10:38 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Analüütika
lühendatud link
6201

USA on kätte saanud täiesti konkreetsed ja käegakatsutavad tulemused. Ameerika sojaubade ekspordi suurenemine Euroopasse on justnimelt see, mida Trump nii väga oli soovinud. Nüüd kindlustas ta endale USA põllumeeste toetuse.

Vladimir Ardajev, RIA Novosti vaatleja

USA presidendi Donald Trumpi läbirääkimised Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga päädisid võidukalt – vaimustuse, embuste ja koguni Brežnevi-Honeckeri stiilis tuliste põsesuudlustega. Anti teada kaubandussõja lõpetamisest, kusjuures kumbki osapool on veendunud, et nimelt tema jäi peale ja saavutas maksimaalseid järeleandmisi partneri poolt. Sellest, kes tegelikult saavutatud kokkulepetest võitis, on juttu RIA Novosti kirjutises.

Lahutusest pole pääsu: miks Trump Merkelit kommidega loopis
© Фото : Пресс-служба Президента РФ

"ЕL ja USA armastavad teineteist"

Kohtumise tulemustele pühendatud pressikonverentsil demonstreerisid Trump ja Juncker helluseni ulatuvat vastastikust sõprust. Pärast ajakirjandusega suhtlemist olid nad valmis lahkuma lausa käsikäes. Ning peatselt avaldas USA president nende suudlust kujutava säutsu.

Trump rääkis armastusest USA ja Euroopa Liidu vahel>>

"Ilmselge, et Euroopa Liit, keda esindas Juncker, ja Ameerika Ühendriigid, esindatuna teie alandliku teenri poolt, armastavad teineteist," kirjutas ta.

Vapustavalt kena õhkkonda ei rikkunud isegi Junckeri ulatatud süngelt ekstsentriline kingitus. Ta andis Trumpile üle foto Luksemburgi memoriaalkalmistust, kuhu on sängitatud viie tuhande Teises maailmasõjas langenud USA sõjaväelase tuhk. Sealsamas asub ka USA vägesid 1944. aasta Normandia liitlaste dessandi ajal juhtinud kindral George Pattoni haud.

Aga alles üsna hiljuti ju vahetasid Washington ja Brüssel omavahel etteheiteid, mõnitusi ja lausa ähvardusi. Lahvatas tõsine kaubandussõda ja Euroopa ettevõtted, kes gaasijuhtme Nord Stream 2 projektis osalevad, võisid Venemaa-vastaste sanktsioonide tõttu kannatada saada. Trump esines preventiivse ähvardusega kehtestada autode impordile kahekümneprotsendilised tollitariifid. Brüssel koostas vastumeetmete nimekirja.

Nädalapäevad enne Junckeriga kohtumist reageeris Trump väga valuliselt ettevõttele Google Euroopa Liidu poolt määratud viie miljardi dollari suurusele trahvile. "Nad kasutavad tõesti USA-d ära, aga see ei kesta kaua!" kõmistas ta oma harjumuse kohaselt Twitteris.

Aga täpselt päev enne läbirääkimiste algust tegi "tehingute meister", nagu USA 45. president end määratleb, ootamatult Junckerile ettepaneku tollimaksudest, subsiidiumidest ja igasugustest kaubandustõketest vastastikul alusel loobuda. See tekitas Brüsselis segadust, kuid just USA riigipea algatus pani aluse saavutatud kokkulepetele.

Milles kokku lepiti?

Läbirääkimiste tulemustele tuginevas ühisavalduses on neli põhipunkti. Esiteks, suundumus kõigi tollitariifide ja mittemaksuliste tõkete tühistamisele ning loobumisele subsiidiumidest tööstuskaupadele (peale autode). Teiseks, strateegilise koostöö tõhustamine energiavaldkonnas, mis näeb ette USA-st Euroopasse tarnitava vedelgaasi (LNG) tarnemahu suurendamist. Kolmandaks, lähenemine standardite valdkonnas. Ja lõpuks, jõupingutuste ühendamine USA ja Euroopa ettevõtete kaitsmiseks ebaausate võtete eest ülemaailmses kaubanduses.

USA kavandab sanktsioonidest räsitud farmeritele otsetoetusi>>

Tollide tühistamine ja muudest protektsionistlikest meetmetest loobumine puudutab esmajoones teenustevahetust, keemiatoodete ja ravimite müüki ning meditsiinikaupu. Sojaoad, nagu ka LNG tarned on eraldi esile toodud.

Trumpi poolt terase ja alumiiniumi impordile kehtestatud kõrgemate imporditollide tühistamisest, mille tõttu kogu see kaubandussõjani viinud madin õieti lahti läkski, mainitakse vaid dokumendi lõpus: osapooled kavatsevad selle probleemi lahendada.

Viimase, neljanda punkti – kaitsest ebaausa praktika eest rahvusvahelises kaubanduses koos WTO kaasamisega – mõte on ilmselge. Omavoliline suhtumine intellektuaalomandisse, tehnoloogia omastamine, riiklik toetus turul osalejatele – kõigis neis pattudes on Ameerika Ühendriigid korduvalt süüdistanud Hiinat. Sisuliselt tähendab see, et Brüssel kohustub Hiina ettevõtetele teel Euroopasse takistusi püstitama.

Köie pinguldamine

Kummalgi pool Atlandit tõlgendatakse läbirääkimiste tulemusi erinevalt.

Lähtutakse sellest, et kaubandussõja lõpetamine on iseenesest kõigile kasulik. Aga Euroopas nimetatakse võidumeheks Junckerit, USA-s seevastu Trumpi.

"Esimene kokkulepe kaubandusvaidluses oli Euroopa Komisjoni juhile Junckerile edukas: USA president sai lõpuks ometi aru, et tal tuleb Brüsseliga dialoogi pidada. Ja see on alles algus. Jean-Claude Juncker ütles, et tahab sõlmida lepingu, ja ta sõlmis lepingu. See sai võimalikuks, kuna Donald Trump ei ole täna enam nii tugev," kirjutab Saksamaa väljaanne Tagesschau.

Selle väljaande vaatleja arvates on Euroopa võitnud märksa rohkem kui USA, sundides Washingtoni oma tollipoliitikat korrigeerima.

"President Donald Trump võttis kolmapäeval suure võidu, saavutades piiratud kaubanduskokkuleppe Euroopa Liiduga, kes tegi Ameerika Ühendriikidele rohkem järeleandmisi, et vaid kaubandussõda vältida," teatab omakorda ameeriklaste väljaanne Breitbart.

Isegi pealiskaudne tutvumine läbirääkimiste tulemustega näitab, et USA on kätte saanud täiesti konkreetsed ja käegakatsutavad tulemused. Ameerika sojaubade ekspordi suurenemine Euroopasse on justnimelt see, mida Trump nii väga oli soovinud. Nüüd kindlustas ta endale USA põllumeeste toetuse. LNG Euroopa riikidesse eksportimise edendamine on samuti tema ammune ülesanne, mida ta kõigest jõust täita püüab. Ja püha siht ongi lähemale jõudnud – Euroopa Liidus hoogustatakse terminalide rajamist USA-st saabuva vedelgaasi vastuvõtuks.

Uuring: pea pooled ameeriklastest ei usu sanktsioonide tõhususse>>

Niisiis on Trump asunud Euroopa gaasiturul Venemaad pitsitama, mis võib avaldada negatiivset mõju gaasijuhtme Nord Stream 2 ja torujuhtme Turkish Stream saatusele.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Euroopal aga on senini varuks ainult lubadused. Seejuures mitte tulemuste, vaid kõneluste osas. Ameerika tollitariifide kehtestamine lükatakse edasi kuni nende läbirääkimiste lõpulejõudmiseni. Teades, kui kiiresti ja ootamatult on "tehingute meister" suuteline oma seisukohti muutma, on raske seda eduks nimetada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Euroopa Komisjon, Jean-Claude Juncker, Donald Trump, Trump, EL, USA

Peamised teemad