22:40 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Analüütika
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
14150

Venemaa presidendi nõukogu soovitust Trumpil iga kord peeglisse vaadata, kui ta tahab naftahindade tõusu põhjuseid leida, tsiteeritakse kogu maailmas. On tähelepanuväärne, et Ameerika riigipea on juba kaudselt sellele ettepanekule reageerinud ja sellega olukorda veelgi raskendanud.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor RIA Novostile

Lääne meedia ei saanud eirata energiafoorumit, kus osalesid Vladimir Putin ja kogu rahvusvaheliste nafta- ja gaasiettevõtete juhtide kogukond. Foorumi tulemus oli Reutersi analüütikute silmade läbi katastroofiline — nafta- ja gaasiettevõtete ülemused saatsid Trumpile üheselt mõistetava sõnumi: maailm vajab Venemaa gaasi ja Venemaa-vastased sanktsioone ei tee kellelegi rõõmu.

Briti ajakirjanike hinnangul on ülemaailmse energiamajanduse kaptenite selline positsioon tingitud asjaolust, et Venemaa energiaressursid on vajalikud, et "maailmas ei kustuks valgus". Ja et ameeriklastel ei tekiks kiusatust oma gaasi Euroopa turgudele suruda, tuletati Trumpile meelde, et Ameerika vedelgaas on lihtsalt liiga kallis.

Moskva energiafoorum kujunes järjekordseks rahvusvahelise ärimaailma Washingtonile allumatuse pidupäevaks ja Lääne ajakirjanikud juba naudivad Venemaa presidendi märkust, kes on süüdi naftahinna tõusus. Briti ärileht Financial Times tunnistas, et Vladimir Putinil on õigus. Venemaa presidendi nõukogu soovitust Trumpil iga kord peeglisse vaadata, kui ta tahab naftahindade tõusu põhjuseid leida, tsiteeritakse kogu maailmas. On tähelepanuväärne, et Ameerika riigipea on juba kaudselt sellele ettepanekule reageerinud ja sellega olukorda veelgi raskendanud: riigisekretär nõudis OPECi riikidelt nafta tootmise viivitamatut suurendamist ja selleks kõigi olemasolevate võimsuste rakendamist, sealhulgas ka reservvõimsuste, mis on ette nähtud üksnes puudujäägi katmiseks turul, tõsise vääramatu jõu või ulatuslike loodusõnnetuste korral. Ilmselt on nüüd suureks loodusõnnetuseks saanud Trump ise.

Bloombergi küsitletud eksperdid leiavad, et need tegevused on vähemalt riskantsed: reservvõimsusi ei võetud tarvitusele isegi Iraagi sõja ega Liibüa kriisi ajal ning kui naftatootjaid, kuni nende reservvõimsuste piirini survestada, siis naftahind 100 dollarit barrelist saab olema kõige tõenäoline stsenaarium.

Tuleb ära märkida ka välisajakirjanduse ja ekspertide teravat reaktsiooni Venemaa presidendi avaldusele dollari perspektiivide ja maailma peamise valuuta haavatavuse kohta. Kummalisel kombel nõustub Ameerika ajakirjandus siin Putiniga, kuigi ei soovi seda avalikult tunnistada. Võrrelgem.

Vladimir Putin Moskva foorumil: "Mulle tundub, et meie Ameerika partnerid teevad tohutu strateegilise vea — nad õõnestavad usaldust dollari kui ainukese tänapäeva universaalse reservvaluuta maksevahendi vastu. Tegelikult saevad nad oksa, millele ise istuvad, see on imelik ja isegi üllatav."

Bloomberg: "Suurim oht dollarile seisneb selles, et USA pingutab üle finantssanktsioonidega, eriti Iraani ja nende riikide suhtes, kes temaga koostööd teevad. 2016. aastal hoiatas president Obama administratsiooni rahandusminister Jacob Lew Carnegie Investeerimisfondist kõneldes, et liigne aktiivsus sanktsioonide kasutamisel võib kahjustada meie juhtpositsioone maailmamajanduses ja isegi sanktsioonide endi tõhusust." Väga sarnane, kas pole?

Samal ajal propagandaülesanded sõna otseses mõttes sunnivad meie lääne kolleege tunnistama pisut skisofreenilist seisukohta: ühelt poolt tunnistavad nad, et dollarisüsteem tervikuna on ohus ja seda tuleks võimalikult tõsiselt võtta, ja teiselt poolt taandub nende reaktsioon Venemaa dedollarisatsiooni plaanidele vaid ühele väitele: "Venelastel ei tule midagi välja, sest neil ei tule midagi välja."

Selle väite toetuseks tuuakse mõned argumendid, mida Venemaa infoväljal tsiteerivad aktiivselt need, kes on isiklikult huvitatud dedollariseerimise ebaõnnestumisest ja võimaluse korral ka sellest, et see üldse ei algakski.

Siin on need argumendid: kui nafta ja gaasiga kaubeldakse maailmaturgudel dollarites, siis peab ka Venemaa müüma seda dollarite eest. Teine argument: Venemaa rubla, Hiina jüaan ja isegi euro ei ole dollariga võrreldes piisavalt stabiilsed, mis tähendab, et neid ei saa ekspordiarveldustes kasutada. Ja viimane argument: Venemaa eksportijaid ja neid, kes naftat ja gaasi ostavad, ei saa sundida kasutama midagi muud peale dollari, mis tähendab, et dedollariseerimist ei toimu mitte kunagi.

Alustame viimasest. On selge, et müütilistes vabaturu maailmas, kus finantsanalüütikud elavad, ei sõltu äri poliitikast, kuid reaalses maailmas toimib kõik natuke teistmoodi. Võtkem konkreetne näide: Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker teatas hiljuti, et olukord, kus Euroopa Liit maksab imporditud energia eest dollarites, on "absurdne".

Samal ajal töötatakse Venemaa väliskaubanduse dedollariseerimise plaane välja Venemaa rahandusministeeriumis, majandusliku arendamise ministeeriumis ja Venemaa keskpangas ning poliitiline tahe nende plaanide elluviimiseks on olemas kõige kõrgemal tasemel. Olukorras, kus vajalik poliitiline tahe on olemas nii müüjal kui ka Venemaa nafta ja gaasi peamisel ostjal, on keeruline ette kujutada stsenaariumi, milles "ärimaailm" suudaks dedollariseerimisele edukalt vastu seista. Jah, tehnilisi raskusi tuleb. Jah, sellega kaasnevad lisakulud, samuti konfliktid selle pärast, millega konkreetselt dollar asendada. Kuid liikumissuund on juba kindlaks määratud ja kord juba käivitatud protsessi peatamine on ebatõenäoline. Ja kui eraettevõtete dollarikontosid hakatakse sanktsioonide tõttu külmutama, siis on see ettevõtetele dedollariseerimise mehhanismide otsimise täiendavaks motivatsiooniks — Lääne meedia väitel Venemaa ärimeeste puhul see protsess juba käib.

Nafta hinnakujunduse kohta on võimalik muuta. Näiteks on sellega edukalt tegelnud hiinlased, kes on saavutanud muljetavaldavat edu oma hiljuti käivitatud energiakandjate börsiga Shanghais. Vastava poliitilise tahte korral saab seda edu korrata juba tegutseval Peterburi börsil.

Dollari väidetavasse stabiilsusesse puutuvalt teeb Donald Trumpi administratsioon kõik endastoleneva selle hävitamise nimel. Euro, rubla või jüaani vahetuskursi volatiilsust ei saa kuidagi võrrelda riskiga kaotada kõik ükskõik millal USA riigidepartemangu või rahandusministeeriumi poliitiliste otsuste tõttu. "Dollari türannia", mille pärast Bloombergi ajakirjanikud niiväga muretsevad, ei lõpe homseks, vaid nagu Vladimir Putin õigesti ütles, "iga impeeriumi tüüpiline viga on see, kui inimesed arvavad, et midagi ei juhtu, sest kõik on nii võimas, nii tugev, kõik on nii stabiilne, et negatiivseid tagajärgi ei tule. Aga ei, nad tulevad varem või hiljem."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Nord Stream 2 (143)
Tagid:
dollar, nafta, nafta- ja gaasiettevõted, Moskva energiafoorum, Donald Trump, Vladimir Putin, USA, Venemaa

Peamised teemad