07:20 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Analüütika
lühendatud link
26152

Pentagon rahastab haavamatu supersõduri loomist. Vajaduse puudumine söögi või une järele, valu mittetundmine – need on USA armee uued standardid. Kus niisugused sõdurid võitlema hakkavad?

Jelena Glištšinskaja, raadio Sputnik 

Tegu pole fantastikaga — universaalse sõduri saamiseks kavatseb Pentagon luua meditsiinilised preparaadid, mis suurendavad inimese füsioloogilist suutlikkust maksimaalse piirini. Sel eesmärgil eraldas Pentagoni erioperatsioonide juhatus juba 15 miljonit dollarit. 

Tahetakse suurendada visadust, äärmuslike keskkonnatingimuste taluvust, teravdada taju.

On veel üks ülesanne — leida võimalus une kiirendamiseks — et sõdurile piisaks puhkamiseks vaid neljast tunnist. Ta peab alati lahinguks valmis olema.

Preparaatide toimepõhimõte, mille abil efekti saavutada loodetakse, põhineb ainevahetuse kiirendamisel organismis.

Tulevase armee teine superrelv on neuromodulatsioon. Tegu on närvisüsteemi juhtimise meetodiga, mille eesmärgiks on funktsioonide taastamine, valuaistingute leevendamine või sümptomite blokeerimine.

Lihtsamalt öeldes ei tohiks vigastused — näiteks jäseme kaotus — lahingüksust peatada.

Sõjaväes kasutatav doping pole kaugeltki kahjutu. Selle valdkonna praegustel preparaatidel on tõsised kõrvaltoimed kuni psüühiliste häireteni välja.

Võitlusvaimu tõstmise katsetes ei ole midagi uut.

Kunagi katsetasid meedikud kohvipuu ning kokapõõsa vilju, Nõukogude armees anti Suure Isamaasõja ajal rindemeestele 100 grammi ja Aasia riikides kasutatakse tänase päevani kergeid narkootikume. 

USA-s jagati sõduritele kuni 1993. aastani nende võitlusvõime säilitamiseks amfetamiini.

Preparaat keelati alles pärast operatsiooni "Kõrbetorm", kus mõnuainet kasutas enam kui 65% pilootidest ja hakkas levima uimastisõltuvus.

Kas pole mitte narkootikumidega seotud traagiliste vigade rekordarv selsamal "Kõrbetormil", Afganistanis ja veelgi varem Vietnamis?

Endised USA sõjaväelased on korduvalt kohtusse pöördunud ja tunnistusi andnud uimastite ja ebaseaduslike ravimite kasutamise teemal sõjaväes.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Валерий Мельников

Veelgi enam, organisatsiooni "Ameerika veteranid" andmete põhjal olid sõdurid sunnitud selliseid vahendeid kasutama, saamaks üle depressioonist ja rahunemiseks, neist loobumine ilma sõjaväejuhtkonna loata oli keelatud. 

Varsti asendavad amfetamiini, ecstasyt ja marihuaanat uusima põlvkonna ravimid. On tõendeid, et Pentagon katsetab neid ainult inimeste peal. Kuid kas katsejänesteks on Ameerika Ühendriikide kodanikud?

Näiteks kinnitab häkkerite rühm "CyberBerkut", et Ukrainas on Pentagoni rahaga loodud 15 bioloogiauuringute laborit. Teada on, et sarnasugust tegevust viiakse läbi ka Gruusia ja Kasahstani territooriumil.

Nagu ikka, toimub see kõik demokraatlike väärtuste edendamise nime all.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Eesti "sõjamängu" selged tulemused
Tagid:
viimne piir, preparaat, suutlikkus, universaalne sõdur, bioloogiauuringud, erioperatsioonid, ecstasy, amfetamiin, marihuaana, Kõrbetorm, Pentagoni erioperatsioonide juhatus, Ameerika veteranid, CyberBerkut, Pentagon, Vietnam, Kasahstan, Gruusia, Iraak, Afganistan, USA

Peamised teemad