22:27 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Analüütika
lühendatud link
Relvastus (196)
11130

Teave F-35 uute katsetuste kohta on ainult osa Lähis-Ida suurest ümberkujundamisest, mis sai alguse S-300 Süüriasse tarnimise järel.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Eksperdid viitavad jõudude vahekorra olulisele muutumisele, sealhulgas operatiivse ja strateegilise tasakaalu osas. 

S-300 Favorit
© Sputnik / Ульяна Соловьева

Multifunktsionaalne hävituspommitaja F-35 vajab täiendavat testimist. Sellise järelduseni jõuti Pentagonis. Ja seda pärast lennumasinale pühendatud tohutut rahvusvahelist PR-kampaaniat, kus väideti et lennuk suudab kõike ja et vaenlane on tema ees jõuetu…

Eriti tähelepanuväärne on tõik, et USA kaitseministeerium jõudis sellise järelduseni vahetult pärast Vene S-300 õhutõrjesüsteemi toimetamist Süüriasse, vastuseks Iisraeli ebasõbralikule käitumisele ja luurelennuki "Il-20" hukkumisele.

Ameerika Ühendriikides jätsid vaid kõige laisemad komplekside paigaldamist pilkamata, öeldes, et tehnoloogia on nõrk ja mitte kuigi kaasaegne.

Iisraeli pool teatas lausa, et antud õhutõrjesüsteem on F-35 suhtes "pime" ning et ta kavatseb uute lennukite abil Süürias asuvate Iraani ja Hezbollah positsioonide karistamatut ründamist jätkata.

Pärast lühikest mõttepausi tärkasid aga Washingtonis kahtlused — kas Ameerika viienda põlvkonna uusim hävituslennuk on ikka nii ideaalne? Kas ta on tõesti S-300 jaoks nähtamatu?

Tundub, et Pentagoni ja Iisraeli poolt esindatud tootjate ja klientide ambitsioonid ja enesekindlus hajuvad nagu hommikune udu. Vastasel korral ei oleks neile pähegi tulnud korraldada niigi nõrkemiseni testitud lennumasinale täiendavaid ja kalleid lisakatsetusi. 

Spetsialistidele suunatud press kirjutab otse: ameeriklaste plaan luua nähtamatu superlennuk kukkus läbi.

Huvitav on veel üks nüanss. F-35 loodi eesmärgiga võidelda S-300 vastu ja vältida tema püüdurrakette, seda enam, et USA-l oli kolmandate riikide kaudu Venemaa süsteemile juurdepääs.

Paraku oli tegu vaid õhutõrjekompleksi varajaste versioonidega. Täiustatud süsteem sai uusima tehnoloogia ja komponendid, mis tema tõhusust dramaatiliselt suurendasid.

Ameerika Ühendriikides ja Iisrael lohutavad end teadmisega, et Süüriasse tarnitud S-300 ei "kata" mitte kogu riiki, vaid ainult osa sellest.

Sellistel puhkudel öeldakse – iga algus on raske. Kui midagi Il-20 tragöödia sarnast veel kord juhtuma peaks – hoidku Jumal selle eest — võib kogu Süüria Araabia Vabariigi territoorium Venemaa õhutõrjesüsteemide kaitse alla sattuda.

Selleks, et olukord süsteemset kriisi ei põhjustaks, saabub Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu lähitulevikus Moskvasse Vladimir Putiniga kõnelusi pidama. Keegi ei ole veel kainet mõistust mõttetuks kuulutanud, ehkki teda sageli välja lülitatakse.

Teave F-35 uute katsetuste kohta on ainult osa Lähis-Ida suurest ümberkujundamisest, mis sai alguse pärast S-300 Süüriasse tarnimist.

Eksperdid viitavad jõudude vahekorra olulisele muutumisele, sealhulgas operatiivse ja strateegilise tasakaalu osas.

Ja sugugi mitte Ameerika Ühendriikide ja Iisraeli juhitud koalitsiooni kasuks, kes üritavad oma eesmärke Süürias sõjaliste vahenditega lahendada. Üha raskem on bluffida, et Süüria õhutõrjet saab kiiresti ja valutult hävitada. 

Peaminister Narendra Modi ja president Vladimir Putin Usbekistanis
© Sputnik / Михаил Климентьев

Löökide andmiseks selle riigi territooriumi pihta tuleb end maadligi suruda mitte ainult F-35, vaid ka teisel viienda põlvkonna lennukil F-22, mida USA oli samuti valmis Süüria valitsusvägede ründamiseks kasutama.

See on aga väga riskantne puhtalt tehnilistel põhjustel: piloot ei pruugi juhtimisega toime tulla või mõni süsteemidest oodatust erinevalt toimida – ja katastroof ongi käes.

Seetõttu tuleb nüüd Moskva seisukohaga palju "rõõmsamalt" nõustuda. Vaatamata skeptikute naljadele, milles räägitakse vaid Venemaa ebaõnnestumistest Süürias. 

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

C-300
© RIA Novosti .
C-300
Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Kaadrid õhutõrjekomplekside S-300 saabumisest Süüriasse
Tagid:
Favoriit, Antei-2500, F-22, F-35, nähtamatu, õhutõrje, S-300, Benjamin Netanyahu, Bashar al-Assad, Vladimir Putin, Iisrael, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad