18:42 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Analüütika
lühendatud link
Meedialahingud (290)
17041

Läti uuriva ajakirjanduse keskus Re:Baltica paiskas meediaruumi järjekordse materjali "Kremli propagandast" Ida-Euroopas. Appi võeti ka raskesuurtükivägi: Läti meeskonda toetasid Ameerika Buzzfeed ja "ilmeksimatu" Eesti ajaleht Postimees.

Mihhail Tkatšenko, Baltnews.lv kolumnist

Läti, Eesti ja Leedu "õiged" ja "demokraatlikud" ajakirjanikud on juba ammu "mõõga ja mantli rüütlitega" tihedalt ühte heitnud.

Nad kujundavad Balti eriteenistuste tegevuse mõtte ja eesmärgid, tähistavad nende jaoks rahvavaenlased ja "vaenulikud" meediaväljaanded, otsivad välja "Venemaa agendid", saades vastutasuks juurdepääsu siseteabele kahtlase väärtusega sensatsioonide tootmiseks.

Läti uuriva ajakirjanduse keskus Re:Baltica paiskas meediaruumi järjekordse materjali "Kremli propagandast" Ida-Euroopas. Appi võeti ka raskesuurtükivägi: Läti meeskonda toetasid Ameerika Buzzfeed ja "ilmeksimatu" Eesti ajaleht Postimees. Välismaiste abimeeste ligimeelitamine lubas Re:Baltical märgistada ürituse "rahvusvaheliseks uurimuseks" ja sellele kaalu lisada.

"Paljastajate" peamine järeldus on lihtne kui viis kopikat: Venemaa rahastab mitmeid meediaprojekte endises Nõukogude Liidu ruumis.

Esmakordselt esitati Venemaa välisministeeriumi ametliku esindaja pressikonverentsil küsimus Sputnik Eesti poolt
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Kahtlasevõitu sensatsioon. Hoopis sensatsioonilisem oleks olnud, kui riik, kellel on rahvusvahelisel areenil oma kindel positsioon ja iseseisev poliitiline subjektsus, ei tegeleks oma arvamuse promomisega välismaailmas. Südamest saaks Venemaale ette heita vaid seda, et tema kohalolek Ida-Euroopa meediaruumis on endiselt üsna piiratud. Kasulik oleks omandada läänepoolsete naabrite kogemusi. Kasvõi Poolalt, kes on käima pannud oma ametlike seisukohtade agressiivse eetrissepaiskamise Leedu, Ukraina ja Valgevene venekeelsele kuulajaskonnale.

Sults: Kapo soovitused Sputnikuga mitte suhelda ei näita üles väärikust>>

Kuid see, mis on lubatud Jupiterile, pole lubatud härjale. Mis on lubatud valgustatud nooreurooplastele, pole lubatud "Ida-Mordorile". Topeltstandardid. Niivõrd erinevad, et juba nende mainimine muutub kuidagi vulgaarseks. Uus normaalsus. Sellega ollakse juba harjunud. Re:Baltica keskuse ja tema seltsimeeste arvates ei ole välismaale suunatud infopoliitika Venemaale lubatud. Kogu ülejäänud "rahvusvahelise uuringu" massiiv peab selle väite tõendamise hüvanguks töötama. Standardseid toimetustöö elemente kujutatakse kriminaalse tegevusena. Töönõupidamised ja igapäevaste ülesannete kindlaksmääramine on "Kremli nõiaköögi" ilming. Kohapealsete inimeste suhtlus Moskva peakontori inimestega on meedia sõltumatuse puudumine.

Nende hirmulugude ja spekulatsioonide tõestuseks esitatakse põlualuste väljaannete töötajate kirjavahetus. Kuidas jääb kirjavahetuse saladusega? Re:Baltica ja Postimees demokraatlikud "paljastajad" ei ole sellisest asjast kuulnudki.

Mõistliku lugeja jaoks pole selline "uurimine" midagi väärt. Kuid lekitatud on seda suure paatosega, eelarvesse on see sisse kirjutatud.

Ka edasimüügiga on kõik korras: sõbralikud Ukraina meediaväljaanded avaldasid seda lugu massiivselt, lisades oma pealkirjadesse täiendavat dramaatilisust. Aruanne kiidetakse probleemideta heaks. Rahastaja jääb tööga kindlasti rahule. Kuid nagu tavaliselt lohakate meediatoodetega ikka juhtub, pöördub see lõpuks autorite endi vastu. Kõnealune "rahvusvaheline uurimus" ei ole erand. Samas kõrval avaldatud materjalis, mis on samuti pühendatud "vene propagandale", lobisesid demokraatlikud "paljastajad" tõe välja. "Kaks aastat tagasi suleti Lätis eriteenistuste nõusolekul uudisteportaali Sputnik Latvia võrguleht sputniknews.lv ning sellest ajast tegutseb ta sputniknewslv.com domeenil," kirjutab Re:Baltica.

Eriteenistused dikteerivad poliitikutele, kellega suhelda>>

Fikseerime selle veel kord: Sputnik suleti Lätis eriteenistuste nõusolekul. Tuleb välja, et kontrolli Läti meediaturul ei teosta mitte mingi abitu Rahvuslik elektroonilise meedianõukogu, vaid "Mõõga ja mantli rüütlid". Läti uustšekistid teavad, milliseid teabeallikaid elanikkond kasutada saab ja millised neist tuleks ära keelata. Selline on siis läti aktsendiga sõnavabadus.

Pole vist mõtet spekuleerida Baltimaade "õigete" meediaväljaannete sidemete üle Balti eriteenistustega: Eesti või Läti ajakirjandusladvikusse kuuluvate ajakirjanike allkirju "nõusoleku kohta abi osutamiseks riiklikule julgeolekuasutusele" ei ole artikli autor näinud. Esitagem vaid mõned küsimused:

  • Kust on pärit "uuriva" triumviraadi — Re:Baltica, Postimehe ja Buzzfeedi käsutuses olev "vene propagandaväljaande" endise toimetaja isiklik Skype-kirjavahetus Moskva kontoriga? Kas mitte Eesti kaitsepolitsei (KaPo) konfiskeeritud arvutist?
  • Kes on kõik need Läti "uuriva" telesaate "Neka persooniga" "usaldusväärsed allikad", kelle esinemised on nagu Läti kaitsepolitsei pressiteadete kaksikvennad?
    President Kersti Kaljulaid
    © Sputnik / Вадим Анцупов

Vastamine pole kohustuslik. Niigi on selge, et Läti, Eesti ja Leedu "õiged" "demokraatlikud" "ajakirjanikud" on juba ammu tihedalt ühinenud kohalike eriteenistuste esitatava sümfooniaga. Veelgi enam, nad jooksevad kindlalt eriteenistuse "veduri" ees. Äriühingud nagu Re:Baltica määravad ise kindlaks "libahundid" arvamusliidrite, ajakirjanike ja tervete meediaväljaannete seast, kujundavad "mõõga ja manti rüütlite" tööpõllu, näitavad neile kätte töösuuna. Seesama Re:Baltica on juba teatanud "libauudiseid" levitavate "halbade" meediaväljaannete kataloogi koostamisest. Millised väljaanded "sõltumatud ajakirjanikud" libameediana märgistavad ja millisel põhimõttel seda tehakse, on veel üks lahtine küsimus.

Muidugi tuleb kahjulikele libauudistele vastulöök anda. Juulikuus alustas Läti riigipolitsei küberkuritegevuse osakond kriminaalmenetlust internetis tegelikkusele mittevastavate uudiste levitamise kohta "laia ühiskondlikku kõlapinda tekitavates julgeolekuküsimustes". Isikud avaldasid valeteavet avariide, loodusõnnetuste, lennuõnnetuste, bussiavariide kohta. Selliseid teabehuligaansuse ilminguid ei saa jätta tähelepanuta.

Kui aga ajakirjandust survestatakse alternatiivsete hinnangute pärast, ebasobivate ekspertide valiku pärast, kes keelduvad Balti ametivõimudele ja nende Euro-Atlandi-suunalisele kursile takka kiitmast, on see juba hoopis midagi muud. See on sõnavabaduse rikkumine, tsensuuri keelava Läti põhiseaduse sajanda artikli rikkumine. Re:Baltica "uurimuse" praktika näitab, et "libaväljaanneteks" muutuvad just sellised väljaanded.

Noored "paljastajad" mäletavad halvasti nõukogude mineviku kogemust, mida nad ei teadvusta.

Kes õhutab Eestis "nõiajahti">>

Valades musta värviga üle kõik Nõukogude Liidust pärineva — nii hea kui halva — aitavad Balti riikide "demokraatlikud ajakirjanikud" kohalikel julgeolekujõududel orgaaniliselt reprodutseerida möödunud sajandi poliitilise tegevuse kõige tumedamaid lehekülgi.

KGBle naabrite ja kolleegide peale valekaebusi kirjutanud aktivistid sattusid lõpuks ise represseeriva riigimasina veskikivide vahele. Tänane Re:Baltica on Läti uustšekistidele kasulik, homme on nad aga ärritavaks prügiks silmas, mis tuleb eemaldada. "Uurivatel ajakirjanikel" tasuks selle üle järele mõelda?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
sõnavabadus, Baltnews, meedia, eriteenistus, KGB, ajakirjanik, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad