuid vähesed uskusid aasta tagasi ka Venemaa Keskpanga suutlikusse leida kiiresti likviidsuse alternatiiv USA valitsuse võlakirjadele.

Trumpi valitsus soovib 18 miljardit Mehhiko müüri laiendamiseks, illustartiivne foto
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Venemaa nafta müügi dedollariseerimise võtmeelement on juba loodud - selleks on Peterburi rahvusvaheline toorainebörs, kus (esialgu dollarite eest ja väga väikestes kogustes) kaubeldakse vene Urals marki nafta futuuridega. Teatud poliitilise tahte olemasolul ja hästi läbimõeldud haldus- ja regulatiivmeetmete vastuvõtmise korral on võimalik vähemalt osa Venemaa naftaekspordist ümber lülitada arveldustele, kus ei kasutata Ameerika valuutat. Ideaalse stsenaariumi korral võimaldaks see Vene rubla rahvusvahelise kasutuse järkjärgulist laiendamist.

Muidugi ilmutavad kasutajad vastuseisu mistahes muudatustele olemasolevates väliskaubanduse skeemides, kuid praktika on juba näidanud (kasvõi "Rusali" näite puhul), et geopoliitilise turbulentside ja geopoliitiliste riskide tekkimiseks on parem aegsasti valmistuda, muidu tuleb hakata palavikuliselt tagajärgi helpima juba pärast seda, kui järjekordne Ameerika ametnik otsustab sanktsioonidenuia "vibutada". Kõikide Venemaa juhtkonna käsutuses olevate majanduslike mõjutusvahendite kohta võib öelda, et naftaekspordi dedollariseerimine on Ameerika Ühendriikide finantsstabiilsuse otseseks kahjustamiseks ilmselt kõige tõhusam.

Venemaa naftamüügi dedollariseermine dollarit muidugi ei kukuta, kuid see võib luua vajaliku pretsedendi naftaturul. Juhul, kui mingil muul põhjusel (näiteks Trumpi katsete tõttu nafta hinda kontrollida või USA kohtu katsete korral trahvida OPEC-i liikmesriike) järgivad seda sammu teised naftat eksportivad riigid, siis õõnestatakse kogu dollaril põhinevat naftakaubanduse süsteemi alust, mis juba pool sajandit on taganud USAle tohutud majanduslikud eelised ja võimaluse suhteliselt karistamatult "paigata" oma eelarveauku rahatrükimasina abil. Selle süsteemi demonteerimine ei ole ühe kuu või isegi aasta küsimus ja Venemaa ei saa seda probleemi lahendada üksinda, kuid oleks parem, kui aktiivne töö selle kallal algaks juba kohe praegu.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Dollariajastu loojang (12)
Tagid:
dollar, nafta, USA

Peamised teemad