05:58 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Analüütika
lühendatud link
8820

Putini, Trumpi ja Xi vastu esitatud süüdistustest võib kokku panna huvitava "valupunktide" mosaiigi, millele rõhumine põhjustab mõjuka meedia ja ekspertide keskuste klientide ja sponsorite väga negatiivse reaktsiooni.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor RIA Novosti vahendusel

Briti finantsajakirjanduse lipulaev Financial Times on spetsialiseerunud börsihindadele, makroökonoomilistele näitajatele, rahandusandmetele ning kirjutab poliitikast vaid siis, kui konkreetne poliitiline uudis avaldab toimetuse arvates tõsist mõju igale pankurile, ärimehele, ettevõtjale ja finantsistile. Hiljuti avaldas Financial Times just sellise uudise — "Donald Trump ja Vladimir Putin tahavad luua uue maailmakorra".

Selle juurde, kuidas Venemaa ja USA presidendid suutsid (Briti pressi arvates) lammutada kehtiva maailmakorra, mida mitu põlvkonda Ameerika poliitilist eliiti nii püüdlikult üles ehitanud olid, tuleme me veel tagasi. Nüüd aga tasuks arutleda igavese küsimuse üle, kas läänes on olemas nn vaba ajakirjandus ja ekspertkogukond.

Peaaegu samaaegselt Financial Times´is ilmunud artikliga avaldas poliitiline portaal Politico artikli "Trumpi vastusamm Putinile kinnitab uue maailmakorra", milles räägitakse peaaegu samast asjast nagu artiklis "uue maailmakorra loomise" kohta. Artiklis on samad peategelased — Vladimir Putin ja Donald Trump, kes (seekord juba Ameerika ajakirjanike arvates) mitte ainult ei lammutanud "Ameerika maailmakorra", vaid lõid ka teatud mõttes uue, mis Ameerika ekspertide kogukonnale üldsegi ei meeldi.

Peaaegu samaaegselt ülalnimetatud väljaannetega nägi ilmavalgust ka mõjuka mõttekoja Brookingsi Institution samavõrd alarmeeriv ettekanne. The Economist´i hinnangul on Brookings Institution "kõige mainekam USA analüütikakeskus" ja kui ka see lugupeetud struktuur avaldab artikli pealkirjaga "Hävitada liberaalne maailmakord. Trump, Putin ja ohustatud transatlantiline allianss", siis tekib kahtlus, et Lääne meedia ja ekspertide kogukonnad kasutavad aktiivselt nn pimikuid ehk "tehnilisi ülesandeid", mida koostavad nii mõjukad isikud, et selle kasutamisest keelduda pole võimalik. Et pilt oleks täielik võime mainida veel mõnd materjali maailma ajakirjandusest: "Õõnestustegevuse meistrid: Trump ja Putin on täis otsustavust lammutada olemasolev maailmakord" — on Kanada juhtiva väljaande Globe and Mail artikli pealkiri.

"Trump reorganiseerib maailmakorraldust" — teatab Briti The Guardian, kuid tekstis siunatakse nii Trumpi, kui ka Putinit.

Nimekirja võiks jätkata, eriti kui vaadelda juhtumeid, kus teesi senise maailmakorra hukust ja selle asendamisest uue anti-liberaalse maailmakorraga ei esitata mitte pealkirjas, vaid tsiteeritakse või mainitakse tekstis või CNN taoliste telekanalite materjalides.

Väga mõjukas USA (või isegi riigiülese) poliitilise eliidi segment püüab kangekaelselt, praktiliselt kõiki võimalikke meedia ja ekspertide ressursse kasutades edastada oma sihtgrupiks olevale lääne publikule mõnd olulist ideed, mis Putini- ja Trumpi-vastaste paljastuste teravust arvestades põhjustavad riigiüleses lääne eliidis eksistentsiaalset õudust. Putini, Trumpi ja Xi (Hiina liider Xí Jìnpíng — toim.) vastu esitatud süüdistustest võib kokku panna huvitava "valupunktide" mosaiigi, millele rõhumine põhjustab mõjuka meedia ja ekspertide keskuste klientide ja sponsorite väga negatiivse reaktsiooni.

Näiteks on nad väga mures sellepärast, et kõik ülalloetletud juhid pooldavad piiramatu riiklikku suveräänsust, samal ajal kui see "maailmakord", mida nad demonteerivad, eeldas mistahes riigi, sealhulgas Ameerika Ühendriikide suveräänsuse tõsist piiramist. Veelgi enam, suveräänsus ei piirdunud mitte ainult (ja mitte niivõrd) mingite rahvusvaheliste lepingute või ÜRO otsustega, vaid ka mitte kellegi poolt valitud valitsusväliste organisatsioonide juhtide, George Sorose suguste poliitiliste aktivistide-oligarhide ja IMF taoliste struktuuride seisukohtadega — kõik nad võisid sekkuda teiste riikide suveräänsusesse ja mistahes katsed neile vastu hakata viisid terved riigid või konkreetsed poliitikud välja "tsiviiliseeritud maailmast", mis ähvardas kaasa tuua peatse "värvilise revolutsiooni" või füüsilisele hävitamise.

Putinit, Trumpi ja Xi süüdistatakse ka poliitilises realismis, mis on tõstetud domineeriva geopoliitilise filosoofia tasemele. Vana maailmakorra toetajatel oli tähtis tunda end kõige võimsama ja mõjukama riikideülese poliitilise mõjujõuna. Piisab, kui vaadata George Sorose, Hillary Clintoni või isegi Bill Gatesi kõnede ideoloogilist "täidist", et tunnetada nende varjamatut soovi näha ennast mitte lihtsalt rahvuseülese eliidi, vaid mingi "progressorite" kastina, kes raudse käega juhivad planeedi ebamõistlikke rahvaid üldise õnne poole kõige liberaalsemate "progressorite" juhtimisel, kelle ideoloogias ei ole tegelikult alles jäänud kübetki tõelist liberalismi.

Venemaa presidendi Vladimir Putini ja USA riigipea Donald Trumpi kohtumine
© Sputnik / Сергей Гунеев

Kui Trump või Putin kuulutavad avalikult sellise fenomeni nagu "rahvuslik huvi" olemasolu ja valmisolekut pidada läbirääkimisi nendega, kellega neil on ideoloogilisi erimeelsusi, murravad nad katki just nimelt selle konkreetse "progressorite" raami, millesse oli aetud maailma poliitiline süsteem pärast külm sõda. Vihaste "progressorite" tekstides esitatakse eriti karme etteheiteid USA presidendile, kes on oma käitumisega näidanud, et neoliberaalne maailmakord oli läbi kukkunud isegi oma kodumaal — see tähendab Washingtonis. Kusjuures pragmaatiliste analüütikute jaoks oli "liberaal-progresseeruva maailmakorra" lõpp ettearvatav.

Juba ammu enne Helsingi tippkohtumist konstateeris professor Hal Brands (Bloombergi kolumnist ja suurepärase raamatu "Ameerika strateegia Trumpi ajastul" autor) nukralt: "Ameerika uue strateegia eesmärk ei ole konkureerivate suurriikide integreerimine tõeliselt globaalsesse maailmakorda. Eesmärgiks saab olema kaitsta edukat, kuid mittetäielikku olemasolevat rahvusvahelist süsteemi katsete eest seda hävitada. Selle järeldusega on raske nõustuda, sest see on väga tugevas vastuolus külma sõja lõpule järgnenud suure optimismi ajastuga."

Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis>>

Kokkuvõte on tõesti kibe, kuid ainult neile, kellele "Sorose õpikute järgne üleilmastumine" või "Fukuyama ajaloo lõpp" väga meeldis. Kõigi teiste planeedi elanike jaoks on see väga hea uudis.

Ajaloo lõpp, millest meile nii palju räägitud on, osutus kõigest "liberaalse maailmakorra" lõpuks.

Ajalugu pole lõppenud ja meid ootab endiselt ees palju huvitavat.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
maailmakord, ÜRO, Xi Jinping, Donald Trump, Vladimir Putin

Peamised teemad