17:00 25. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0904
  • RUB77.9139
Analüütika
lühendatud link
16456

Pealkirjad stiilis "Putini Venemaa lõpp on alanud" ilmuvad Eesti ja Läti meedias nagu kellavärk. Venemaa enda eri aegadel "langenud eliit" kinnitab seda rõõmuga juba esimese vile peale.

Viktor Marahhovski, RIA Novosti kolumnist

Järjekordsele (26. vist) Eesti ja Läti avaldusele okupatsioonikahjude sissenõudmise kavatsuse kohta Venemaale järgnes tavapärane valvereaktsioon. "Terava keeldumise" eest vastutavad Venemaa parlamendiliikmed andsid Balti rahvastele väsinud vastulöögi ja naasid siis oma toimetuste juurde.

Kuna kõik sellised, niiöelda dialoogid ei lisa midagi juurde Vladimir Putini poolt juba rohkem kui kolmteist aastat tagasi öeldud võrdlusele "surnud eesli kõrvadega", räägime seekord muust. Nimelt sellest, milleks Balti tiigritel üldse seda tsirkust vaja on.

Esimene ja banaalne vastus on ilmne. Lätis toimuvad 6. oktoobril parlamendivalimised ja justiitsminister, kes avalduse allkirjastas, esindab kohalikke rahvuslasi. Eestis on valimised veidi hiljem, tuleva aasta märtsis ja avalduse allkirjastanud justiitsminister esindab kohalikke etnorahvuslasi.

Edasi aga läheb asi huvitavaks. Milleks see hüvitisenõude tsirkus, selle asemel, et lasta reitingutel langeda, neid tõsta?

Asja konks on siin järgnevas. Arusaadavatel põhjustel on meil raske mõista, millises inforuumis kõnealuste vabariikide kodanikud elavad. Ja see ruum on omamoodi õpetlik, ka meie jaoks. Ühelt poolt on seal tohutu osa Venemaal — ähvardaval, hambuni relvastatud ja rakette täristaval riigi. "Nende Venemaa" tahab neid kindlasti, kui midagi peaks juhtuma, okupeerida (küsimus on vaid selles, milleks Venemaale, kellel on niigi palju oma muresid, võtta enda bilanssi veel paari-kolme vaenulikult meelestatud ja loodusvaradeta riiklikku moodustist, mis kuidagi jalule tõusta ei suuda).

Teiselt küljest seisab seesama "nende Venemaa" kokkuvarisemise äärel. Seal on kohutav korruptsioon, seal on rahvustevahelised konfliktid ja teda poovad kohe-kohe algavad Ameerika sanktsioonid. See savijalgadel koloss võib igal ajahetkel millal iganes kokku kukkuda. Tegelikult ta juba lagunebki, see on ju ilmselge. Pealkirjad stiilis "Putini Venemaa lõpp on alanud" ilmuvad kohalikus meedias nagu kellavärk. Venemaa enda eri aegadel "langenud eliit" kinnitab seda rõõmuga juba esimese vile peale. Kokkuvarisenud Venemaa muutub aga kohe ohust ressursiks. Seega ei ole tema tükeldamises, jagamises ja hõivamises osalemine on mitte ainult võimalik, vaid ka suisa hädavajalik.

Millega peaks siinkohal veel arvestama. Puhtpraktilisest vaatevinklist ei ole Baltikumil "suureks läbimurdeks" mingeid väljavaateid. Mistahes "suure läbimurde" tegemiseks on vaja kas suuri rahalisi vahendeid, muljetavaldavat inimkapitali või võimsat tehnilist potentsiaali või veel parem — kõike seda kokku ja korraga. Kuid baltlastel pole sellest midagi ja tulemas pole seda samuti, vaatamata legendile Eesti suurest kõrgtehnoloogilisusest (tegelikult on see samapalju Eesti oma, kui Apple on Iiri oma) ja Leedu põllumajanduslikust suurriiklusest.

Tehniliste ja muude vajalike moodustiste taseme määrab ära tööstuse tase, mis Baltimaades sööstab nulli poole. Pealegi kollitab neid riike lahendamata demograafiliste probleemide pundar, mis on tingitud elanikkonna vananemisest.

Neid pole võimalik lahendada mitte ainult selletõttu, et muulaste import põrkub vastu kohaliku riikluse ksenofoobseid hoiakuid — isegi kui me eeldame hetkekski, et ksenofoobsed erakonnad tõugatakse võimult ja sinna pääsevad mingid eurosotsialistid, siis pole baltlastel juba ainuüksi siinsete madalate palkade tõttu võimalik sisse tuua kvalifitseeritud spetsialiste välismaalt. Ainuke, millele nad loota saavad, on ebaseaduslikud sisserändajad, keda "vana EL" neile endal vajaduse puudumise tõttu, viskab. Kuid ka sellised ebaseaduslikke sisserändajad pole neile ei vaja.

President Kersti Kaljulaid
© Sputnik / Светлана Бурцева

Ja sellepärast varisebki kuri rikas, kuid väga habras Venemaa, millest kahju pole, kohe kokku mis on laiadele baltikumi massidele omamoodi "krüptovaluutaks". See tähendab millekski, millega vastasseisuks on mõistlik ja tuleb investeerida, sest äkki tasub panustamine end ära. Kümned miljonid bitcoini omanikud kogu maailmas on ikka veel ootamas, et "2017/2018 talvebuum kordub" ja nad saavad lõpuks rikkaks. Sest kui Venemaa kokku kukub, siis võib kokkuarvutatud okupatsioonikahju nõude tõsimeeli esitada. Ja sellest tulebki seesama Suur hüpe, mis paiskab mahajäänud Balti Eurovabariigid kui katapuldiga jõukuse ja heaolu avangardi. Ja igaühel neist saab tööl olema vähemalt kolm vene võõrtöölist ja kõik muu.

… Ja nüüd kõige olulisem ja õpetlikum. Kogu trikk on selles, et see unistus ei ole mitte ainult endistest Nõukogude kuurortidest pärit heledapäisete ja põhjamaiselt pikatoimeliste inimeste Suur Unistus. Venemaal endal, rääkimata juba nn poliitilisest emigratsioonist, arendavad seda sama ideoloogiat paljud tuhanded mitte alati seda endale isegi teadvustades.

Okupatsioonide muuseum
© Sputnik / Вадим Анцупов

Muljetavaldav, kuigi killustatud kodanike armee, mis peab ennast opositsiooniks riigivargusest elatuvale kurikuulsale repressiivsele režiimile, unistab tegelikult "uuest erastamisest". Ta näeb ajaloolist võimalust selles, et see režiimi variseb kokku ning siis saab olema võimalik põhjalikult platsi puhastada ja seejärel siseneda endiste võimukandjate kabinettidesse, korteritesse ja astuda nende asemel aeg-ajalt läbi pikajalgsete inimtütarde juurest.

Keegi seletab seda salaunistust endale januga sotsiaalse õigluse järele, keegi ajaloolise õigluse järele, kuid sisu jääb samaks. Ja muide, nendel meie omadel "sise-baltlastel" pole seda õigustust, mis on tõelistel baltlastel. Viimastel pole tõepoolest muid lootusi peale Venemaa kokkuvarisemise.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
okupatsioonikahjud, okupatsioon, Vladimir Putin, Läti, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad