10:27 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Analüütika
lühendatud link
Raketilöök Eesti pihta (22)
79654

Kuigi see oli vaid kahetsusväärne arusaamatus, kuid milline NATO solidaarsuse võidukäik! Hispaania hävitaja ründas USA-s valmistatud raketiga Eestit ja kõik teavad, et süüdi on ikkagi Venemaa.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Rakett kukkus sohu — kuidas sõdur, nõnda püss. Sealkandis on igasugu asju juhtunud. Küll märgistati Lätis monumendi nurki, küll "puhastasid" kohalikud selle nägusid ja korrastasid vaadet ja vandaalitsesid Leedu lipu all. Sest nad on rahvuslased. Midagi peavad nad ju tegema, et vormis püsida ja mitte selles kolkas ära manduda. Aga et nendesse mingi saatan sisse on läinud, ei küsi enam keegi.

Herem ja Valge vastasid küsimustele kadunud raketi kohta >>

Hispaania hävitajat tüüris kindlasti oma ala meister, kuid rakett läks lahti kõige ebasobivamal hetkel, kui patrulliti Eesti õhuruumi. Selle pihta lastigi. Neljakümne kilomeetri kaugusel Tartust. Siinsamas lähedal, siin on kõik lähedal. On juhtunud sedagi, et NATO lennukitel on midagi küljest ära tulnud, kui Saksa sõjaväe transpordilennuk poetas Ämari lennubaasis stardirajale ühe oma roostetanud mootoritest. Ei juhtunud midagi.

Ka seekord – ei inimkaotusi, ei purustusi. Vähemalt niikaua, kuni keegi ei ütle, et ta surma sai. Nii et ei ole mõtet süüdlasi otsida, teatab Eesti kaitseministeerium. Peamine, mida nad kinnitavad, on tsiviilisikute ohutus. Ja sellaga, ptüi-ptüi-ptüi, on kõik korras. Milleks kogu see lärm.

Kõik see toimus õhuväe harjutusalal ja see oleks nagu tsiviillennundusele suletud. Mis puutub tsiviilisikutesse seal kusagil all, siis ka nendel pole põhjust muretseda. Kümne kilogrammise lõhkelaenguga rakett on programmeeritud ennast ise hävitama.

Tõsi, tema lennu, asukoha, seisundi ja lennutrajektoori kohta pole veel andmeid. Kuid tema otsingutega tegeleb kogu kaitseväe elavjõud. Kõigile, kes ellu jääda tahavad, on soovitatud igaks juhus seenele-marjule mitte minna. Nad peaksid olukorra ohtlikkusest aru saama.

Rooda: Eestil oleks aeg juhuslike rakettidega harjuda >>

Kuigi see oli vaid kahetsusväärne arusaamatus, kuid milline NATO solidaarsuse võidukäik. Hispaania hävitaja laseb USA valmistatud raketiga Eesti pihta ja kõik teavad, et süüdi on Venemaa. Otseselt teda praegu veel ei süüdistata aga ainult sellepärast, et see on ikkagi Eesti.

Föderatsiooninõukogu infopoliitika komisjoni esimees Aleksei Puškov
© Sputnik / Владимир Федоренко

Mitte nii kiiresti. Küll varsti lepitakse kokku, et kui poleks agressiivseid venelasi, siis poleks siin ka NATO lennuväge. Siis poleks ta ka oma kulinaid kaotanud, ja oma väärikust muidugimõista. Pange tähele, nad tuletavad veel vene häkkereid meelde. Aga Hispaania pilooti pole mõtet süüdistada. Kui ta millegi purustaski, siis vaid stereotüübi.

Kõik arvasid, et kogu Eesti maa pealt pühkimiseks piisab ühest raketist. Tuleb välja, et ei, vähemalt mitte sellisest. Igal juhul tegi tema kõik nii nagu oskas. Aga võib-olla viirastus talle midagi. Nendes paikades viirastub kõigile midagi. Võibolla ajasid jalgpalli maailmameistrivõistlused vaimu peale. Tuli meelde, kus Akinfejev elab ega suutnud kiusatusele vastu panna. Ja kuna ta on hispaanlane, siis nagunii ei saanud pihta. Õhk-õhk raketiga ei saanud õhulegi pihta. Läks kusagil maha.

Hea, et Eestis. Saja kilomeetrise lennukauguse korral oleks see võinud ka Venemaale lennata. Kolmas maailmasõda poleks sellest muidugi alanud. Aga kuidas maailmale seletada, kes keda ähvardab. Kuigi on niigi selge, et Venemaa sõjaväelastel ei ole Balti riikides midagi teha. Sellega saab NATO isegi kenasti hakkama.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Raketilöök Eesti pihta (22)
Tagid:
rakett, analüütika, hävitaja, Eurofighter Typhoon, õhuvägi, kaitsevägi, NATO, Endla, Hispaania, Eesti, Tartu, Venemaa

Peamised teemad