16:45 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Analüütika
lühendatud link
20120

Eesti Välisluureameti peadirektor Mikk Marran rääkis USAs, et tema asutus on esimene kaitseliin mitte ainult Eesti, vaid ka kogu NATO jaoks.

TALLINN, 24. juuli — Sputnik.  Eesti Välisluureameti peadirektor Mikk Marran osales 19.-21. juulil USA-s Aspenis toimunud iga-aastasel julgeolekufoorumil, mida korraldab sisejulgeoleku uurimisprogrammi raames Aspeni Instituut.

Eesti meedia teavitas oma lugejaid Marrani Ameerikas peetud kõne sisust üsna valikuliselt. Sputnik Eesti tutvus Mikk Marrani kõne "Oma saatust enda kätte võttes" täistekstiga. Pakume järgnevalt esinemise põhipunktid inglise keelest tõlgituna. 

Etteaste alguses avaldas Mikk Marran oma siirast rahulolu, et saabus USA-sse suvel, sest tema arvates on suvi luurajate tegevuseks halb aeg:

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Григорий Сысоев

"Mul on hea meel olla siin, sest suvi on vana kooli (klassikalise) spionaaži jaoks halb aeg. Seega pole mul hetkel peaaegu midagi teha, mistõttu räägin meeleldi teiega."

Marrani sõnul on tema ametkond esimene kaitseliin mitte ainult Eesti, vaid kogu NATO bloki jaoks:

"Olen väga uhke, et esindan Eesti välisluuret ja meie kaastöötajaid, kes on Eesti esimeseks kaitseliiniks. Sest kui meie seda ei tee, siis arvan, et probleemid tekivad nii Eestil kui ka tervel NATOl."

Marran usub, et tema asutuse töö teeb Lääne luurekogukonna silmis eriliseks ja tähtsaks Eesti Välisluureameti tähelepanu keskendamine naabruses asuvale Venemaale:

"Geograafilise asukoha tõttu ei ole me saanud endale viimase 25 või 26-aasta jooksul lubada luksust oma tegevuse sihtpunkti muuta. Ma tean, et paljud Lääne luureorganisatsioonid on oma prioriteete muutnud. Meie jaoks on oluliseks jäänud vaid Venemaa."

Venemaast ja tema välispoliitika eesmärkidest

Marrani sõnul ei ole Venemaa välispoliitika eesmärgid ja nende saavutamise viisid viimaste aastate jooksul oluliselt muutunud:

"Usun, et president Putini ja Venemaa viimaste aastate peamine eesmärk on üliriigi staatuse taastamine, et olla taas võrdne võrdsete hulgas — riik mida austatakse. 

Esmakordselt esitati Venemaa välisministeeriumi ametliku esindaja pressikonverentsil küsimus Sputnik Eesti poolt
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Loomulikult peame teadma, et Venemaa majandus vastab suuruselt Austraaliale või Hispaaniale — kuid sellele vaatamata on sihiks üliriigi seisundi taastamine."

Lisaks sellele on Eesti Välisluureameti juht veendunud, et püsima jääb Venemaa püüd säilitada oma mõju piiririikides. Samal ajal rõhutas Marran, et "Baltimaad on Venemaa jaoks kaotatud":

"Tänaseks välistaksin praktiliselt (Venemaa mõjuvõimutsoonist — Toim.) Baltimaad, sest minu arvates on Balti riigid Venemaa jaoks kaotatud. Me oleme NATO liikmed ja Euroopa Liidu osa."

Seetõttu usub Marran, et Venemaal ollakse palju rohkem huvitatud teistest naaberriikidest — Valgevenest, Moldovast, Ukrainast, Gruusiast: "Tehakse kõik võimalik, et vähendada nende riikide stabiilsust ja sekkuda nende siseasjadesse, kes soovivad Lääne kogukonna liikmeiks saada."

Venemaa mõjutusvahendid ja mõjuagendid

Marran teatas, et Venemaal on "suur" komplekt välispoliitilisi vahendeid:

"Ma ütleksin, et Venemaa "tööriistade" valik on tohutu. Viimase 20, 30, võib-olla isegi 100 aasta jooksul on nad nende vahendite kasutamise täiuslikkuseni viinud. Erinevates riikides kasutatakse erinevad meetodid. See, mis toimib ühel maal ei pruugi mujal tulemusi anda."

Peamiseks vahendiks nimetas Eesti Välisluureameti juht "mõjuagente": "Kui te palute mul mõjuagente määratleda, tahaksin öelda, et need on inimesed, kes kasutavad oma staatust ja võimalusi Venemaa plaanide edendamiseks Kremli juhtimisel."

FSB likvideeris relvatarnete kanali Euroopa Liidust, illustreeriv foto
© Sputnik / Виталий Белоусов

Marran ütles, et tema ametkond teab selliseid agente:

"Oleme tuvastanud poliitikute, ajakirjanike, diplomaatide ja ärimeeste võrgustiku, kes on tegelikult Venemaa mõjuagendid ja kes teevad seda, mida Kreml neile ütleb. Meile tundub, et Venemaa on sellistesse mõjuritesse palju raha investeerinud."

Sellistest inimestest rääkides viitas Marran Balti riikide ja Lääne poliitikutele:

"Näiteks poliitikud, kes olid veel paar aastat tagasi poliitilises elus marginaalsed, istuvad nüüdseks riikide parlamentides ning valitsustes ja me näeme selgelt, et nad tegutsvad Venemaa huvides."

Samas keeldus Marran konkreetseid poliitikuid nimetamast:

"Ma tean, et oleme väga väikesel ja sõbralikul foorumil, kuid ma ei hakkaks mingeid nimesid mainima. Tahan aga rõhutada, et ta (Venemaa — Toim.) leidis inimesi poliitmaastiku äärealadelt Lääne Euroopa erinevates riikides.

Neile inimestele pakuti meediatuge ja poliitilist toetust. Neile pakuti mõningaid eksklusiivseid ärivõimalusi ja mõnel juhul nägime ka, et inimestele anti rahalist abi.

Ja äkki sattusid nad ametipostidele, kus nad saavad teha tõelisi muudatusi või püüda erinevate riikide poliitilist kurssi kohendada."

Eesti luurejuhi "superteadmised"

Mikk Marrani kõne tekitas ameerika moderaatoris korduvalt imetlevait reaktsiooni – sest demonstreeris teadmisi, kuidas Venemaa hetkel tegutseb ja ka tulevikus talitama hakkab.

Vastates küsimusele, kuidas venelased endale Lääne kogukonnas toetajaid värbavad, ütles Eesti luureametnik:

"See on väga lihtne ja praktiline — kui te olete oma riigi poliitilise elu ääremaal, peate kõigepealt meedia tähelepanu pälvima." 

Teil on vaja rahalist toetust ja kõike muud, mis on ükskõik millisele noorele poliitikule oluline. Ja seda Venemaa mitte ainult ei luba, vaid ka annab. Toimuv vastab skeemile "teie mulle, mina teile" — "anname teile, mida te vajate, ja teie peate tegema meile mõned vastuteened, kui jõuate parlamenti või valitsusse."

Mikk Marran ütles publikule, et Kreml oli sunnitud ka Eesti luureametnike tööd kommenteerima:

"Tahaksin juhtida teie tähelepanu järgmisele seigale — pärast seda, kui avaldasime aasta tagasi ühe oma ettekande avaliku ohu kohta, visati Kremlis meie üle nalja:

"Noh, seda raportit lugedes tundub, et Eesti Välisluureteenistus teab Kremli plaanidest varem kui Kreml ise".

Nad tahtsid meid sel moel tögada, kuid ma arvan, et see on parim kompliment, mida te Kremlilt saada võite."

Arvatavasti selles majas tegutses LKA vangla, Antaviliai, 2009. a.
© AP Photo / Mindaugas Kulbis

Marran ütles ka, et tema alluvad kaaluvad antud kommentaari muutmist Eesti Välisuureteenistuse mitteametlikuks motoks — "Eesti Välisuureteenistus: asutus, mis teab Kremli plaane varem kui Kreml ise."  

Ingliskeelse arutelu täistekstid leiate siit.

Nagu Sputnik juba teatas, on pärast Eesti iseseisvuse taastamist 1990. aastate alguses Vabariigi juhtkond ja salateenistuste esindajad igal aastal rääkinud Venemaa väidetavast sekkumisest riigi poliitilisse ellu.

Venemaa välisministeerium on juhtinud korduvalt Tallinna tähelepanu russofoobse hüsteeriale riigi juhtide seas ja rahvuslikus meedias.

Samal teemal

Teabeametist saab Välisluureamet
Tagid:
rindejoon, kaitseliin, mõjuagendid, luurajad, Välisluureameti peadirektor, mõjutusvahend, spioon, Eesti Välisluureamet, Mikk Marran, Aspen, Lääne-Euroopa, Eesti, USA, Venemaa

Peamised teemad