16:08 06. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1094
  • RUB70.7798
Suhhumi: Süüria tunnistas Abhaasia ja Lõuna-Osseetia iseseisvust

Strateegiline august: Vene armee viiepäevase sõja õppetunnid

© Sputnik / Владимир Попов
Analüütika
lühendatud link
7001

Kümme aastat tagasi sisenesid NATO standardite järgi loodud, koolitatud ja relvastatud Gruusia üksused tankidel Lõuna-Osseetiasse. Massiivne sõjategevus Gruusia vägede ning Lõuna-Osseetia ja Abhaasia vabariigi vägede vahel, mida toetasid Vene relvajõud algasid 7. augustil.

TALLINN, 7. august – Sputnik. Lahingutegevus lõppes 12. augustil, kui Vene tollane president Dmitri Medvedev kiitis Moskvas heaks Euroopa Liidu nimel Prantsuse presidendi Nicolas Sarkozy vahendatud rahuplaani. Sellest ammusest sõjast ja tema tagajärgedest võite täpsemalt lugeda RIA Novosti korrespondendi Andrei Kotsi materjalist.

Minu vanema venna, Komsomolskaja Pravda sõjakirjasaatja Aleksander Kotsi lähetus kümme aastat tagasi Lõuna-Osseetiasse osutus tema professionaalse karjääri kõige lühemaks. Ta oli selles sõjas vaid ühe ööpäeva. 135. jalaväepolgu pataljoni taktikalise grupi (BTG) mille koosseisus Saša oli, sattus sissesõidul Tshinvali varitsusse. Vend sai kätte raskelt haavata ja jäi ellu ainult tänu Vene ohvitseride julgele tegutsemisele, kes asusid kohe ringkaitsesse ja varjasid kaasasolnud tsiviilisikud.

Gruusia ei õppinud 2008. aasta sõjast midagi>>

Neid sündmusi ei armastata meie perekonnaringis meenutada. Palju kõnekam on vennal sellest jäänud küünarnukist randmeni ulatuv arm. Ja teksti visand reportaažist, mida vend sõjaväehaiglas ühe käega trükkis.

58. armee ülem, kindralleitnant Anatoli Hrulev palus korrespondendilt toimetuse satelliittelefoni, et helistada suurtükiväelastele ja korrigeerida nende Gradide tulelööki. BTG-il endal oma sidesüsteeme polnud või siis surusid Gruusia elektronvõitluse üksused selle edukalt maha. Isikkoosseis viibis Lõuna-Osseetias õppustel, mistõttu kaasas olev moonakomplekt oli poolenisti õppeotstarbeline. Pataljon liikus edasi ilma eesjulgestuseta, polnud ei luuret, maastikukaarte ega õhutõrjet. Mis seal salata, Venemaa sõjaväe materiaalne ja tehniline varustatus selles sõjas jättis paljuski soovida.

На улицах Цхинвала
© Sputnik / Саид Гуциев
Tshinval. Viiepäevane sõda.

Eesti toetab Gruusia pürgimist NATO liikmeks>>

Eriti võrreldes Gruusia üksustega, mida Lääneriigid relvastasid ja varustasid aastaid kaasaegse kõrgtehnoloogiliste vahenditega ja õpetasid võitlema vastavalt NATO standarditele. Meie sõjaväelased jäid peale ainult tänu sõdurite ja ohvitseride julgusele ja kogemustele — paljudel nendest oli Tšetšeenia sõja kogemus. Kuid kangelaslikkusest üksi sõja võitmiseks ei piisa.

Kuigi sõda lõppes Venemaa hävitava võiduga, tõi see esile ka paljud puudujäägid armees. Õnneks sai juhtkond kõige kõrgemal tasemel sellest aru. Käivitati laiaulatuslik relvajõudude reform, mis oli kavandatud kuni aastani 2020 ja andis juba üsna varsti häid tulemusi. Venemaa uut sõjaväge nägi maailm esimest korda veebruari lõpul 2014, kui pikakasvulised moondamisülikondades ja maskides noormehed ilmusid Krimmi justkui eikusagilt ja võtsid paari päevaga kontrolli alla kogu 27 tuhande ruutkilomeetrise pindalaga poolsaare.

Süüria tunnistas Abhaasia ja Lõuna-Osseetia iseseisvust>>

"Viisakatel inimestel" oli varustus, mida kaitseministeerium oli seni ajakirjanikele demonstreerinud ainult erakorralistel demoüritustel. Moodulvestid, MOLLE-kinnitused, patrullseljakotid, individuaalsed sidevahendid, küünarnuki- ja põlvekaitsed, alles hiljuti mõeldamatu moderniseeritud Kalashnikovi lahingukomplekt.

Lõpuks ometi hakkasid väeüksustesse saabuma uued tankid, lennukid, kopterid, laevad, tiibraketid ja palju muud. Tänu laiaulatuslikule riiklikule relvastuse arendamise programmile saab armee, lennundus ja laevastik igal aastal sadu ühikuid uusi relvi. Sõjaväeõppuste, sealhulgas rahvusvaheliste arv on järsult suurenenud. Piloodid hakkasid lendama palju rohkem, jalaväelased laskma ja mereväelased pikki mereretki tegema.

Alates 2012. aasta jaanuarist on keskmine palk armees kasvanud kaks ja pool — kolm korda, mis võimaldab teenistusse meelitada uut kvalifitseeritud personali. Sõltuvalt teenistuse edukusest suurendati lisatasusid sõjaväelise auastme ja teenistusaja eest. Sõjaväelaste eluasemeteks ehitati mitusada ühiselamut ja loodi sõjaväe hüpoteegi programm.

 

Ohvitseride ümberõpe muutus uuele ametikohale määramisel, teise üksusesse üleviimisel või edutamisel kohustuslikuks. Muutusi on nii palju, et ainuüks nende üleslugemine võtaks palju aega.

Морские пехотинцы во время высадки морского десанта в рамах зачетных тактических учений бригады морской пехоты
© Sputnik / Виталий Аньков
Venemaa armee uus relvastus.

Seitse aastat pärast viiepäevast sõda suundus Süüriasse juba täiesti teistsugune armee. Hästi ette valmistatud, välja õpetatud, kokku harjutanud, hästi relvastatud ja varustatud, ühtsesse välivormi riietatud, suurepäraselt motiveeritud armee. Armee, mis panustab suure täpsusega relvadesse, ründelennukitesse, droonidesse, eriüksustesse, mis ei saada enam kaugpommitajaid Tu-22M3 vaenlase õhukaitse positsioonide luurele, nagu see oli augustis 2008. Veelgi olulisem on, et meie sõjaväel õnnestus välja töötada mõistlik logistika, et varustada kontingenti Süürias õigeaegselt kõige vajalikuga.

Venemaa president Vladimir Putin saabus teisipäeval visiidile Abhaasiasse
© Sputnik / Эдуард Песов

"Nad on taas üliriik": Venemaa võitis USA-d infosõjas>>

Ja lõpuks on Kaitseministeerium õppinud targalt ajama teavituspoliitikat. Veel kümme aastat tagasi mõeldamatud videokonverentsid satelliit ja UAV-piltide esitlusega on nüüd juba rutiinsed.

See tänaseks juba kauge viiepäevane sõda oli ajaarvestuse lähtepunktiks. Venemaa relvajõud on kogu maailmale tõestanud, et suudab oma vigadest õppida ja ta võidab mitte ainult tänu oma sõjaväelaste kangelaslikkusele.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Peamised teemad