10:59 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Analüütika
lühendatud link
18931

Kolm relvastamata eurooplast, kellel pole vajalikku kaitset, saavad sellisest kohast nagu Kesk-Aafrika Vabariik eluga naasta ainult suure õnne korral. Venemaa ajakirjanikel sellist õnne ei olnud. Skandaal ei puhkenud mitte Aafrika südames, vaid Euroopas ja Venemaal.

Viktor Marahhovski, RIA Novosti

Kolme Venemaa kodaniku surm Kesk-Aafrika Vabariigis (KAV) ei saanud selle kogu traagilisuse juures iseenesest skandaaliks muutuda. Raske on leida planeedil ohtlikumat paika kui KAV. Kodusõda käib seal viiendat aastat, sealne vaesus on rekordiline isegi Aafrika standardite järgi ja valitsus kontrollib maksimaalselt veerandit territooriumist.

Kolm relvastamata eurooplast, kellel pole vajalikku kaitset, saavad sellisest kohast eluga naasta ainult suure õnne korral. Meie (Venemaa – toim.) kaaskodanikel Orhan Džemalil, Aleksandr Rastorgujevil ja Kirill Radtšenkol sellist õnne ei olnud. Skandaal ei puhkenud mitte Aafrika südames, vaid Euroopas ja Venemaal.

Meenutagem kronoloogiat. Teisipäeval avaldas Prantsusmaa agentuur AFP teabe kolme Venemaa ajakirjaniku surmast. Eelmisel õhtul sõitsid nad autoga maastikul ja sattusid varitsusele. Auto pihta avati tuli, ellu jäi vaid aafriklasest autojuht. Mõrtsukad võtsid kalli filmivarustuse ja kadusid — tõenäoliselt jälgi jätmata.

Surnukehad viidi lähimasse haiglasse, kus kahel neist leiti Venemaa meediaväljaannete töötõendid. Hiljem saadi teada ka hukkunute nimed. Samal ajal selgus, et ajaleht, kelle töötõendid neil olid, ei olnud kedagi Kesk-Aafrikasse saatnud ja töötõendid ise on aegunud. Siis selgus, et nad oli sinna saatnud "Uurimiskeskus". See pole ei meediaväljaanne ega ka ametlik struktuur, vaid mingi "projekt", minutilise staatusega kentaur, mis tegutseb Londonis eleva Mihhail Borissovitš Hodorkovski vahenditest.

Ta tegutseb teadagi, mis eesmärgil — Venemaa verise ja vargusel põhineva režiimi tegutsemisest meediasisu loomiseks ja selle levitamiseks sarnaste vaadetega sotsiaalvõrgustikes ja muudes meediaressurssides. RIA Novosti küsimusele, kuidas kolm Keskuse töötajat kuuma paika sattusid, vastas tema juht Andrei Konjakhin: "Nad filmisid elu KAV-s. See on dokumentalistika, seal oli Saša Rastorgujev, ta on kuulus, väga kuulus… See oli meie ühisprojekt."

Военные в Центральноафриканской республике
© AFP 2019 / Florent Vergnes
Kesk-Aafrika Vabariik.

Kuid teisipäeva õhtupoolikul tõi asjasse selgust M. Hodorkovski ise: "See rühm töötas koos minu projektiga "Uurimiskeskus", et uurida "Venemaa palgasõdureid". Nad olid vaprad poisid, kes olid harjunud mitte ainult materjali koguma, vaid tahtsid seda ka oma kätega katsuda."

See tähendab, et ajakirjanikud saadeti Kesk-Aafrikasse, ilmselt samal eesmärgil — paljastama Venemaa verist ja vargusel põhinevat režiimi, sest vabariigis, nagu märkis märtsikuus ametlikult Venemaa välisministeerium, töötavad kokkuleppel valitsusega viis sõjaväelast ja 170 tsiviilinstruktorit, kes tegelevad kohaliku armeepersonali väljaõppega. Muide, kokkuleppel ÜRO-ga.

On põhjust arvata, et nendel ekspertidel, kes end kellegi eest ei varja, oli määratud saada propagandamaterjalis "Wagneri" erasõjaväelasteks, kes tapavad ja langevad seal verise ja vargusel põhineva režiimi huvides".

Siis tuli Euroopa ajakirjanduse kuulsa professionaalsuse kord. Venelaste surma kirjeldades valetas Saksamaa Bild delikaatselt: "Venemaal on kurikuulsa "Wagneri grupi" tegevus delikaatne teema. Venemaa uudisteagentuur RIA Novosti annab teada kolme ajakirjaniku surmast, nimetamata "Wagnerit". Selle asemel väitis Kremli poolt kontrollitav uudisteagentuur, et ajakirjanikud töötasid dokumentaalfilmiga "Elust Kesk-Aafrika Vabariigis"."

Tuletame meelde, et seda väitis inimene, kes nad sinna saatis — "Uurimiskeskuse" juht Konjahhin. Miks ta ei julgenud seda teemat nimetada otse ja intelligentselt, võite samuti arvata. Sest nende peamine klient Mihhail Borissovitš ei olnud selleks ajaks veel varjust välja tulnud ega oma sõna öelnud. RIA Novostil on vestluse salvestus olemas.

… No ja lõpuks, kolmapäeval ilmus välja kõige jõhkram. Esiteks — surnud olid riiki saabunud turistidena. Teiseks olid nad surma eelõhtul kinni peetud ebaseaduslike filmivõtete pärast. Kolmandaks, neid hoiatati, et nad lahkuvad riigi seaduslike võimude kontrollitavast turvatsoonist. Ja neljandaks, et surma hetkel ei suundunud nad üldsegi sinna, kus asuvad Vene spetsialistid. See tähendab, et nad kaldusid kolleegide sõnul "marsruudist kõrvale".

Teisisõnu, pilt kipub metsikuks. Kolme vene kodanikku, sealhulgas festivalikuulsusega dokumentalisti, ahvatleti filmima materjali propagandistliku projekti tarvis. Selleks jäeti nad ilma igasugusest puutumatusest, nad vormistati turistideks ja saadeti ilma isikudokumentide, valve ja kaitseta puruvaesesse riiki, kus kõnnivad ringi usufanaatikute jõugud ja lihtsalt bandiidid. Nad hukkusid traagiliselt, kuid vaevalt et ootamatult. Ja nad isegi ei surnud ajakirjanike staatuses.

Боец вооруженной милиции в ЦАР
© REUTERS / Baz Ratner/File Photo
Kesk-AAfrika Vabariik.

Tähelepanu, milleks see kõik? Aga selleks:

BBC: "Rühm tegi dokumentaalfilmi Venemaa palgasõdurite grupi Wagner kohta, mis eeldatavasti riigis tegutseb. Muide, see rühm tegutseb ka Süürias." (Märgime, et Mihhail Hodorkovski Venemaa-vastane propagandategevus Euroopas on tundlik teema. Briti rahvusringhääling BBC teatab ajakirjanike surmast mainimata Hodorkovskit ja tema Uurimiskeskust, mis rühma surma saatis).

Guardian: "Hukkunud kolmest reporterist meeskond saabus Kesk-Aafrikasse, et uurida Kremli sidemetega ettevõtet."

France 24: "Kolm KAV-s tapetud Venemaa ajakirjanikku uurisid Venemaa eraarmee tegevust."

Daily Mail: "Kesk-Aafrika Vabariigis hukkus varitsuses kolm Venemaa ajakirjanikku, kes uurisid "Putini kokaga" seotud palgasõdureid."

No ja veel — M. Hodorkovski kirjutas Facebookis, et "nad olid vaprad poisid", avaldas kaastunnet leinavatele peredele ja sai tuhat laiki ning sada edasipostitust.

… Seega on tegelikult meie ees viimasel ajal laialt leviva skeemi ohvrid. Sellest skeemist on korduvalt räägitud. Kõigepealt tuleb mõnest rahastamisallikast ja metoodikast "tellimus" — teha verise režiimi järjekordsest kuriteost materjal, teema lisatud. Siis ilmuvad välja täideviijad, kellele pannakse ülesanne filmida materjal.

Suve alguses, kui Internetis hakkas levima materjal "Siberit ära saagivast Hiinast", teatas üks sellistest töövõtjatest lihtsameelselt sotsiaalvõrgustikes palvest aidata tal materjal ette valmistada, sest kontseptsioon on juba olemas, vaja oleks ainult selle vastavalt kaadrid monteerida. Kui tellimus on valmis, levitatakse seda seal samas internetis ja siis loetakse laike ja edasipostitusi.

Selles skeemis peetakse täideviijaid esialgu kulumaterjaliks. Kliendid ei hooli ei nende motivatsioonist (see võib aga olla üsnagi siiras), nende professionaalsest mainest ega muidugi ka nende ohutusest. Kui nendega midagi juhtub, on veel paremgi: infosõja lihtsaid võitlejaid õnnestub ehk ümber kujundada "võitluse ohvriteks". Ja see (kui ohvrid hukkusid võitluses nendega, kellega vaja) toob viiteid, esinemisi, lubadusega süüdlased välja selgitada (M. B. Hodorkovski on juba lubanud — kaugelt Londonist) ja lõpuks rahastamise.

Seetõttu ei maksa üllatuda, et hukkunute lugu hakkasid nende tööandjad kohe ümber tegema. Nemad, erinevalt tavalistest sõduritest, teavad täpselt, mille nimel nad hübriidsõjas võitlevad. Viimase sendini.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Uurimiskeskus, Hodorkovski, ajakirjanik, Kesk-Aafrika Vabariik, Venemaa

Peamised teemad