00:01 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Analüütika
lühendatud link
6020

Sputnik Italian küsis Eurispesi analüütik Paolo Grecolt, kas õigus on neil, kes leiavad, et sanktsioonid Venemaad "karistavad".

TALLINN, 8. august — Sputnik. Neli aastat pärast sanktsioonide kehtestamist tegi üks kõige autoriteetsemaid Euroopa mõttekodasid — Eurispes — analüüsi, et teha kindlaks, kes tegelikult sanktsioonide tõttu rohkem kannatab – kas need, kelle vastu piirangud suunatud on, või hoopis nende kehtestajad? Kas Euroliit või Venemaa? Sputnik Italian küsis Eurispesi analüütik Paolo Grecolt, kas õigus on neil, kes leiavad, et sanktsioonid Venemaad "karistavad".

Viimasel ajal on ilmunud palju teavet ELi ja Venemaa vahelise "sanktsioonide sõja" tagajärgede kohta. Mõned neist on küllaltki vastuolulised. Mis te arvate, kas mõni selle "sõja" meetoditest on oma eesmärgi saavutanud? 

USA kehtestas kolmapäeval Venemaale järjekordsed sanktsioonid - seekord seoses närvimürgi kasutamisega Suurbritannias ehk nõndanimetatud Skripalide juhtumiga
© Sputnik / Алексей Филиппов

Kui eesmärkide all silmas pidada olukorda Krimmis, siis on Venemaa kindlasti oma eesmärgile palju lähemal. Praeguseks on Krimm Moskva kontrolli all ja tundub, et nii see ka jääb.

Kui me räägime eesmärkidest, mis tekkisid seoses sanktsioonide sõjaga, on Moskva tänu toidukaupade sisseveopiirangutele suutnud oma majandust tugevdada ja uusi tööstusharusid arendada. Lisaks on väga oluline rahastamine välismaiste otseinvesteeringute programmi abil.

Mõlema poole eksporti mõjutavad sanktsioonid ja embargod läksid Venemaale ja ELile maksma 10 miljardit eurot. Itaalia põllumajandustootjate konföderatsioon Coldiretti väidab, et Itaalia kandis kahekordseid kaotusi: embargo otsestele kaotustele tuleb lisada Itaalia mainekaotus, kuna Venemaa turule ilmus palju Itaalia toodete võltsinguid. 

Millised Itaalia majanduse sektorid kannatasid kõige rohkem?

Kannatasid kõik piirangute alla sattunud sektorid. Euroopa ja Itaalia ekspordi vähenemine Venemaale tekitas suuri kahjusid, mida ei põhjustasid mitte ainult sanktsioonid. Olulist rolli mängis ka Venemaa majanduslangus.

Loomulikult kahjustus see Itaalia mainet. Kahjuks levib üha enam selline nähtus, nagu "Itaaliapärase kõlaga nime kasutamine". See aga kahandab algupäraste Itaalia kaupade eksporti veelgi. Kui sanktsioonid ka ükskord kaotatakse ja embargo tühistatakse, on kaotatud turuosa taastamine väga raske. Eriti raske on taastada nõudlust tõeliste Itaalia toodete järele.

Mis puudutab teisi tööstusharusid, näiteks loomakasvatust ja metallitöötlemist, siis siin tekkis veel rohkem uusi võimalusi. Väliskapitalile tehtavad soodustused ja tootmismahtude kasv tõid investeeringud paljudest Euroopa ettevõtetest, millest sündis kasu mõlemale osapoolele. 

Kas Itaalial õnnestus Venemaa turule alternatiiv leida? 

Muidugi. Coldiretti analüüsis Itaalia statistikainstituudi Istat andmeid ning uuringu tulemused näitasid, et Itaalia toodete eksport kasvas 2017. aastal 7%, tõustes 41 miljardi euroni. Itaalia kaupu hinnatakse välismaal kõrgelt.

Umbes kolmandik ekspordist läheb USA-sse ja Hiinasse. Kasvab ka müük Jaapanisse, Kanadasse ja isegi Venemaale — nendes tööstusharudes, mida sanktsioonid ei puutunud. "Made in Italy" on kvaliteedi sünonüüm, mida välismaal üha enam hinnatakse.

Üsna levinud on arvamus, et Venemaa pole sanktsioonide tõttu üldse kannatanud. Vastupidi, hakkas arenema riigi siseturg, nagu ka bränd "Made in Russia". Lisaks väidetakse, et kohaliku tootmise buumi tõttu ei kandnud Venemaa ka olulisi kahjusid. Kas Venemaa peaks Euroopat sanktsioonide eest tänama?

Arvan, et Venemaa ei peaks kedagi tänama. Venemaa on suurepärane maa, riik, millel on märkimisväärne poliitiline kaal, kuid mis on veel paljudes majanduse aspektides nõrk.

Iga riik on huvitatud oma siseturu väljaarendamisest. Leian, et sellised meetmed nagu embargo ja soodustused väliskapitalile on suunatud just selle eesmärgi saavutamisele.

Pole mõtet väita, et Venemaa pole midagi kaotanud. Ühelt poolt on see tingitud Euroopa Liidu poolt kehtestatud sanktsioonidest, teisalt — Venemaa majanduse sõltumisest naftahindadest, mis äkitselt langesid.

Rahvusvahelise Valuutafondi andmetel oli Venemaa majanduslangus madalate naftahindade tingimustes ootuspärane. Sanktsioonid omakorda vaid lisasid pingeid, kuid loomulikult ei osutunud need peamiseks põhjuseks.

Ühes oma uuringuist väidate te, et Itaalia ekspordi maht Venemaale läheneb nüüdseks sanktsioonieelsele tasemele: 2017. aastal suurenes see eelmise aastaga võrreldes 19%. Millised on teie prognoosid?

"Eksport kasvab tõepoolest ja Itaalia taastab järk-järgult oma turuosa Venemaal. Muidugi mängis oma rolli ka majanduskasv ja perede ostujõu suurenemine (välisministeeriumi andmetel oli reaalpalga kasv võrreldes 2017. aastaga 6,2%, seda 2,3% inflatsiooni juures- Toim.)

EL täiendas sanktsioneeritavate Venemaa ettevõtete nimistut, illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Сергеев

Eksport tööstusharudes, mis embargo alla ei sattunud, kasvab ja läheneb keeldudeeelsetele mahtudele. Seda ei saa aga öelda majandusvaldkondade kohta, mille suhtes embargo kehtestati. Kõigepealt peaksid need ettevõtted mõistma, kas kaotatud turuosa on üldse võimalik taastada. Näiteks võib see olla keeruline puu- ja köögiviljatootjate jaoks, sest antud kaupade tootmine on Venemaal oluliselt kasvanud. 

Sageli võib kuulda, sealhulgas ka Itaalia poliitikutelt, et EL-i Venemaa vastased sanktsioonid on mõttetud ja neist tuleks viivitamatult loobuda. Sellele vaatamata pole tänase päevani midagi muutunud. Kas teie arvates lähevad Itaalia võimud sõnadelt üle tegudele või jäävadki nad Brüsseli poliitika pantvangideks?

Sanktsioonid osutusid algselt kehtestatud ülesannete täitmisel ebatõhusateks, mida kinnitab ka meie analüüs. Kuigi Venemaa ja Itaalia diplomaatilised ja majandussuhted on suurepärased, on Itaalia Euroopa Liidu osa – koguni üks selle asutajariikidest. Seepärast võib juhtuda, et ka tulevikus ei ühti konkreetse riigi huvid Euroliidu ühtse poliitikaga.

Samal teemal

USA kuus senaatorit koostasid uue Venemaa-vastaste sanktsioonide seaduse
Konfiskeerida Ukraina raha ja õõnestada dollarit: Moskva reageerib sanktsioonidele
Tagid:
otseinvesteeringud, impordiasendus, siseturg, embargo, toidukaubad, sanktsioonipoliitika, sanktsioonid, Eurispes, Coldiretti, Euroopa Liit, Moskva, EL, USA, Itaalia, Krimm, Venemaa

Peamised teemad