06:53 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Analüütika
lühendatud link
Relvastus (196)
10722

Putini nelja aasta tagune kohtumine Berlusconiga üksnes toonitab presidendi eelseisva Austria-külastuse erakordset iseloomu. Karin Kneisslit seob Venemaa presidendiga lühiajaline, hiljutine ja sugugi mitte ametlik tutvus.

Irina Alksnis, RIA Novosti kolumnist

On sündmusi, mis oma välise argisuse juures tükkis nendega seotud arvukate oletuste ja eeldustega väärivad pikaajalist ja tähelepanelikku luubi alla võtmist.

Vladimir Putini eelseisev visiit Austria välisministri Karin Kneissli pulmapeole teel kohtumisele Angela Merkeliga kuulub nimelt niisuguste sündmuste kilda. Mitte mingisugused Kremlist tulnud ametlikud kinnitused eelseisva ürituse eraviisilise iseloomu kohta ei suuda väärata vaatlejate ja ekspertide põletavat uudishimu asetleidva tausta suhtes ega suuda ka peatada nende fantaasialendu sündmuse analüüsimisel.

Vladimir Putin ja Angela Merkel G20 kohtumisel Hamburgis 7. juulil 2017
Пресс-служба Президента РФ

Ent arvestades, et isegi kõige ilmselgemad asjad, mis puudutavad Venemaad ja tema kõrgemat juhtkonda, omandavad lääne tõlgenduses viimasel ajal lausa kafkalikke avaldumisvorme, ootab seesama saatus tõenäoliselt ka Putini tulevast sõitu Austria pidusündmusele.

Seega on tõepoolest mõtet heita pilk sellele väljakuulutatud külaskäigule ja katsuda aru saada, millistest veealustest hoovustest see on kantud ja kas tegemist ongi ülepea allhoovustega.

Kõigepealt väärib märkimist, et juba üsna palju aastaid ei ole laiem avalikkus kuulnud Venemaa presidendi kohalolekust välismaistel eraviisilistel sündmustel. Tema õhtueined teiste riikide juhtidega mitteametlikes paikades, näiteks restoranides või ühine osavõtt mingitest mitteametlikest üritustest (olgu tegu spordivõistluse või kontserdiga) on ikkagi visiitide raames kulgeva programmi osaks.

Kuid rõhutatult eraviisilisi välismaiseid sündmusi Putini osalusega esineb sedavõrd harva, et igaüks neist osutub õige tähendusväärseks sündmuseks. Vahest ehk viimaseks sääraseks juhtumiks kujunes Venemaa presidendi 2014. aasta sügisel Itaalias toimunud kohtumine Silvio Berlusconiga, kes sel hetkel oli läbilõhki häbistatud ja oma kodumaal kohtu all. Vaatamata sellele, et nende sõbralikud suhted olid ammuilma ja hästi teada, äratas Vladimir Putini sedavõrd demonstratiivne samm tookord avalikkuse terast tähelepanu.

Itaalia valimistel juhib paremtsentristlik koalitsioon
© Sputnik / Danilo Garsia di Meo

Aga Putini nelja aasta tagune kohtumine Berlusconiga üksnes toonitab presidendi eelseisva Austria-külastuse erakordset iseloomu. Karin Kneisslit seob Venemaa presidendiga lühiajaline, hiljutine ja sugugi mitte ametlik tutvus. Kommentaaride põhjal otsustades võttis ta riski president oma pulma kutsuda lihtsalt isikliku suhtluse käigus ja sai vastuseks – ilmselgelt eneselegi pisut ootamatult – nõusoleku.

Arutelu põhjuste üle, mis ajendasid Vladimir Putinit kutset vastu võtma, viib enamiku vaatlejaist ilmselgele mõttele, et tegemist on sooviga justnimelt Austria teiste Euroopa partnerite hulgast esile tõsta ja avaldada sellele riigile (tema kõrgelseisva esindaja näol) Venemaa presidendi erilist – ja isiklikku – poolehoidu.

Nagu teada, keeldus Austria otsekoheselt ja kategooriliselt ulatusliku, Suurbritannia poolt Skripalide juhtumi raames inspireeritud aktsiooni käigus Venemaa diplomaate riigist välja saatmast. Ja üldse on Viin viimastel aastatel kõigist geopoliitilistest skandaalidest rõhutatult distantseerunud ega ole lasknud end kiskuda venevastasesse hüsteeriasse, säilitades suhetes Venemaaga ülimalt pragmaatilise (ja vastavalt sõbraliku) lähenemisviisi.

Samal ajal on kahtlusi, et läänes leidub jõude, kes peavad antud seletust liiga lihtsaks ja Kremli suhtes mitte piisavalt tigedaks. Mille tulemusena on sündinud keerulisi ja segaseid vandenõuteooriaid, mis seletavad Moskva kavatsuste tausta kogu talle omistatava salakavalusega.

Austria kantsler Sebastian Kurz
© Sputnik / Евгений Биятов

Mis siis ikka. Võib-olla tasub neid selles raskevõitu töös aidata ja pakkuda välja veelgi "vandenõulisem" versioon Vladimir Putini sõidu kohta Austria ministri pulmapeole.

Selleks tasub meenutada kuu aja taguseid sündmusi, kui Venemaa võõrustas jalgpalli maailmameistrivõistlusi, kus pöidlahoidjate seas olid ka vastavate riikide juhid. Spordipeo apoteooseks kujunes finaalmäng, mille tähtedeks – kõrvuti jalgpalluritega – osutusid ootamatult Prantsusmaa ja Horvaatia presidendid, kes oma rahvusmeeskondadele tormiliselt kaasa elasid.

Venemaa, Moskva ja Vladimir Putin ise, kes samuti mängu vaatamas käis, lõid maailmameistrivõistlustel niivõrd suurepärase õhkkonna, et maailm nägi Emmanuel Macroni ja Kolinda Grabar-Kitarovićit hoopis uue pilguga. Ja ka presidentidele endile jääb see õhtu ilmselt hästi meelde.

Nimelt siin võivadki kõik huvilised russofoobid otsida uut "Kremli salarelva".

Austria kantsler Sebastian Kurz (keskel)
© Sputnik / Валерий Мельников

Lootusetult kasvava vastasseisu, sidemete katkemise, kemplemiste ja skandaalide maailmas tuletab Moskva (ja Vladimir Putin isiklikult) selle maailma vägevatele meelde, et kõik võib olla hoopis teisiti. Et maailmas on rohkesti rõõmu, headust ja sõprust ning igasuguseid vastuolusid annab lahendada konstruktiivse ja rahuliku vestluse käigus.

Ülemaailmse eskaleerumise üldisel taustal, seejuures kõige jämedamate ja räpasemate ilmingute puhul näitab Venemaa kõrgeimal tasemel eeskuju lihtsalt normaalseks inimlikuks käitumiseks: külalislahkusest, soojusest ja rõõmust teiste inimeste õnne üle. Sellesamaga avab ta ukse alternatiivsele sündmuste arengule, andes lootust vältida halvimat stsenaariumit, mis on visalt maailma kohale kerkimas. Selleks aga on vaja vaid järgida Moskva poolt väljapakutud teed.

Tundub, et see on läänes paljude jaoks piisavalt kohutav stsenaarium, et selle põhjal võiks Timesis, CNN-is või Bloombergis ilmuda järjekordne Kremlit paljastav uurimus.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Relvastus (196)
Tagid:
pulmad, Karin Kneissl, Silvio Berlusconi, president, kantsler, välisminister, Vladimir Putin, Angela Merkel, Austria, Saksamaa, Venemaa

Peamised teemad