22:23 10. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Analüütika
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
9762

Väljendi "sõda" kasutamine ei ole liialdus, vaid täpne ja sõna-sõnaline tsitaat Steve Bannoni kõnest – tegu on inimesega, kes tõi Trumpi Valgesse Majja ja kes juba teatas, et Venemaad võib (ja ilmselt peaks) kasutada Hiina isoleerimiseks, arutleb autor.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor agentuurile RIA Novosti

Sõda, mis toimub USA ja Hiina vahel majandus-, info- ja küberruumis, tungib ka Venemaa infovälja. Väljendi "sõda" kasutamine ei ole liialdus, vaid täpne ja sõna-sõnaline tsitaat Steve Bannoni kõnest – tegu on inimesega, kes tõi Trumpi Valgesse Majja ja kes juba teatas, et Venemaad võib (ja ilmselt peaks) kasutada Hiina isoleerimiseks.

"Me oleme Hiinaga sõjas," ütles Bannon juulis Londonis esinedes, "ja me võidame," lisas ta.

Võiduks ei piisa ainult Hiina majanduse lõhkumisest, vaid on vaja jätta Peking ka ilma liitlaste ja partneriteta, kes oleks valmis tema globaliseerumisprojektis osalema — sel juhul jääks maailma vaid üks globaliseerumisprojekt – kõiki surmani ära tüüdanud Pax Americana.

Rindeteateid kaubandussõjast: USA poliitika määravad "pistrikud" >>

Kui Vene lugeja silme ette satub järjekordne libauudis selle kohta, et "Hiinlased on kõik metsad maha raiunud", "kogu Baikali järve vee kokku ostnud" või "Siberit vallutamas", võib lugeja olla sada protsenti kindel, et tegu on väga hästi rahastatud Hiina-vastane infokampaaniaga, mida levitatakse Limast Vladivostokini.

Enamgi veel — Hiina-vastasesse propagandakatlasse lisatakse pidevalt uusi teemasid, näiteks hetkel on alustatud tööd projekti "Üks vöönd — üks tee" diskrediteerimiseks ja isegi telegrammi-kanalites levib libainfo sellest, et Hiina valmistub väidetavalt koos Ameerika Ühendriikidega Venemaalt "Põhjaväila äravõtmiseks" ning Venemaa Arktiliste nafta- ja gaasiväljade vallutamiseks.

Võib-olla see on kokkusattumus, kuid Hiina-vastase libainfo intensiivsuse järsku kasvu võib märgata oluliste diplomaatiliste sündmuste eel, nagu president Putini ja president Xi Jinpingi eelseisev kohtumine Ida Majandusfoorumil või hetkel toimuv koostööfoorum "Hiina — Aafrika".

Meie Ameerika vastased edastatud üle kogu maailma ühte ja sama sõnumit: "koostöö Hiinaga on lõks, seevastu IMF-i laenud on väga head," lootes ilmselt, et nende riikide elanikel, kus IMF juba töötada jõudis, on väga lühike mälu ja soov asjades selgusele jõuda puudub täiesti.

Pragmaatilisest vaatevinklist on Hiina majanduskoostöö ettepanekuil Ameerika skeemide ees mitmeid vaieldamatuid eeliseid. Neist paremustest kõneles president Xi oma "Hiina — Aafrika" koostööfoorumil peetud kõnes.

Aafrikast saab maailma töötuba — tänu hiinlastele >>

Hiina investeerimisettepanekute peamine omapära: ei mingit üleliigset poliitikat, poliitilisi pretensioone ega tingimusi, mis väljuksid Hiina poolt rahastatava konkreetse projekti turvalisuse tagamise raamidest.

Peking ei tegele heategevusega ja kõik tema investeeringud Aafrikast Venemaani põhinevad täiesti pragmaatilistel kaalutlustel.

Võrreldes neid IMF-iga, mis vastutasuks raha eest võib nõuda ja sageli nõuabki — gaasi hinna tõstmist elanikkonna jaoks või rahvalt sotsiaaltoetuste äravõtmist, riigitöötajate koondamist või eriliste kohtustruktuuride loomist, kohalikele võimudele mittekuuletuvate poliitiliste kontrollsüsteemide loomist — siis selgub, et Hiina investeeringud on ausamad.

Neis on palju rohkem majandust ja oluliselt vähem poliitikat. Vähemalt seni ei ole Peking nõudnud hindade tõstmist elanike jaoks ega konkreetse prokuröri või peaministri vallandamist, mis annab temale potentsiaalsete partnerite silmis väga positiivse konkurentsieelise.

Saksamaa kutsus üles reageerima USA sanktsioonidele, illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Гунеев

Lisaks on Hiina valmis teatud tingimustel investeerima ka kõige haavatavamate riikide sotsiaalsesse stabiilsusse ja arengusse — samal foorumil ütles Xi, et 15 miljardit dollarit eraldatakse tagastamatu abi, intressivaba krediidi ja sooduslaenudena.

Seegi on omamoodi investeering — ainult mitte klassikalise rahanduse mõistes.

Hiina juhtkond lähtub loogilisest eeldusest, et kui ehitada Aafrikasse (ja mitte ainult sinna) külasse "velskripunkt ja tee", suhtuvad elanikud tulevikus Hiina esindajaisse mõningase tänuga ja nende ässitamine "Hiina-vastasele Maidanile" saab olema raskem, vaatamata kohaliku Ameerika saatkonna kõikidele jõupingutustele.

Lisaks, konkreetselt selleks, et kummutada süüdistusi "võlalõksude" kasutamisest diplomaatilise surve vahendina, lubas president Xi maha kanda miljardeid dollareid võlgu Aafrika riikidele, mis on kõige raskemas majanduslikus olukorras. Selles mõttes on Hiina Rahvavabariigi meetmed sarnased Venemaa poliitikaga NSV Liidu ajastu laenude tagasimaksmise küsimuses.

Veel üks oluline erinevus Hiina ja Ameerika lähenemisviiside vahel on valmidus investeerida taristusse, mis ei teeni ainult Pekingi huve..

Selles vallas armastab USA ajakirjandus tögada projekti "Üks vöönd — üks teeviis" pooldajaid, väites, et saadud laenud või investeeringud projekti ettevõtteisse lähevad igal juhul sadamate, maanteede ja raudteede loomiseks, millega Hiina kontsernid ressursse eksportima hakkavad — ja ei midagi enamat.

Tegelikult valitakse ja struktureeritakse projektid peaaegu alati nii, et need toovad kasu kõigile huvitatud osapooltele. Näiteks on selge, et Moskva — Kaasani kiirrongiühenduse projekti realiseerimise puhul, mille vastu näitab huvi Hiina "Uue Siiditee Fond", saavad sellest kasu eelkõige venelased.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu >>

Lõpuks kõige olulisem — Hiina on valmis koordineerima oma integratsiooniprojekti teiste koostööprojektidega Euroopas (EL), Venemaal ja Venemaa lähivälismaal (Euraasia Liidus) ning Aafrikas. See eristab Pekingi lähenemist ameeriklaste põhimõttest: üks hegemoon, ainult "Washingtoni konsensus", üks maailmavaluuta — USA dollar.

Globaliseerumisprojektide konkurents on protsess, mis on kasulik kõigile, välja arvatud Washington. Seda tuleks meeles pidada, kui keegi taas inforuumis "Hiina ohu" libauudiseid levitab.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
kaubandussõda, isoleerimine, analüütika, majandus, sõda, Valge Maja, Steve Bannon, Donald Trump, Aafrika, Hiina, USA, Venemaa

Peamised teemad