08:06 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Analüütika
lühendatud link
21830

Eestimaalaste hulgas populaarse taksoteenuse esindaja kommenteeris Eesti ametniku soovitust Yandex.Taxi rakendust ettevõtte telefonile mitte alla laadida.

TALLINN, 10. oktoober – Sputnik Eesti, Oleg Leontjev. Maaeluministeeriumi infoturbeteenistuse juhataja Aivar Ilves soovitus Yandex.Taxi mobiilirakendust mitte kasutada tekitas paljudes riigi elanikes põhjendatud arusaamatust. Eesti ametniku kartuste osas kommentaari saamiseks pöördus Sputnik Eesti Yandex.Taxi International PR-juhi Natalja Žuravljova poole. 

Žuravljova sõnul kuulis Yandex.Taxi niisugustest soovitustest esmakordselt ajakirjanike järelpärimise vahendusel. Yandex ei oma teavet selle kohta, milliseid rakendusi Eesti riigiasutuste töötajate telefonidele paigaldada lubatakse.

Mis puudutab taksofirma tegevust Eestis, siis teatas Natalja Žuravljova, et siin juhib rakenduse tööd Hollandis registreeritud emaettevõte Yandex.Taxi BV, kes salvestab ja töötleb EList pärit kasutajaandmeid ranges kooskõlas EL normidega, sealhulgas ka GDPR-iga (uus andmekaitseseadus – Toim.). 

"Oleme avatud ja valmis igasuguseks kontrollimiseks," ütles Yandex.Taxi International avalike suhete juht.

Sputnik Eesti juba kirjutas, et Yandex.Taxisse pöördumise põhjustasid Eesti maaeluministeeriumi infoturbe teenistuse juhi Aivar Ilvese sõnad, mis ta lausus Geeniuse portaalile antud intervjuus ja mille kohaselt soovitab tema osakond vältida "ebasõbralikes" või "mitteusaldusväärsetes riikides" valmistatud nutirakendusi. Sellise tarkvara hulka kuulub Ilvese arvates ka Yandex.Taxi.

Ilves esines Yandexi vastu uhkes üksinduses.

Erinevalt maaelu ministeeriumi infoturbeametniku juhistest ja hoiatustest ei langeta ülejäänud Eesti ametkondade ametnikud Venemaa taksoteenuse suhtes selliseid kategoorilisi kohtuotsuseid.

Kuna Geenius portaalis oli küsimuseks Yandex.Taxi mobiilrakenduse ametitelefonidele allalaadimise lubatavus, siis siseministeeriumi sideosakond vastas, et nad ei luba oma töötajatel töötelefonidesse mingeid tasulisi rakendusi laadida. Märkuseks — Yandex.Taxi on tasuta rakendus. 

Tõkestamisest hoolimata on Venemaa veebisaidid Ukrainas populaarsed, illustreeriv foto
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Kultuuri- ja rahandusministeerium teatasid, et lubavad äppide paigaldamist ainult Google Playst või Apple" Store-st. Mõlemas nimetatud teenusepakkujas on Yandex.Taxi saadaval.

Haridus- ja teadusministeerium teatas, et nemad lubavad Yandex.Taxit paigaldada vaid juhul, kui see ei taotle ligipääsu elektroonilisele kirjavahetusele. Yandex.Taxi oma töö jaoks niisugust juurdepääsu ei vaja.

Välisministeeriumis jaotatakse nutirakendused ametkondlikeks, mille funktsionaalsus on paljuski piiratud, ja üldisteks. Ametkondlike rakenduste andmed krüpteeritakse. Eesti välisministeeriumi meedianõunik Britta Tarvis teatas, et tema andmetel kolleegid Yandex.Taxit ei kasuta ja eelistavad kõike "eestimaist".

Justiitsministeerium ei toetu igapäevatöös kaasaegsetele tehnoloogiatele ja piiras üldiselt juurdepääsu töödokumentidele telefonide vahdendusel.

Kaitse- ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium keeldusid üldse teatamast, milliseid rakendusi nende töötelefonides kasutatakse. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhataja Rasmus Ruudi ütles, et tema ametkonnas on töötelefonid ainult ministril, kantsleril, asekantsleril ja "veel paaril inimesel". 

Neid veel vedas, sest Sotsiaalministeeriumis pole ainsatki "mobiilset" ametitelefoni.

Keskkonnaministeeriumi juhtkond ei paista tagakiusamismaaniale kalduvat ja lubab oma töötajatel Yandex.Taxit kasutada. Sellega ei saa aga uhkustada Eesti politseinikud ja piirivalvurid, kellele Venemaa taksoteenuse kasutamine keelati.

Eesti ametnike usaldamatus "nende venelaste" suhtes on koomiline

Moskva Baumani nimelise Riikliku Tehnikaülikooli infoturbeteaduskonna juhataja asetäitja Anatoli Lebedev kommenteeris Sputnik Eestile mõningate Eesti ametnike muret Yandex.Taxi üle. 

Анатолий Николаевич Лебедев - заместитель заведующего кафедрой информационной безопасности МГТУ имени Баумана
© Фото : Национальная библиотека им. Н. Э. Баумана
Moskva Baumani nimelise Riikliku Tehnikaülikooli infoturbeteaduskonna juhataja asetäitja Anatoli Lebedev

Lebedevi sõnul on muidugi naeruväärne mõelda, et maaeluministeeriumi ametniku marsruudid kedagi Venemaal huvitavad, aga teiselt poolt peavad kohalikud julgeolekuasutused oma olemasolu õigustamiseks kuidagi oma vajalikkust näitama.

Yandex.Taxi on selleks mugav sihtmärk. "Pole saladus, et väikestele Balti riikidele me ei meeldi," ütles ekspert. Lebedev tuletas meelde, et kui sarnast muret seoses Yandex.Taxiga väljendati 2018. a. augustis Leedus, ei toetanud neid Eesti pädevad isikud.

"Nüüd aga teatab Eesti ametnik: "neid venelasi" ei saa usaldada. See on ootuspärane samm ja näeb naljakas välja," ütles Anatoli Lebedev.

Kiirelt, odavalt ja mugavalt

Yandex.Taxi alustas tööd Eesti turul 2018. aasta 1. mail. Tallinn oli esimene linn, kus teenuseid kasutada sai. Septembrist lisandus teenus ka Lõuna-Eesti pealinna Tartu elanikele.

Yandex.Taxi on teenus, mis võimaldab dispetšeri abita konkurentsivõimeliste hindadega takso tellida. Teenuse eelised: mugav viis takso kutsumiseks, soodsad hinnad, maksmine sularahas või krediitkaardiga, keskmine auto saabumise aeg 5 minutit. 

Yandex.Taxi rakendus on tasuta ja saadaval eesti, inglise ja paljudes muudes keeltes. Rakendusel on ööpäevaringne veebipõhine tugiteenus. Kui reisija ei ole teenusega rahul, unustas midagi autosse või soovib küsimust esitada — saab ta klienditoega ühendust võtta ja talle antakse abi.

Praegu tegutseb Yandex.Taxi 12 riigi 600 linnas, sealhulgas Lätis ja Leedus. Kliendi asukoha määramiseks kasutab teenus GLONASSi süsteemi — mis on Vene satelliitnavigatsioonisüsteem, üks kahest täiemahuliselt toimivast globaalsest positsioneerimissüsteemist.

Süsteem põhineb 24 satelliidil, mis liiguvad Maa pinna kohal kolmes orbitaaltasandis, kaldenurgaga 64,8 ° ja orbiidi kõrgusega 19 400 km. Mõõtmise põhimõte on sarnane ameeriklaste GPS-iga. Peamine erinevus GPS-süsteemiga on selles, et GLONASSi satelliidid ei ole geosünkroonsed, mis annab neile suurema stabiilsuse.

Samal teemal

Riigidepartemang mõistis hukka Venemaa veebilehtede keelustamise Ukrainas
Google´i ja Yandexi kaadrite sepikoda Peterburis ootab Eesti koolinoori
Tagid:
keelatud, keelamine, Moskva Baumani nimeline Riiklik Tehnikaülikool, Geenius, Yandex.Taxi BV, Yandex.Taxi, Yandex, Maaeluministeerium, Anatoli Lebedev, Natalja Žuravljova, Aivar Ilves, Eesti, Venemaa

Peamised teemad