01:05 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Analüütika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
14711

Pekingi strateegid loovad välismaistele tootmisettevõtetele oma territooriumil kõikmõeldavaid tingimusi, et mitte lasta neil lahkuda. Kui Trumpi strateegid seda ette ei näinud, on kehvasti, sest viib välja ameeriklasest tootja isolatsioonini.

Dmitri Kossõrev, meediaagentuuri Rossia Segodnja vaatleja

Kolme kuu pärast võib USA Vabariiklik Partei kohalikel valimistel kõvasti kannatada saada, kaotades oma enamuse Kongressis, paljude osariikide seadusandlikes kogudes ja kuberneride korpuses. Ja siis, kes teab, võib USA surve Hiinale nõrgeneda.

Küsimuseks on: kas see nõnda läheb?

Leppigem kohe kokku, et peaaegu kõigi siinse loo olukordade puhul saab sõna "Hiina" asendada sõnaga "Venemaa". Sest tegemist on ühe ja sama majandussõjaga (vähemalt esialgu) maailmamajanduse reeglite vägivaldse muutmise nimel, mille USA tänaseks on lõkkele puhunud.

Meetodid on selles sõjas ühesugused – tekitada majanduslikku kahju, et demoraliseerida meie või veel mõnegi riigi poliitilist juhtkonda ja kallutada neid kapituleeruma.

Antud juhul aga esitab ülaltoodud küsimuse hiinlaste ingliskeelne väljaanne Global Times. Ja vastab sellele ise: pärast novembrit ei muutu midagi. Võitlus Ameerika Ühendriikidega jääb kauaks kestma, sest kõik poliitilised võtmetegelased on seal päri sellega, et Hiinat (kordame veel kord – ka Venemaad ja veel mitut võtmetähtsusega riiki) tuleb nende liikumisel maailma esinumbriks või koguni nende iseseisvusrolli osas tagasi hoida.

Ning lisaks sellele, sedastab Hiina analüütik, võib vabariiklastel olla kenake väljavaade novembris mitte kahju kannatada ja seeläbi katkestada USA jaoks tavapärane tsükkel, kus emb-kumb partei võidab presidendivalimised, ent juba aasta pärast ollakse võitjas pettunud ja hääletataks etema oponentide poolt. Sedapuhku on Donald Trumpi populaarsus koos riigi majandusliku olukorra paranemisega tõusuteel, nii et kõik on võimalik.

Hiina kirjutis on tähelepanuväärne hetke poolest, millal see ilmus. 1950. aastate algusest peale on riigi kõrgem juhtkond juurutanud tervisele kasulikku harjumust sõita augustis Beidaihe merekuurorti ja otsustada sundimatus õhkkonnas ära kõik võtmeküsimused, mis hiljem talletatakse ametlikes dokumentides. Just seal, mere ääres nad praegu istuvadki ja lepivad omavahel kokku ning ennekõike käib jutt USA-ga peetava majandussõja kulg – kuidas vastu hakata ja kuhu pürgida.

Viimastel aastatel pakuvad Hiina meediakanalid (aga need on juba aastaid päris avameelsed ja arutlevad) just sellel ajal välja kui mitte infolekkeid kuurortist, siis seal esinevaid erinevaid seisukohti. Sedasama teevad võimudele enam või vähem lähedased eksperdid.

Niisiis veel paar sedasorti tähelepanuväärset arvamusavaldust erinevatest meediakanalitest. 2008. aastal tegi Hiina midagi risti vastupidist lääne majandusmeste arvamusele: ülemaailmse majanduskriisi haripunktis valas majandusse ligi 600 miljardit dollarit. See oli rahandussüsteemile ohtlik samm, mille tagajärgi roobitsetakse seniajani, kuid Hiina päästis tookord mitte ainult iseenda, vaid ka maailma majanduse. Tulles pealekauba kasuks tema tunnustatud juhtidele. Ja nüüdki on võib-olla tarvis midagi sellelaadset, ootamatut.

Hiina merevägi
© Sputnik / Игорь Зарембо

Hiina paistab reageeringu osas USA tollitariifidele sisuliselt juba kogu Hiina impordile liiga ettevaatliku ja kõhklevana, ütleb amerikanist Deng Jianjun. Ent ei tohi "kakelda kakluse pärast" (mis tähendab, olgu lisatud, tegutseda publiku rõõmuks, kes tahaks, et "omad" annaksid ülbikutele täie rauaga obaduse vastu). Tasub tähelepanelikult jälgida seda, mis USA-s toimub, ja selgitada kaasmaalastele, et vastasseis kestab veel kaua ning võida see, kellel on enam kannatlikust.

Teisel pool Vaikset ookeani, USA-s toimub enam-vähem seesama: hinnatakse "oma" võitlejate võimalusi. Teeme siin korrektuuri paljude ekspertide kalduvusele kinnitada, et kõik, mida Donald Trump teeb, on läbikukkumine – ja pöörame siiski tähele New Yorgi osariigi Syracuse´i ülikooli majandusprofessori Mary Lovely arvamusele.

Tema ütleb: Trump kaotab, sest teeb haiget liiga paljudele oma riigis, teistest rääkimata. Küsimus ei ole isegi Hiina vastustariifides, mis kehtestatakse täpselt sihitud kujul, tekitades kahju Trumpi valijatele. Isegi ainuüksi piirangud Hiina kaupade impordile USA-sse annavad üheaegselt hoobi nii "omade" kui "võõraste" sissetulekutele. Võtame näiteks üks nutitelefoni, mille ekraan on toodetud Lõuna-Koreas, kiibid on pärit Jaapanist ja tarkvara tehakse USA-s. Selle müümata jättes kaotab hiina tootja ühest dollarist 50 senti ning ülejäänud 50 senti kaotab kõigi loetletud riikide ettevõtlus, kaasa arvatud Ameerika Ühendriikide endi oma.

Taa toob esile ühe arvu: 60 protsenti Hiina ekspordist USA-sse tuleb ettevõtetelt, kelle omanikud pole üldsegi hiinlased (vaid teiste riikide kodanikud, sealhulgas hulganisti ameeriklasi). Nendelegi annavad Trumpi tollitariifid hoobi. Nende toodang on rehkendatud tervikuna USA turule, nii et otsekohe nad tootmist ei sulge, vaid püüavad lükata hinnatõusu USA-st pärit tarbijate kanda. Mis ka toimub: 20-protsendine tollimäär Hiina pesumasinatele on toonudki juba kaasa nende kallinemise USA kauplustes 16,4 protsendi võrra.

Pekingi strateegid aga loovad samal ajal välismaistele tootmisettevõtetele oma territooriumil kõikmõeldavaid tingimusi, et mitte lasta neil lahkuda. Kui Trumpi strateegid seda ette ei näinud, on kehvasti, sest viib välja ameeriklasest tootja isolatsioonini. Üks Mary Lovely märkus puudutab igavest teemat: milline poliitiline süsteem on paremini häälestatud sõja, olgu kaubandus- või muu sõja puhuks. "Üheparteisüsteem aitab ilmselt Xi Jinpingil kaubanduskähmlustest põhjustatud raskused üle elada," märgib ta mürgiselt. Ja lisab, et Pekingi poolt välja töötatud puhtmajanduslikud meetmed on ameeriklaste omadest etemad.

Mõte on igatahes tore ega ole enam uus: USA asus hambad ristis Hiina, Venemaa ja teiste vastu "midagi ette võtma" sellepärast, et tal enesel on raske sisekriis, mida liiga tormakalt reageeriv poliitiline süsteem veelgi süvendab.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Seega võib Trumpi plaan tuua tootmine USA-sse tagasi võib-olla täidetavgi olla, ent see nõuab tõeliselt hiinalikku kannatust. Samal ajal on ühiskonna lõhenemisel kahte lepitamatusse leeri USA-l vajadus ja hädavajadus olla otsekohe "oma" uhketele valijatele meelepärane, tõrjuda tigedate "võõraste" süüdistusi – ja seejuures teada, et kui kord juba iga kahe aasta tagant toimuvad valimised (presidendivalimised või muud), mille tulemusena võib võimu kaotada.

Niisugune olukord loob sõjas eelise Hiinale (ja Venemaale), kellel on mitmeid väärtuslikke majandusliku eelisseisu variante.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
majandussõda, kaubandussõda, Donald Trump, Venemaa, Hiina, USA

Peamised teemad