06:38 22. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1354
 • RUB74.3534
Gruusia ekspresident Mihhail Saakašvili

Saakašvili rebis ketist lahti

© AP Photo / Shakh Aivazov
Analüütika
lühendatud link
7211

Ta veeres ära oma vanaema käest ja veeres ära vanaisa käest — Mihhail Saakašvili rebis end Ameerika kaelarihmast lahti ja muudkui veereb mööda maailma. Keegi pole teda peatada suutnud. Seni.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Pääses lahti, oleks peaaegu lipsu ära söönud ja kükitas katusel. See pole märkus ulaka koolipoisi päevikus ega väljavõte meditsiinikaardist — need on mõned punktid Gruusia endise presidendi Mihhail Saakašvili teenistuslehelt. Muide kaks esimest sündmust toimusid kaunis lähestikku.

Saakašvili katusel: endine Odessa kuberner nabiti taas kinni >>

Gruusia liider rüvetas riietuseset 2008. aasta augustis, nädal pärast Lõuna-Osseetia ründamist. Kuid sõda puhkes sellepärast, et Saakašvili pääses "Ameerika Ühendriikide rihma" küljest lahti. Sellest rääkis tollasele asepeaministrile Sergei Ivanovile USA tollane riigisekretär Condoleezza Rice.

Vahetult enne neid sündmusi üritas ta Venemaad veenda, et kaelarihm on tugev ja nende lemmik kunagi punast joont ei ületata. On ebatõenäoline, et Rice oli nii lühinägelik — pigem lasi keegi rihma meelega lahti. Mihhail Saakašvili pole hoolimata sellest, et ta alustas oma riigis sõda ja läks siis teise riiki Ülemraada juurde miitingut pidama ja katuselt sõimama, siiamaani vahi all. Ukraina julgeolekuteenistus on ta korduvalt kinni pidanud, kuid ikka ta lasti vabaks, saadeti isegi riigist välja – silma alt ära. Nüüd elab Saakašvili vaikselt Hollandis.

Mis "teflonmees" ta on, kellele miski külge ei jää. Ameeriklased, kellel lase muidu ainult ennast kehtestada, annavad talle katkise kaelarihma andeks, grusiinid taluvad riigiraha raiskamist, kuid esitavad selle kohta süüdistuse alles siis, kui Saakašvili on juba riigist lahkunud, ukrainlased taluvad vaikselt mässe ja solvanguid, saates ta lihtsalt riigist välja.

Saakašvili seiklused: Ukraina saatis ta maalt välja >>

Ta on nagu kakuke, kes kõikide käest ära veeres. Kuid isegi muinasjutus saadi ta lõpuks kätte. Võibolla ootab Saakašvilitki ees kuulsusetu lõpp, kuid esialgu liigub ta endiselt maailmas ringi ja korraldab suuremahulisi avantüüre. See pole lihtsalt niisama, heast peast. Võimalik, et selline rihma otsast põgenemine oli kavandatud algusest peale, kuid seda ei tunnista Ameerika võimukandjad isegi eravestlustes mitte.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
kaelarihm, lips, analüütika, poliitika, katus, Condoleezza Rice, Mihhail Saakašvili, Lõuna-Osseetia, Gruusia, Holland, USA, Ukraina

Peamised teemad

 • Baltimaade suurimat panka kahtlustatakse mõeldamatus, illustreeriv foto

  Tuleb välja, et Swedbanki kaudu pesti Baltimaades "tumedatest" riikidest tulnud suuri rahasummasid. Kes sellise teabe välja kaevas, on ametlikult teadmata, kuid välja öeldi see Rootsi televisiooni suu läbi. Ja nüüd vappuvad kõik kolm Balti vabariiki kui palavikus.

  34
 • Ukraina töölised avaldavad meelt, illustreeriv foto

  Eesti kaitsepolitsei (KaPo) juhi asetäitja Martin Arpo ütles majandusjulgeolekukonverentsil Eesti 100Pluss Visioon esinedes, et järsult suurenenud venekeelse tööjõu sissevool mõjutab integratsiooniprotsessi edukust riigis.

  19
 • Vladimir Putin Novosibirskis noori teadlasi premeerimas

  Kui jälgite tähelepanelikult president Putini Föderaalkogule esitatud sõnumit ning LKA direktori Gina Haspeli ja Rahvusliku Julgeoleku nõuniku Dan Coatsi poolt hiljuti USA seadusandjatele tutvustatud ühisaruande sisu, võite leida mitmeid väga huvitavaid ühispunkte.

  56