15:54 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Analüütika
lühendatud link
Relvastus (196)
7720

Kahe F-15 hävitaja ülelennu järel mattub tihedalt asustatud linnapiirkond piimvalgetesse nooljatesse plahvatuspilvedesse...

Andrei Kots, RIA Novosti

Nädalavahetusel süüdistas Venemaa kaitseministeerium USA õhujõude keelatud valge fosfori kasutamises Hajini linnas, mis asub Süüria idaosas, Deir ez-Zori provintsis Eufrati idakaldal, teatab RIA Novosti. 

USA hävitaja F-15
© Sputnik / Антон Денисов

Ametkonna andmeil tekkisid pommitamise tagajärjel suured tulekahjud. Täpsustatakse infot ohvrite ja vigastatute kohta.

Pentagon mõistagi eitas toimunut, rõhutades, et USA sõjaväel puudub antud piirkonnas vastav laskemoon.

Paraku näitab viimaste aastakümnete kogemus, et Ameerika Ühendriikide ja nende liitlaste relvajõud kasutavad valget fosforit kadestusväärsuse korrapärasusega.

Miks ei taha maailma suurim armee enam kui sada aastat kasutusel olnud moonast loobuda?

Kustutamatu leek

Esmakordselt pruugiti valget fosforit sisaldavat laskemoona Esimese maailmasõja päevil. Kemikaali sisaldasid nii käsigranaadid, suurtükimürsud kui lennukipommid.

Venemaa, Türgi ja Iraan arutasid Idlibi stabiliseerimist >>

Uudsed relvad kahjustasid jalaväge tõhusalt nii avatud territooriumil, kui ka kaevikuis, punkreis ja betoonist kaitserajatistes, põletades sõna otseses mõttes tuhaks nii kindlustused kui terved asulad.

Võrreldes teiste tolle aja süüteainetega paistis fosfor silma mitte ainult erilise hävitusjõu poolest vaid ka seetõttu, et tal oli vaenlasele demoraliseeriv mõju — sõdurid lihtsalt ei teadnud, millega tegu ja kuidas selle vastu võidelda.

Valge fosfori põlemistemperatuur on 1200-1300 kraadi, mis on võrreldav äsja vulkaanist väljavoolanud laavaga.

Kehale sattudes hävitab aine koheselt riided, põhjustades üliraskeid haavu, mis võivad surmavaiks osutuda. Põlemisprotsessiga kaasneb iseloomuliku, väga mürgise suitsu teke.

Valge fosfori kustutamine on hämmastavalt raske — leek ei lase end veest häirida ja tulekustutid on tema vastu kasutud. Aine kas põleb täielikult ära või kustub hapniku puudumisel. Protsess toimub isegi vee all.

On olnud juhtumeid, kus valge fosfori osakesed sattusid koos pommikildudega inimeste kehasse ja süttisid operatsioonilaual – neid eemaldada püüdnud kirurgi skalpelli jõudmisel aineni.

Abi on vasksulfaadist, kuid seda pole igas tuletõrje- või sõjaväeüksuses käepärast.

1977. aastal lisati 1949. a. Genfi Sõjaohvrite kaitse konventsioonile lisaprotokollid, milles keelati valge fosfori kasutamine, kui rünnaku alal võivad viibida ka tsiviilisikud.

USA keeldus täiendusprotokollile alla kirjutamast, aimates ilmselt tuleviku relvastatud konfliktide spetsiifikat, kus sõjalisi objekte on sageli rahumeelsetest raske eristada. 

Военнослужащий США закрепляет боеприпасы с белым фосфором на борту USS America, 2017 год
USA sõjaväelane kinnitab valge fosforiga laskemoona lennukikandja USS America (LHA-6) pardal 2017.a.

Süürias kasutavad terroristid tsiviilelanikkonda elava kilbina, paigutades laskepositsioone ja staape vahetult kortermajadesse.

Sellest hoolimata tunnistab Pentagon fosforlaskemoona kasutamist väga harva ja vastumeelselt. On ju seda relvaliiki raske demokraatia ja inimõigustega ühendada. Paraku on nad aine kasutamisega korduvalt vahele jäänud.

Utiliseerimine ja moderniseerimine

Nii kasutasid USA õhujõud 2004. aastal Iraagi Fallujah linnas puhkenud ülestõusu murdmiseks lisaks vaesustatud uraanile ka valge fosfori pomme.

Linna elurajoonides toimuvaid iseloomulikke piimvalgeid plahvatusi jäädvustanud videomaterjal ja fotod kohalike elanike kohutavatest põletustest jõudsid meediasse ja Pentagoni pressiesindajal Barry Venable"l tuli valge fosfori kasutamist tunnistada. 

Иракские женщины стоят в очереди за гуманитарной помощью в лагере для беженцев в районе Эль-Фаллуджи
© AFP 2019 / Ahmad Al-Rubaye
Iraagi naised humanitaarabi järjekorras Fallujah purustatud linna naabruses asuvas põgenikelaagris

Kuid ta rääkis silmakirjalikult, nagu pommitatuks vaid sõjalisi sihtmärke. Samamoodi käitusid ameeriklased ka Süürias eelmisel suvel ja sügisel – ISIS-e * tollase "pealinna" Raqqa valimatu pommitamise käigus.

Valge fosfori kasutamist kinnitas isegi organisatsioon "Human Rights Watch", kes sageli USA sõjaväe ebaseaduslike toimingute puhul silma kinni pigistab.

USA ignoreerib süüdistusi ega kavatse ilmselgelt fosforist loobuda.

"Esiteks on oluline meeles pidada, et süütemoon on väga tõhus, universaalne ja sobib võitluseks peaaegu igat liiki maapealse sihtmärkidega," ütles RIA Novostile Sõjaväeteaduste Akadeemia professor Sergei Sudakov. "Ameeriklased on väga tõrksad loobuma sellest, mis toimib…"

"Teiseks on valget fosforit sisaldava aegunud laskemoona utiliseerimine väga raske ja kallis — lihtsam on seda mistahes kõrbelinnale" heita"."

Kolmandaks arendab USA süüterelvi tulevaste sõdade tarvis. Fosforpommide kasutamine on seega ka relvaliigi testimine.

Ameeriklased jälgivad, kuidas süütemoona kasutada, kui tõhus see on, kuidas seda täiendada ja võimsamaks muuta.

Tegu on praktilise lähenemisviisiga: võib investeerida sadu miljardeid dollareid perspektiivsetesse tehnoloogiatesse või miljoni end juba hästi tõestanud ja põhjalikult kontrollitud relvadesse, et tema tõhusust oluliselt tõsta."

Ekspert tuletas meelde, et ameeriklased ei kiirusta isegi oma ebaseadusliku keemiarelvade arsenali hävitamisega.

Россия завершила программу уничтожения химического оружия
© Sputnik / Илья Питалев
Venemaa jõudis oma keemiarelvade hävitamise programmiga lõpule.

Tema arvates moodustab USA keelatud laskemoona salajast reservi, mida plaanitakse kasutada "suures sõjas", et saavutada eelist vaenlaste ees, kes vastavalt rahvusvahelisele kokkuleppele seda tüüpi relvad juba pikka aega tagasi hülgasid.

Sellega annavad ameeriklased ka liitlastele halba eeskuju. Aastate jooksul on valget fosforit Lähis-Idas kasutanud nii Suurbritannia kui Iisrael ning 2014. aasta suvel salvestasid Vene ajakirjanikud videole fosformürskudele iseloomulikud plahvatused Slavjanski eeslinnas Semjonovkas.

Tulistati Ukraina poolelt. Kiiev lükkas mõistagi süüdistused tagasi.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

*Venemaal keelatud terroriorganisatsioon

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Kagu-Aleppos kasutatakse relvana kloori ja valget fosfori
Süüria pärast Raqqat: kõik alles algab
Tagid:
ISIS, Esimene maailmasõda, süütepomm, fosforipomm, valge fosfor, Genfi Sõjaohvrite kaitse konventsioon, Human Rights Watch, Venemaa kaitseministeerium, Pentagon, Barry Venable, Fallujah, Hajin, Deir ez-Zor, Vietnam, Raqqa, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad