06:51 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Analüütika
lühendatud link
14446

Ainult Ameerika sõdurite tugevate selgade taha varjudes on võimalik õnnelikult elada.

Vladimir Barsegjan, raadio Sputnik  

Eesti poliitik püüab oma Euroopa kolleege selles veenda. Eesti Vabariik elab nii juba pikemat aega — õnne pole aga seni näha. 

Kuulates või lugedes tähelepanelikult Eesti poliitikute kõnesid, mis puudutavad vähimalgi määral suhteid USAga, võib kaotada reaalsustaju.

Kulub pisut aega, et end koguda ja mõista, millise riigi kodanik teie poole pöördub. Ma võin vanduda, et oma kodumaast räägivad nad vähema entusiasmi ja silmadesäraga.

Näiteks esines Riigikogu riigikaitsekomisjoni juht Hannes Hanso hiljuti Euroopa kaitsealase koostöö konverentsil, püüdes taas kord publikut veenda, et ilma Washingtoni sõjalise kohalolekute Euroopa ellu ei jää.

Eesti parlamendiliikme sõnul on vaid Ameerika sõdurite tugevate selgade taha varjudes võimalik õnnelikult ja peaaegu muretult elada. Tegu pole mitte haiglase fantaasiaga — Eesti ise liigub sel teel juba pikemat aega, andes USA sõjaväele oma riigi territooriumil kõikvõimalikud privileegid.

Ajakirjanik: Moskva hoiatas USA-d provokatsioonide eest Baltikumis >>

Omal ajal kiitis Eesti valitsus heaks kokkuleppe, mille kohaselt võivad USA relvajõud kasutada Eesti kaitseväe rajatisi omal äranägemisel. Need hõlmasid ka kõige olulisemaid objekte — Ämaris asuvat lennuväebaasi ja Tapa keskpolügooni.

Objektide nimekirja võidakse tulevikus laiendada — see sõltub ainult ameeriklaste soovist ja vajadustest.

Lepingu kohaselt võib USA sõjavägi objekte ehitada ja parendada personali majutamise, väljaõppe ning tehnika hoolduse eesmärgil, üksuste moodustamiseks ja paigutamiseks ning muuks tegevuseks.

Hispaania hävitaja lasi Eesti õhuruumis eksikombel välja õhk-õhk tüüpi lahingraket >>

Mõnikord avaldub armastus atlanditaguste partnerite suhtes lausa ennekuulmatul kujul. Hiljuti puhkes Eestis skandaal – mis küll kiiresti summutati — USA saatkonna salajase üksuse ilmsikstuleku üle.

Ekspert: NATO lennukid Eestis võivad kanda tuumapomme, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Куденко

Selgus, et juba mitme aasta vältel jälgitakse saatkonda ümbritsevas linnaosas liikuvaid inimesi ja kogutakse diplomaatilise esinduse turvalisuse tagamise põhjendusega nende isikuandmeid.

Need, kelle käitumine kahtlusi põhjustab, kantakse potentsiaalsete terroristide andmebaasi.

Kõige piinlikum on fakt, et kõik Eesti Vabariigi pädevad asutused olid selle tegevusega kursis ja saatsid isegi oma endised kaastöötajad sinna tööle. Nii sai üksuse juhiks Politsei- ja Piirivalveameti sisekontrolli osakonna endine töötaja Maidu Põldma.

Riigiprokuratuur kahtlustab kaht meest riigireetmises >>

Loomulikult on see veel üks lüli ameeriklaste andestamatu käitumise ahelas — isegi riikides, mida peetakse USA kindlateks liitlasteks. Samuti on tegu selge kinnitusega, et riiki, mis enda suhtes niisugust käitumist lubab, ei saa pidada ei suveräänseks ega iseseisvaks.

Sellist "vasallisuhet" püüab USA nüüd Eesti ja teiste Balti riikide abiga ka ülejäänud ELi ja NATO liikmesriikidele peale suruda. Tõenäoliselt ongi see näide vabadusest ja demokraatiast Ameerika moodi, meenutades miskipärast rohkem pärisorjuse aegu.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Reinsalu: riigireeturitelt tuleb kodakondsus ära võtta
Eestis hukkunud Briti sõdur suri isetekitatud kuulihaava tagajärjel
Tapa vald ja Kaitseministeerium teevad koostööd
Vahetus NATO lahingugrupi Ühendkuningriigi üksus
Balti riikide kaval plaan - kasutada ameeriklasi elava kilbina
Tagid:
koloonia, USA sõjavägi, Kentmanni, vaenlane, okupatsiooniväed, luure, terrorism, jälitustegevus, Riigikogu riigikaitsekomisjon, USA saatkond Tallinnas, EL, NATO, Maidu Põldma, Hannes Hanso, Kentmanni tn, Tapa, Ämari, Eesti

Peamised teemad