08:49 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Analüütika
lühendatud link
Õppused (114)
11960

Vahemerel algavad 1. septembril Venemaa mereväe ja õhujõudude enneolematud õppused, milles osaleb 26 laeva ja 34 lennuvahendit Põhja-, Balti- ja Musta mere laevastikust, Kaspia flotillist ja kauglennuväest.

Aleksandr Hrolenko, Sputnik sõjaline vaatleja

Venemaa mereväe ja õhujõudude ulatuslikud õppused Vahemerel kujutavad endast vastust Washingtoni ja tema liitlaste plaanidele Damaskuse suhtes. Kavandavat keemiarünnaku simulatsiooni Idlibi provintsis ja sellele järgnema pidavat USA juhitava koalitsiooni raketirünnakut Süüria sihtmärkide pihta järgneva kaheksa päeva jooksul kindlasti ei toimu, aeg aga töötab rahuprotsessi kasuks.

Olukord Vahemere keskosas teeb suurt muret
© AFP 2019 / CARLO HERMANN

Vahemerel algavad 1. septembril Venemaa mereväe ja õhujõudude enneolematud õppused, milles osaleb 26 laeva ja 34 lennuvahendit Põhja-, Balti- ja Musta mere laevastikust, Kaspia flotillist ja kauglennuväest. Järgneva nädala jooksul tuleb laevade ja lennukite meeskondadel täita kümneid keerulisi õppeülesandeid allveelaevadevastase võitluse, õhu- ja merekommunikatsioonide kaitse, piraatluse-vastase võitluse alal ning sooritada praktilisi raketi- ja suurtükiväelaskmisi. Õppusi juhatab mereväe ülem, admiral Vladimir Koroljov, mis annab tunnistust ürituse tähtsusest. Süüria on Venemaa tuhandete kilomeetrite kaugusel paiknevate laevade ja lennukite "tugeva, tõhusa ja nähtava" kaitse all. Võib-olla näeb keegi Venemaa "partneritest" Vahemere sügavustes ka venelaste "trääsa".

Varem on NATO Venemaa väegrupeeringut Vehemerel nimetanud "märkimisväärseks" ja Pentagoni teatas närviliselt oma tegevusvabadusest rahvusvahelistes vetes, väljendades rabedat lootust ohutusele.

Õigus- ja plaanipäraselt

Venemaa välisministeeriumi teatel ei ole õppused Vahemerel seotud olukorraga Idlibis (ainuke ebaseaduslike relvarühmituste kontrolli all olev Süüria provintsis), see on Venemaa relvajõudude plaanijärgne väljaõppeüritus. Õppuste alad on eelnevalt kuulutatud ohtlikuks mere- ja tsiiviilennuliiklusele. Venemaa kaitseministeeriumi plaanipärane ja seaduslik tegevus on sünkroniseeritud sõjaliste ohtude kasvuga piirkonna. Pole juhus, et Venemaa Föderatsiooni Vahemere operatiiveskaadri koosseisu kuuluvad peal- ja allveelaevad, mis on relvastatud tiibrakettidega "Kalibr".

Õppuste piirkonnas viibib projekt 1164 raketiristleja "Marssal Ustinov" (lipulaev), projekt 1155 suur allveelaevahävitaja "Severomorsk", projekt 1135M valvelaev Põtlivõi", project 11356 fregatid "Admiral Essen", "Admiral Makarov" ja "Admiral Grigorovitš", projekti 21631väikesed raketikandjad "Grad Svijaižsk", "Veliki Ustjug", "Võšni Volotšok", projekti 636.3 diisel-elektrilised allveelaevad "Veliki Novgorod" ja "Kolpino" ning tanker "Ivan Bubnov". Andmeid Venemaa laevastiku mitmeotstarbeliste tuumaallveelaevade viibimisest Vahemerel ei ole, kuid Lääne partneritel tasuks nende sealviibimise tõenäosusega arvestada.

Venemaa kaitseministeeriumi teatel kavatseb Lääne koalitsioon eesotsas USA-ga kasutada terrorirühmituse "Hayat Tahriri al-Sham"* teatraliseeritud "keemiarünnaku" provokatsiooni Süüria Araabia Vabariigi objektide pihta kavandatud "Tomahawkide" raketilöögi õigustamiseks.

Vahemerel viibiv Ameerika laevastiku hävitaja Ross suudab lasta 28 "Tomahawk" raketti mistahes Süüria piirkonda. Pärsia lahes ja Al-Udeidi õhuväebaasis Kataris on löögivalmis vastavalt 56 tiibraketiga relvastatud hävitaja Sullivans ja 24 tiibraketiga AGM-158 JASSM relvastatud USA õhujõudude strateegilised pommitajad B-1B. Tõenäoline on USA Euroopa liitlaste kaasamine. Kõik on võimalik, sest Idlib on omamoodi pöördumispunkt USA juhitavale koalitsioonile, mille eesmärk on kontrollida Süüriat ja kogu Lähis-Ida piirkonda, vaatamata riikide suveräänsusele ja nende rahvaste huvidele.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Дружинин

Sõjaliste võimekuste vahekord

Venemaa eskaadri võimekus piirkonnas jääb USA 6. laevastiku omale alla, kuid selle juhataja, viitseadmiral James Foggo tunnistas Venemaa allveelaevade tõhusust. Vahemerel asuv Venemaa fregatt tuvastas justkui sonaritele tabamatu Ameerika allveelaeva asukoha. Balti laevastiku endine juhataja admiral Vladimir Valujev ütles, et suure Vene mereväe grupeeringu ilmumine Vahemerele "on vajalik, et vältida agressiooni Süüria vastu, sealhulgas võimaliku Süüria taristuobjektide pihta kavandatava tiibrakettide "Tomahawk" rünnaku neutraliseerimiseks."

Lennukikandjate hävitajaks peetav raketiristleja "Maršal Ustinov" naasis hiljuti teenistusse pärast kuueaastast remonti. Uue ja moderniseeritud relvastusega projekt 1164 "Nõukogude Liidu marssal Ustinovit" võib pidada projekt 1144 raskete tuumaristelejate "Orlan" alternatiivideks. Olles relvastatud võrdväärse ründe- ja kaitseotstarbelise relvastusega, ei jää laev oma lahinguvõimekuselt alla parimatele lääne analoogidele, ristlejatele ega hävitajatele. Tema 16 ülehelikiirusega laevatõrje tiibraketti "Basalt" jäävad potentsiaalsete vaenlaste lennukikandjatele vältimatuks ohuks. Õhutõrje raketikompleks S-300F "Fort" katab kindlalt Venemaa mereväegrupeeringu õhust. Ka teised Vahemere eskaadri laevade, sealhulgas kaheksa tiibrakette "Kalibr" kandva laeva arsenal on korralik ja võimaldab edukalt võidelda mistahes, isegi kõige kõrgtehnoloogilisema, vaenlase vastu.

Ракетный крейсер Маршал Устинов
© Sputnik / Александр Гальперин
Raketiristleja "Maršal Ustinov".

Vene sõjalaevade ja lennukite (sh strateegilised pommitajad Tu-160 laevatõrjelennukid Tu-142MK ja IL-38, hävitajad Su-33 ja Su-30SM) viibimine Vahemere piirkonnas on kooskõlas rahvusvahelise õigusega, sõjalise abi osutamine Süüriale toimub Süüria seadusliku valitsuse heakskiidul. Vene merevägi ja õhujõud tagavad Ameerika juhitava koalitsiooni mittesekkumise praegusse olukorda piirkonnas, soodustavad EL ja USA vastuolude süvenemist, võimaldavad Süüria armeel vabastada riik kiiremini terroristidest ja muuta operetlike "Valgete kiivrite" teenuste pakkumine mõttetuks.

* Venemaa Föderatsioonis keelatud terrorirühmitus.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Õppused (114)
Tagid:
Kalibr, Tomahawk-rakettid, õppus, laevastik, Vahemeri, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad