13:32 24. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Analüütika
lühendatud link
Õppused (114)
17242

Õppused "Vostok-2018" on Venemaa armee peamine eksam XXI sajandi alguspoolel ja need toimuvad 11.-15. septembrini samaaegselt Kesk ja Ida sõjaväeringkonna territooriumil, kuhu on kaasatud 300 000 sõjaväelast, 36 000 soomusmasinat, üle 1000 lennuki ja helikopteri, samuti Vaikse ookeani ning Põhja laevastiku sõjalaevad.

Aleksander Hrolenko, sõjaline vaatleja

Õppused on maailmas pretsedenditud. Oma ulatuse, ülesannete ja eesmärkide poolest saab neid võrrelda ainult Teise maailmasõja suuremate operatsioonide või Nõukogude Liidu ajaloo kõige ambitsioonikamate 1981. aastal toimunud õppustega, kus osalesid ka mitmed Varssavi lepingu organisatsiooni riigid.

Vene Föderatsiooni kaitseministeerium ei avalda õppuste legendi täielikult. Siiski on teada, et vägedele on püstitatud ülesanded: harjutada mobiilset kaitsetegevust, tulelööke vastasele ja üleminekul vastupealetungile arvestades terroriohtu Kesk-Aasia suunal. Seejuures antakse juhtiv roll õhudessantüksustele.

Šoigu: algamas on suurimad õppused peale 1981. aastat >>

Oluliseks omapäraks õppustel on koostegutsemine Hiina ja Mongoolia eliitüksustega. Hiina paneb välja üle 3200 sõjaväelase, 900 ühikut eri tüüpi relvastust ja umbes 30 lennuvahendit. Vene-Hiina ühistegevus toimub Taga-Baikali krais paikneval Tsugoli polügoonil, mille pindala on 431,5 tuhat ruutkilomeetrit (seega rohkem kui Saksamaa või kaks Ühendkuningriiki), kus vägedel on piisavalt ruumi opereerida.

Õppuste piirkonda kiirustavad juba sõjaväeešelonid. Koondumisaladele saabuvad üksused ja sõjavarustus. Rinde- ja tagalakindlustuste ettevalmistamine on lõppjärgus. "Vostok-2018" vajab reaalsele sõjatingimustele maksimaalselt lähedasi tingimusi.

Brüsseli ja Washingtoni ärevus

Kaug-Idas tungivad NATO luurelennud kaks korda päevas (28.-29. august) Jaapani mere Venemaa ranniku kohal kulgevatesse tsiviillennukoridoridesse ja kord oleks see peaaegu katastroofiga lõppenud — kaks Hiina lennuettevõtte China Southern Airlines õhusõidukit olid sunnitud kiiresti lahkuma, et mitte kokku põrgata.

Olukord oli räige, kuid Brüsselil ja Washingtonil on südamel hoopis muud mured. Venemaa õppused kutsusid NATO terava negatiivse reaktsiooni esile juba ammu enne nende toimumist. Põhja-Atlandi alliansi esindaja Dylan White ütles, et õppused varjavad Venemaa vägede valmistumist "suurteks konfliktideks".

Ja seda pärast Moskva ametlikku kutset alliansi kaitseatašeedele tulla õppusi harjutusaladele vaatlema!

Meenub, kuidas USA ja tema NATO liitlased analüüsisid sama maniakaalselt Venemaa ja Valgevene "agressiivseid" ja "läbipaistmatuid" õppusi "Zapad-2017". Samal ajal märgitakse Brüsselis ja Washingtonis ära Venemaa relvajõudude arengut õhu- ja raketitõrje, elektroonilise võitluse, raketi- ja suurtükiväe relvastuse ja selle tegevuse elektrooniliste vahenditega koordineerimise alal suurtükiväega, uut droonide kasutamise taktikat.

Nüüd tuleb alliansil hakata võtma järeleaitamistunde vägede kiireks ja varjatud ümberpaigutamises, üksuste hajutamiseks ja moondamiseks, samuti õhuseires, milleks Lähis-Idas operatsioonides polnud vajadust.

Gruusia ei õppinud 2008. aasta sõjast midagi >>

Samas korraldab NATO ise 2018. aastal 106 õppust, millest paljud toimuvad Venemaa piiride vahetus läheduses (25. oktoobril algavad NATO suurimad õppused "Trident Juncture – 2018", kus osalevad 30 riigi üksused ja sõjavarustus). USA tagurlikud jõupingutused Euroopas, NATO pikaajaline ittalaienemine, uued Venemaa-vastased sanktsioonid ja sõjalis-poliitilised strateegiad ei jäta Venemaale ega tema liitlastele kaitsestrateegias erilist valikut.

Meenutagem, et pärast Varssavi lepingu organisatsiooni laialiminekut 1991. aastal sellega "sümmeetriline" Põhja-Atlandi organisatsioon mitte ainult ei säilinud, vaid koguni laienes oluliselt Ida-Euroopasse. Venemaa mäletab ka alliansi osalemist Jugoslaavia, Afganistani, Iraagi ja Liibüa pommitamistel.

Venemaa ja Hiina koostöö

Hiina Rahvavabariigi kaitseministeerium teatas "Vostok-2018" künnisel, et Hiina üksuste osalemise põhieesmärk õppustel on "Venemaa-Hiina strateegiliste partnerlus- ja koostöösuhete arendamine".

Tegemist on kahe riigi relvajõudude praktilise koostöö süvendamisega. Kuigi tegemist ei ole veel kirjalikult fikseeritud vastastikuste kohustustega sõjalise blokiga, muutub Hiina ja Venemaa relvajõudude sõbralik koostöö maailma eri piirkondades üha süstemaatilisemaks. Varem on seda veenvalt näidanud Venemaa ja Hiina mereväelased Vahemere, Jaapani, Lõuna-Hiina- ja Läänemere piirkonnas.

Hiina osalemine õppustel "Vostok-2018" on ka Hiina 33. hoiatus Ameerika Ühendriikidele, kes sekkub Pekingi siseasjadesse Ida- ja Lõuna-Hiina meredel, üritades takistada Hiina majanduse arengut.

Pole juhus, Prantsuse valitsusemeelne, parempoolsete vaadetega Le Figaro märgib USA poliitika hukatuslikkust, mis soodustab "Venemaa-Hiina telje väljakujunemist". Kremlis nähakse kaitseametkondade koostööd osana riikidevaheliste suhete tugevdamise laiemast protsessist.

Hiina meedia: sõda Ameerika Ühendriikidega — see kestab kaua, kuid selle saab võita >>

Viimase 37 aasta suurimate Venemaa Föderatsiooni, Hiina ja Mongoolia sõjaliste õppuste tähtsusest annab tunnistust Venemaa presidendi Vladimir Putini kavatsus külastada õppusi "Vostok-2018", mis tõotab demonstreerida potentsiaalsele agressorile palju huvitavat, ülitäpset ja purustavat.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Õppused (114)
Tagid:
tehnika, sõjaline, analüütika, laevad, koostöö, õppused, Vostok-2018, EL, sõjavägi, kaitseministeerium, Mongoolia, Euroopa, Hiina, USA, Venemaa

Peamised teemad