14:07 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Analüütika
lühendatud link
18020

Globaalsed sotsiaalvõrgustikud, sellistena, nagu meie neid teame, loodi "ühepolaarsel" sajandil ühepolaarse maailma jaoks. See oli aeg, mil Internet ei olnud veel seadustevõrguga kaetud. Ja ühtlasi aeg, mil planeedi tulevik tervikuna ei tekitanud kahtlusi.

Viktor Marahhovski, RIA Novosti

New York Times teatel alustab esmaspäeval, 24. septembril Facebooki peakorteris tööd "sõja töötuba" ("war room"), mille 20 elaniku, umbes kolmesaja Facebooki töötaja välismaal ja veel 20 tuhande inimese ülesandeks üle maailma on "desinformatsiooni ja libauudiste väljajuurimine ja võltskontode eemaldamine, mis võiksid mõjutada valijaid enne valimisi USA-s, Brasiilias ja teistes riikides". Mis siin huvitavat on?

1) Facebook on Ameerika ettevõte, kuid ta kavatseb tõekandjana tegutseda mitte ainult Ameerika Ühendriikides, vaid ka teisel pool ekvaatorit asuvate valijate huvides "teistes riikides".

2) Ei, see ei tähenda, et nendelt riikidelt ei küsitaks, milliste kriteeriumide alusel Zuckerbergi võrk pahategijaid tõrjuma hakkab. Pakistanis, näiteks, on ta juba aidanud "võidelda valega" suvistel valimistel, tehes tihedat koostööd riigi valimiskomisjoniga ja blokeerides valitsuse nõudmise peale, mida vaja. On põhjust uskuda, et blokeerimise ja auditooriumi kaotamise hirmus suudavad ka teised riigid, sealhulgas Venemaa, ta ära kodustada.

3) Muide, EL on juba survestab Facebook kõigil rinnetel — Euroopa Komisjoni õigusvolinik Věra Jourová selgitas, et sotsiaalvõrgustikel on aasta lõpuni aega lõpetada kasutajate kohta andmete kogumine viisil, mis on vastuolus Euroopa õigusaktidega. "Oleme selle kallal töötanud üle kahe aasta ja mu kannatus hakkab katkema. Me tahame tulemust näha. Kui me seda ei näe, kehtestatakse sanktsioonid," ütles volinik. Alles kümme aastat tagasi oleks selline karm avaldus Tšehhi euroametnikult tundunud mõeldamatu.

Kõige järgi otsustades tundub globaalsete sotsiaalvõrgustike tulevik olema vägagi närviline. Esiteks, nad kas hakkavad järgima korraga kõikide riikide seadusi, millel on vastuväiteid nende põhikirjadele, või on sunnitud taganema lootusest kehtestada maailmale oma ühtsed standardid. Seepärast hakatakse eri riikidele pakkuma erinevaid kasutuslepinguid. See tähendab, et näiteks ukrainlasi saate te monitorilt jälgida, sakslaste andmed tuleb aga kustutada. Teiseks on väga tõenäoline, et sotsiaalvõrgustikud on sunnitud "kaitsma" riike üksteise sekkumise eest. See tähendab, et Facebooki üks tinglik allüksus hakkab kaitsma saude sionistliku propaganda eest, teine sealsamas kõrval aga iisraellasi islami propaganda eest. Kui ühel päeval hakkab Ameerika võrgu Venemaa allüksus võitlema Ameerika struktuuride sekkumise vastu Venemaa poliitikasse, saab see muidugi olema naeruväärne, kuid sündmuste loogika kohaselt ei saa sellist absurdi sugugi välistada.

Asi on selles, et globaalsed sotsiaalvõrgustikud, sellistena, nagu meie neid teame, loodi "ühepolaarsel" sajandil ühepolaarse maailma jaoks, LinkedIn – 2002. aastal, Facebook – 2004., Twitter — 2006., Instagram — 2010. aastal. See oli aeg, mil Internet ei olnud veel seadustevõrguga kaetud. Ja ühtlasi aeg, mil planeedi tulevik tervikuna ei tekitanud kahtlusi — ühe, peamise lääneriigi ülemaailmne domineerimine on kindel juba aastakümneteks ette. Kusjuures domineerimine oli kõikehõlmav – nii lennukikandjate grupeeringud, Hollywoodi filmid, LA ja New York plaadifirmad, kui ka tema silikoonist sotsiaalvõrgustikud. Maailmal oli ainult üks valik – kas alluda kehtestatud reeglitele kohe või teha seda hiljem.

Kuid elu ise tegi omad korrektiivid, kusjuures ootamatult kiiresti. Kõigepealt langes pöörisesse "Fukuyama võitnud maailm" – maailmakaardil leidus lisaks USA-le teisigi riike ja korralikel inimestel ei lubatud isegi mingi eraldivõetud mitteliberaalsed Süüriaga arveid õiendada. Siis murdus midagi kahe lääne poolkera vahel ja nüüd tahab juba Euroopa dollaritest lahti saada. Ja lõpuks jõudis ajaloolise mõõdepuuga võttes alles äsja erinevate riikide arusaamisesse, et Internet on samuti ressurss ja tema eest on võimalik ja vajalik võidelda. Nüüd enam ei sobitu algselt kavandatud sotsiaalsete võrgustike vorm enam riikide tegelike nõudmistega (ega lahustu maailma liberaalses demokraatias, nagu arvati). Kes pealegi üha enam soovivad suveräänsust oma inforuumi üle.

Kuid seegi pole veel kõik. Meie jaoks teiega on kõige huvitavam muu. Meie (Venemaa – toim.) meedias on viimasel ajal kombeks lääne meediapoliitikat nördinult paljastada. Me arvasime, et nemad seal pooldavad vabadust ja demokraatiat. Nüüdseks oleme me täielikult ja lõplikult veendunud, et nad on silmakirjatsejad. Varjudes vale ja välise sekkumise hävitava mõju vastase võitluse loosungi taha kehtestavad nad otsest tsensuuri ja takistavad meelsusvabadust, mis ei meeldi nende ülemustele. Ja veel peavad nad varjamatut infosõda meie riigi (Venemaa – toim.) vastu. Ja nii edasi.

Niisiis. Arvatakse, et nn "Venemaa-vastane sõda", koos kõigi Putini häkkerite, Skripalide mürgitamiste ja geide märtrisurmadega on tegelikult ainult kümnendik kogu teabesõjast Venemaa vastu, eelkõige banaalne ettekääne teabekodusõjaks enda kodumaal. See on endasse haaranud kõik arenenud riigid. Võiduauhind selles sõjas on seesama kontroll rahvusliku meediaruumi üle. Riigid on jõudnud arusaamisele, et vaatamised, meeldimised ja edasipostitused on kapital, millega saab osta inimesi. Järelikult on praegune olukord mingi anarhia ja okupatsiooni segu: igas majas on rahamasin ja emissioonikeskused asuvad kusagil välismaal. Riigid ehitavad kiirelt internetipiire ja lämmatavad sisemist veebianarhiat. Kuna öelda otse, et vabadus on lõppenud, ei saa, siis öeldakse, et on aeg kaitsta oma teabevabadust. Kelle eest? Kasvõi venelaste eest. Seepärast luuaksegi vabaduse järelevalve politseid. Nii et ei maksa Lääne peale pahane olla — temalt tuleb meil nagunii veel õppima hakata.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Zuckerberg jälgib sind – Facebook avastas Iraani ja Vene jäljed
Zuckerbergil on valida - kas tsensuur või antisemitism
Föderatsiooninõukogu tahab Zuckerbergilt tema russofoobia kohta aru pärida
Zuckerberg vabandas europarlamendis
Zuckerberg vabandab USA kongressi ees
Tagid:
"war room", Instagram, Twitter, Facebook, EL, USA, Venemaa

Peamised teemad