17:35 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Analüütika
lühendatud link
17733

Eestis on kaks suurimat NATO baasi ja ta püüab saada alliansi peamiseks platsdarmiks Ida-Euroopas, lisaks võtta Leedult Lääne ergutatava russofoobia liidrisärki ja praktiseerib keskaegset "nõiajahti", kirjutab Sputniku sõjaline analüütik Aleksandr Hrolenko.

Aleksandr Hrolenko, sõjaline vaatleja

USA Colorado osariigis toimunud julgeolekufoorumil ütles Eesti Välisluureameti tegevjuht Mikk Marran: "Oleme avastanud poliitikutest, ajakirjanikest, diplomaatidest ja ärimeestest koosneva… Venemaa mõjuagentide võrgustiku, kellele öeldakse mida nad peaksid tegema. Me näeme selgelt, et need inimesed suruvad peale Venemaa tegevuskava."

On tähelepanuväärne, et Marran ei kinnitanud seda väidet ühegi "Venemaa tegevuskava" üksikasjaga ega nimetanud ühtki selles Eesti võrgustikus osaleva isiku nime.

Mikk Marran teab Kremli plaanidest rohkem kui Kreml ise >>

Varem on Eesti peaminister Jüri Ratas NATO-t üles kutsunud andma ühist vastust Venemaa "kahjustavale tegevusele", Eesti välisminister Sven Mikser nõudnud gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamise peatamist, Eesti president Kersti Kaljulaid öelnud, et esimese sammu leppimiseks peab tegema Venemaa, mitte lääneriigid.

Eesti Välisluureameti viimase aastaraamatu 64 leheküljest on Venemaa ohule ülemaailmsele julgeolekule pühendatud üle 50 lehekülje. Selle kõige taustal jääb mulje, et hala Venemaa luurevõrgustike ja hübriidsõja plaanide kohta näib olevat asjade loomulik areng.

Spioonimängud

Mikk Marran ei juhi Eesti Välisluureametit (struktuur Kaitseministeeriumi valitsemisalas) esimest aastat. Enne seda sai ta rahvuslike ressursside strateegia alal magistrikraadi USA riigikaitseülikoolist (National Defense University) ning peaks teabesse suhtuma tõsisemalt. Sellise taseme juhi paljasõnaline arutlus Venemaa suurenevast agressiivsusest ja mingitest Kremli "mõjuagentidest" näib kummaline.

Kui on olemas agentuurvõrgustik, mis Venemaa rahastuse ja soodustuste toel kahjustab Eesti riiklust, tuleb selle vastu seaduslikke meetmeid rakendada – üles lugeda nimed, paroolid, kohtumispaigad, purustada nende sidevõrk ja struktuur.

Kui lähitulevikus ei esitata konkreetseid andmeid ja näidata praktilist tegevust, siis on Marrani USA-s tehtud avaldus Eesti ühiskonna märkimisväärse osa hirmutamine ja laimamine. Või siis vähemalt primitiivne püüd tõestada oma efektiivsust ja pühendumust NATO Balti projekti ookeanitagustele kuraatoritele. Juba ammu on teada, et Eesti eriteenistused püüavad luua Venemaal agentuurvõrku ja tegutsevad LKA ja MI6 huvides.

Ebamugavad küsimused: miks Sputnikut Eestis taga kiusatakse >>

Teisest küljest ei tohiks alliansi geograafilist piiriala kujutada elava liiklusena ristteena, kuhu kipuvad kõik maailma luurajad. Eestis peetakse keskmiselt üks kord aastas kinni mõni spionaažis kahtlustatav isik, kuid silmapaistvad operatsioonid, suured läbikukkumised või kohtuprotsessid on siin mitmete objektiivsete tegurite tõttu haruldased. Võimalik, et kõige kõlavam nimi oli Aleksei Dressen. Enamasti aga toimetavad selles operatsioonipiirkonnas kohalikud (eesti) salakaubavedajad.

Kirbusitt
Eesti ajakirjadus
© Sputnik / Вадим Анцупов

Spioonmaania tase Balti riikides on selline, et Venemaa luure heaks töötamises võidakse süüdistada isegi sildkraanat. Samal ajal seisab Baltimaade šovinismi eripära selles, et Tallinn hindab mõnevõrra üle oma geopoliitilist tähtsust tänapäeva maailmas. Pange tähele, riigi majandus ei hiilga eriti. Eesti sõjavägi on 108. kohal 136-st. Riigi pindala on 45 tuhat ruutkilomeetrit, elanikkond 1,3 miljonit inimest.

Võrdluseks, naabruses asuvas Peterburis on rohkem kui 5 miljonit inimest (Leningradi oblasti territoorium on üle 84 ​​tuhande ruutkilomeetri). See tähendab, et mistahes üleoleku näitamiseks pole mingit alust, ei materiaalset ega moraalset.

Eesti endine president: NATO võtab Venemaalt Omski, Tomski ja Peterburi >>

Isegi Eesti iseseisvuse tõi Moskva Tallinnale 1991. aastal kätte hõbekandikul, kuid tänulikkuse ja heanaaberlikkuse asemel sai ta Eesti astumise NATO-sse.

Võib konstrueerida kuitahes palju virtuaalseid "agentuurivõrgustikke" ja "piiririkkumisi", taluda Ameerika-Briti okupatsiooni ja võpatada kõuemürina peale Soome lahel, kuid spioonmaania äärmuslikud ilmingud ja välispoliitilised soovitused Moskvale ei ole Tallinnale parim valik.

Eestit ei ähvarda ükski vene "Iskander" ega "Kinžall" niikaua, kui ta ei muutu tõsiseks ohuks lähinaabri julgeolekule.

Kui keegi Tallinnas mõtleb teisiti, kujutades ennast särava maailma osana hääbuva "kurjuse impeeriumi" taustal, võib tõehetk osutuda hilinenuks ja vägagi kibedaks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

* kokošnik — vene abielunaise rahvuslik, pärlite ja helmestega kaunistatud kõrge pidulik peakate (Võõrsõnade leksikon).

Tagid:
mõjuagent, ettevõtja, diplomaat, analüütika, ajakirjanik, luuretegevus, Eesti Välisluureamet, NATO, Mikk Marran, Eesti, Venemaa

Peamised teemad