12:09 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Analüütika
lühendatud link
12431

"Valgete kiivrite" kiire Süüriast evakueerimise üksikasjade uurimisel - kui palju, kuhu ja kelle palvel - jäävad sageli tähelepanu alt välja operatsiooni vajalikuks muutnud asjaolud. Just nendes peitub protsessi olulisim osa ja nad on ka kõige huvipakkuvamad.

Irina Alksnis, agentuurile RIA Novosti

"Valgete kiivrite" evakueerimise põhjused ei ole kaugeltki nii tühised, kui esmapilgul tunduda võib. Ühelt poolt on kõik selge ja Venemaa ning Süüria jaoks küllaltki meeldiv: Damaskus on Moskva toel (saadud toetuse tähtsust on võimatu ülehinnata) sõda võitmas ja taastamas kontrolli vahepeal kaotatud territooriumide üle. Protsess on praktiliselt finišisirgele jõudnud ja kuigi tööd on veel palju, on olulisem nüüdseks tehtud.

Selles kontekstis on "Valgete kiivrite" kui peamise Assadi- ja Vene-vastase propagandainstrumendi evakueerimise näol tegu Lääne-poolse tunnistamisega, et partii on lõppenud Venemaa võiduga. 

Valitsusvälise organisatsiooni Valged Kiivrid liikmed
© AP Photo / Uncredited

Teiselt poolt tuleb küsida: mis mõtet on üldse evakueerida "Valgeid kiivreid" kui pruugitud ja kasutuks muutunud materjali?

Argumente Lääne kaasasündinud humanismist usuvad vaid kõige naiivsemad inimesed – ülejäänutes põhjustab selline väide naerupahvaku. Saatuse hooleks jäetud liitlased, partnerid või abilised ei ole kunagi Lääne meelerahu rikkunud.

Nõukogude Liidu poolt 1990. aastate alguses hüljatud President Najibullah ja muude ilma toetuseta jäänud Afganistani liitlaste saatus vaevab tänase päevani paljude — sealhulgas ka praeguse Venemaa kõrgete ametiisikute — südametunnistust.

Lääne poolt kasutatud ja seejärel maha jäetud inimeste kalmistu, mis on vägagi suur, ei ole kunagi sellisest tavast loobumiseks põhjust andnud.

Olukord on veelgi märkimisväärsem, sest nii Euroopa kui ka Ameerika on "Valgete kiivrite" tõelisest olemusest täiesti teadlikud. Oleks tegu lihtsate propagandistidest võltsijatega, oleks see vaid pool häda. Tegu on radikaalsete islamistidega, kelle seas on palju Damaskuse vastu võidelnud mässajaid. 

Niisuguse seltskonna oma territooriumile lubamine on järelemõtlematu ja riskantne. Kas Euroopas on veel vähe äärmuslasi, kes sujuvalt terroristideks muutuvad? Sellises olukorras tundub lahingukogemusega professionaalsetele propagandistele varjupaiga pakkumine lihtsalt absurdsena. Ometi kavatsetakse seda teha.

Milles küll peitub "Valgete kiivrite" erakordsus? Miks Lääs nii aktiivselt nende saatusesse sekkub, olles valmis isegi sellest tuleneva ekstremismi- ja terrorismiohu suurenemisega oma territooriumil? Erandiks oli vaid USA — kus peituti mugavalt Trumpi dekreedi taha, mis Süüria kodanikel riiki sisenemise keelab – kus piirduti vaid rahalise toetusega, teenides seeläbi presidendile valijate silmis lisapunkte.

Tundub, et Läänel teistsugune lahendus puudus ja valida tuli mitme halva otsuse vahel.

Viimaste aastatega kasvatati "Valged kiivrid" võimsaks meediabrändiks, mida seejärel Lääne eesmärkidel kasutati. Nüüdseks on nad muutunud väga kasulikust tööriistast kurnavaks probleemide sasipuntraks ja isegi teatavaks ohuks.

USA välisministeerium katkestas "Valgete Kiivrite" rahastamise >>

Asi pole mitte ainult selles, et "Valgeid kiivreid" on korduvalt valetamiselt, lavastustelt ja ekstremistidega suhtlemiselt tabatud. Olulisem on, et sellekohase teabe ignoreerimine ja peitmine tekitab Lääne jaoks üha enam piinlikke olukordi ja raskusi.

Veel 15 aastat ja isegi kümme aastat tagasi oli Lääne peavoolu meedia monopoolne seisund absoluutne ja ta võis endale lubada ebamugavate faktide mittemärkamist, esitades maailmale vaid oma seisukohti ning tõlgendusi.

Nüüdseks on Läänel ka meediavallas tekkinud tõsiseid raskusi. Asi pole mitte ainult välismaal uudiseid jagavate Russia Today ja Sputniku jõupingutustes, vaid ka üldistes muudatustes teabe levimisel üldse: alates sotsiaalvõrgustikest kuni süveneva usalduskriisini peavoolumeedia suhtes.

Nendes tingimustes on Lääne silmakirjalikkus ja valelikkus nii ilmsed, et see on muutumas järjest tõsisemaks probleemiks. Asi pole mitte ainult selles, et "valetamine on halb", vaid kui globaalne hegemoon ei suuda enam maailmale oma visiooni ja tõlgendusi peale suruda, tähendab see, et tema ülemvõim on küsitavaks muutunud.

Hiljutine lugu "Valgete kiivrite" poolt Doumas lavastatud keemiarünnaku paljastamisega Venemaa poolt osutus nii skandaalseks mitte seepärast, et "reporterid" ülesandega hakkama ei saanud, vaid seetõttu, et Läänel tuli kogu maailma silme all teeselda, et ta siiralt ilmselgesse võltsingusse usub.

Kui Venemaa tõi kolm kuud tagasi Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni peakorterisse otse Süüriast Douma linna elanikud, kes kirjeldasid briifingul detailselt, kuidas "Valged kiivrid" keemiarünnaku lavastasid, jooksis USA saadik liitlaste delegatsioonide vahel, keelates neil ettekannet vaatama minna. Lääne ametiisikud tegid näo, et nad ei ole briifingust midagi kuulnud ja Lääne ajakirjandus täitus Moskvat paljastavate juhtartiklitega. 

On siiski oluline vahe olukorral, kus valitsev poliitiline jõud lihtsalt ei luba ebamugava info läbimurret, hoides seda marginaalsena (mis võimaldab teha nägu, et alternatiivset seisukohta pole lihtsalt olemas), ja situatsioonil, kus paljastav teave jõuab suurimatesse meediakeskustesse, muutudes kogu maailmale nähtavaks. Ainsaks pealesunnitud kaitsetaktikaks jääb sel juhul võimalus kuulutada, et must on valge ja valge must.

See annab maailmavalitseja reputatsioonile topeltlöögi — kuna üldsusele tuleb juba liiga avalikult ning selgeltnähtavalt valetada — rõhutades tõsiasja, et oma võimu tipul asuv hegemoon lihtsalt ei lubaks, et ta pannakse niivõrd ebamugavasse ja täpsemalt öeldes häbiväärsesse olukorda.

Sarnaseid Lääne mainet õõnestavaid lööke antakse viimasel ajal üha sagedamini. Nad järgnevad üksteisele erinevates valdkondades ja ehkki eraldivõetuna ei tekita ükski neist surmavat kahju, suureneb nende kogumõju kumulatiivselt.

Tekib põhjendatud küsimus: mida võinuks "Valgete kiivrite" liikmed ja juhid Venemaa ja Süüria esindajate kätte sattudes neile öelda?

Milliseid üksikasju nende tööst ja seostest Läänemaailmaga oleks avastatud ja teatavaks tehtud maailma kõrgeimatelt tribüünidelt ja kõige tähtsamate ametnike suu läbi? Kui tõsiseks osutunuks niisuguses olukorras Lääne eliiti diskrediteerivad vahendid Venemaa kätes?

USA valmistab Süürias ette uut "keemiarünnaku" provokatsiooni >>

Tasub korrata, et "Valged kiivrid" on Lääne endi loodud võimas meediabränd, mille paljastamine organisatsiooni enda seest võiks põhjustada veel ühe äärmiselt ebameeldiva skandaali, andes Euroopa ja USA mainele järjekordse löögi.

Võib-olla tasub just siit otsida Lääne hämmastava humanismi ja hoolitsuse põhjuseid seoses "Valgete kiivrite" saatusega: neile turvapaiga andmise riskid tunduvad vähem hirmutavaina kui võimalus, et Venemaa võiks enda kätte sattunud "terroristlikku Hollywoodi" oma huvides ära kasutada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Ekspert: USA oma vigu ei tunnista, isegi kui nad "otse teolt tabatakse"
Vähemasti Oscar jääb kätte - Valged Kiivrid on USA rahast ilma jäänud
Meedia sai teada keelatud kemikaalitarnetest Belgiast Süüriasse
Tagid:
Golani kõrgustik, mitmepooluseline maailm, ettekääne, USA, Novitšok, keemiarelv, keemiarünnak, meedialahingud, pommitamine, lääne meedia, propagandasõda, evakueerimine, peavoolumeedia, meedia, propaganda, Valged kiivrid, Daeshi-vastase koalitsioon, Daesh, ISIS, NATO, Golan, Iisrael, Süüria

Peamised teemad