16:58 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Analüütika
lühendatud link
16446

Tallinn näib olevat otsustanud Kiievi NATO sisseastumiseksamitele tirida. Garantiid, nagu koolituste puhul tavaline, mõistagi puuduvad. See-eest õpib Ukraina sõjavägi Eestis innukalt inglise keelt.

Vladimir Barsegjan, raadio Sputnik

Eesti arendab suhteid Ukrainaga peamiselt sõjalises valdkonnas. Näiteks külastas Eesti president Kersti Kaljulaid mai lõpus esimese välismaise riigipeana Donbassi konfliktipiirkonda ja kohtus Ukraina relvajõudude sõjalise operatsiooni ülemjuhataja Sergei Najeviga, kellega arutati sõjalise koostöö küsimusi.

Septembris kohtusid Riigikogu Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja Riigikogu saadikud Ukraina julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretär Turtšinoviga. Taas huvituti sõjalis-tehnilise koostöö tõhustamisest Euroopa Liidu riikidega, sealhulgas sõjatööstuskompleksi ühisprojektidest.

Mõni aeg tagasi kiitis Eesti kaitseminister Jüri Luik kohtumisel Ukraina asepeaminister Ivana Klimpuš-Tsintsadzega heaks Ukraina kasvavad püüdlused Euro-Atlandi integratsiooni ja tihedama koostöö suunas.

Võib suure tõenäosusega eeldada, et antud tundlikul teemal on ka teisi kokkupuutepunkte, mis päevavalgust ei kannata ning seetõttu salastatakse. Avalikule teabele lisandus uudis, et Ukrainast saabus Eestisse 18 sõjaväelast. Nagu juba mainitud — inglise keelt õppima. 

FSB vahistas Ukraina eriteenistuses töötanud ISIS*-e liikme >>

Oma keeleoskusi hakkavad nad arendama Eesti kaitseväe ühendatud õppeasutuses. Tuleb märkida, et väljaõppe kandidaadid valiti välja väeosadest, millega Eesti sõjaväelastel tihedam koostöö ja kus tõenäoliselt teenivad ka siit pärit sõjalised nõunikud.

On selge, et sel viisil loob NATO koolituste kaudu oma liikmesriikide sõjaväelistes õppeasutustes endale lojaalsete Ukraina ohvitseride gruppe. Kodumaale naastes saavad viimastest sõjalise bloki ideede levitajad ja loomulikult veelgi veendunumad Venemaa vastased. 

Selliste programmide eestvedajana tegutsedes ei tugevda Eesti mitte ainult oma sõjaka riigi mainet, vaid teravdab veelgi oma niigi raskeid suhteid idanaabriga. 

Riigi välispoliitika muutub järjest militariseeritumaks — igal aastal kasvab sõjaline eelarve, välismaiste sõjaväelaste ja nende sõjaväetehnika hulk Eesti pinnal.

Kõik see põhjustab murelikkust Eesti ühiskonna kainelt mõtleva osa hulgas, kes mõistab, et niimoodi jätkates suureneb võimaliku sõjalise konflikti oht iga päevaga – selle algatamiseks piisab traagiliste kokkusattumuste jadast, mis muudavad riigi vastulöögi sihtmärgiks.

Tööjõu väljavool Ukrainast: kodus on hea, aga külas veel parem >>

Paraku peab kahetsusega tunnistama, et selline on Eesti poliitilise eliidi teadlik valik. Tundub, et neile meeldivad sõjamängud ja tantsud kuristiku serval.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Venemaa kaitseministeerium tõestas: lennu MH17 tulistasid alla Ukraina relvajõud
Kinnisvaraekspert: Eesti ehitusturg kukub ukrainlasteta käpuli
Tõkestamisest hoolimata on Venemaa veebisaidid Ukrainas populaarsed
Tagid:
Euro-Atlandi integratsioon, kaitseministeerium, konfrontatsioon, konfrontatsioonipoliitika, sõjaväelased, nõunik, sõjaväeatašeed, sõjaväebaas, russofoobia, sõda, NATO, Sergei Najev, Ivana Klimpuš-Tsintsadze, Aleksandr Turtšinov, Jüri Luik, Marko Mihkelson, Kersti Kaljulaid, Gruusia, Donbass, Eesti, EL, USA, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad