11:49 24. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1065
  • RUB72.9469
Kreml lülitas Venemaaga võitluse spetsialisti mobiiltelefoni välja

Kreml lülitas Venemaaga võitluse spetsialisti mobiiltelefoni välja

© Sputnik / Дружинин/Денисов/Пресс-служба президента РФ
Analüütika
lühendatud link
Vladimir Kornilov
"Inglanna õiendab häda" (134)
12632

Paar päeva tagasi teatas Ühendkuningriigi valitsusside keskuse direktor iseloomuliku perekonnanimega Fleming Londoni plaanidest Vene valitsusasutustele ja nendega seotud isikutele Salisbury eest "kätte maksta". Jääb üle vaid arvata, millist kohutavat kättemaksu hauvad Venemaale Briti eriteenistused.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti kolumnist

Ajaloolased arutavad siiamaani, kas endine USA kaitseminister James Forrestal karjus enne psühhiaatriahaigla aknast väljaviskumist: "Venelased tulevad!" või mitte. Tema biograafid eitavad seda kategooriliselt, nende arvates kasutatakse seda ajaloolist anekdooti külma sõja ajal Läänes valitsenud venevastase paranoia võimendamiseks.

Võib-olla on see tõesti liialdus, ent kui tulevased ajaloolased, kes meie perioodi uurivad, hakkavad praeguse venevastase paranoia taset hindama, siis vaielda ei ole neil eriti millegi üle. Kasvõi sellepärast, et karjeid "Venelased tulevad!" saab nüüd mustvalgel lugeda juhtivatest Lääne ajalehtedest.

Mida on näiteks väärt juba südantlõhestav lugu venelaste salakavalast rünnakust Briti kremloloogi Edward Lucase vastu, kes eelmisel aastal RT koostatud maailma russofoobide pingereas oli auväärsel viiendal kohal. Tegelikult rääkis Lucas ajalehele The Times mitte rünnakust tema enda, vaid tema mobiiltelefoni vastu.

"Kui Theresa May eelmisel nädalal Venemaad Salisbury närvigaasirünnakus süüdistades parlamendi esindajatekoja ees seisis, jäi mu mobiiltelefon äkki tummaks," alustab Lucas oma kolumni.

Selgus, et keegi kremloloogi pahasoovija oli tema mobiilioperaatorile teatanud, et tema telefon on varastatud ja operaator blokeeris numbri kohe. Nagu te mõistate, võis põhjus olla milles iganes: keegi ajas erutusest numbri segi, mobiilioperaatori töötaja valis sellele kõnele kohe reageerides vale numbri, lõpuks võis mõni kolumni autori tuttav talle lihtsalt käkki keerata. Viimane versioon näib üsnagi usutav, sest Lucas on lubanud endale üsna samasuguseid "nalju".

Näiteks oma raamatus "Küberfoobia" ("Cyberphobia: Identity, Trust, Security and the Internet") tunnistas kremloloog, et kunagi avas ta Venemaa Londoni saatkonna libaelektronpostkasti ja saatis sellelt oma sõpradele Venemaa nimel diplomaatilise logoga (võite ette kujutada, milline lärm tõuseks Läänes, kui ükskõik milline Vene ajakirjanik võltsiks Ühendkuningriigi riigiorgani dokumente) libateateid. Kuna härra lubab endale sellist tembutamist, siis miks mitte eeldada, et keegi otsustas talle samaga vastata?

Kuid esimene versioon, mis tekkis, kui Lucas oma telefoniside katkestamise põhjusest teada sai, oli seotud Venemaaga: "See oli Venemaa, kes tahtis mind suurte uudiste hetkel levist eemal hoida."

See tähendab — jälle. Päeval, kui kogu maailma meedia pasundas Theresa May ettekandest ja Briti politsei raporteeris "kahest Vene palgamõrvarist", oleksid Edward Lucase kommentaarid Venemaa lihtsalt jalust niitnud, kuid teda õnnestus mitu tundi eetrist eemal hoida ja efekt ei olnud enam see. Võiks arvata, et Lucas tegi vaid lamedat nalja, kuid tal oli tõsi taga. Tema sõnul oleks mõni aasta tagasi selline oletus tundunud "absurd-paranoiline", kuid vot nüüd on kõik muutunud, nüüdseks on kõik Briti kodanikud mõistnud, kui salakaval Venemaa tegelikult on.

Ja ta räägib kunagi nii auväärse ajalehe veergudel loo, mis sai Briti kollase ajakirjanduse peamiseks sensatsiooniks. Mail on Sunday avaldas artikli pealkirjaga "Putini allveelaevau "Punane oktoober" pole Briti vetes võimalik tuvastada". Tuleb välja, et Venemaa nähtamatud allveelaevad (jätame kõrvale asjaolu, et "Red Oktober" oli kirjaniku vaimusünnitis) tungivad Ühendkuningriigi territoriaalvetesse Šotimaa ja La Manche'i piirkonnas, kuid radarsüsteemid ei suuda neid tuvastada.

Kas pole geniaalne sõnastus. Millest te räägite? Milliseid tõendeid selle kohta on? On ju must-valgel kirjas ja isegi pealkirjas märgitud — pole võimalik tuvastada.

Kuid peamine alles tuleb.

Nendele ümberlükkamatutele kuulujuttudele ja tema telefoni salakavalale väljalülitamisele tuginedes kutsub autor üles suurendama eelarvekulutusi ja looma mingit ühtset organit, mis väsimatult Venemaa agressiooniga võitlevate erinevate riiklike ametkondade tegevust koordineeriks.

Järjekordse tänapäeva Forrestali võinuks välja naerda, kui Briti kõrgemate riigiametnike huultelt ei tuleks kuulujuttudel põhinevaid Venemaale adresseeritud ähvardusi. Alles paar päeva tagasi teatas valitsusside keskuse direktor iseloomuliku perekonnanimega Fleming Londoni plaanidest Vene valitsusasutustele ja nendega seotud isikutele Salisbury eest "kätte maksta".

Jääb üle vaid arvata, millist kohutavat kättemaksu hauvad meile (Venemaale – toim.) Briti eriteenistused. Võibolla lülituvad nad mõne Venemaa ametniku telefoni välja.

Kui oskavad muidugi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (134)
Tagid:
Theresa May, Edward Lucas, Skripal, USA, Venemaa, Ühendkuningriik

Peamised teemad