16:40 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Analüütika
lühendatud link
10401

Panna inimesed uskuma reformidesse, mida tegelikult pole olemas, veenda neid, et nad hakkavad elama paremini, kui midagi paremaks ei muutu, on võimatu ülesanne. Reaalne on ainult hanke summa

Vladimir Ardajev, RIA Novosti vaatleja

Ameerika Ühendriikide Rahvusvahelise Arengu Agentuur (USAID) on välja kuulutanud veel ühe programmi, mille eesmärk on "edendada" Ukraina idapoolse elanikkonna maailmavaadet. "Donbassi kasvatajad" kavatsevad saavutada soovitud tulemuse viie aastaga, kulutades selleks 60 miljonit dollari Ameerika maksumaksja raha.

Hüljatud ja unustatud

"Donbassi ja selle naaberpiirkondade elanikud on veendunud, et nad on kõrvale tõugatud, neid peetakse tühisteks ja neile heidetakse ette, et nad peavad end venekeelseteks. Nad suhtuvad skeptiliselt reformiprotsessi ja toetavad oluliselt vähem valitsuse poliitikat kui ülejäänud Ukraina elanikud," öeldakse 140-leheküljelises dokumendis, mis on avaldatud USA riigihangete ametlikul võrgulehel. USAID otsib partnereid, kes sooviksid riigi "halva" piirkonnaga tegelda. Pakutava lepingu tähtaeg on viis aastat. Projekti kogumaksumus on 57-60 miljonit dollarit.

Kuulutuses kirjeldatakse probleemi üksikasjalikult, nagu agentuuri analüütikud sellest aru saavad. Seal tunnistatakse, et praegune Euromaidani ja "väärikuse revolutsiooni" tulemusena 2014. aastal võimule saanud Ukraina režiim omandas mandaadi reformideks, kuid ei suutnud neid poliitiliste, majanduslike ja julgeolekuprobleemide tõttu realiseerida.

Võitlus "sügava korruptsiooni" ja jõududega, mis aktiivselt reforme takistavaid, pole olnud edukas. Majanduslanguse ajal ei olnud võimalik majandust stabiliseerida ega eelarvepuudujääki vähendada. Asjale ei ole kasuks tulnud ei valitsuse väljavahetamine ega üksikasjalik tegevuskava — reformid ei edene endiselt. Riigi kesk- ja lääneosa suhtuvad probleemidesse mõistavalt, kuid "marginaalne" idaosa ilmutab selget kannatamatust ega taha isegi valimistel osaleda.

Moskva käsi

"Kuigi Venemaa agressiooni tagajärjed avalduvad kogu Ukrainas, on need eriti märgatavad Donbassis ja sellega piirnevates oblastides," väidavad dokumendi autorid.

Üldiselt nimetatakse Venemaad kõigi tänapäeva Ukraina hädade põhjuseks. Krimmi eraldamine, isehakanud Donetski ja Luganski rahvavabariikide relvajõudude toetamine, Kremli meedia massiline propaganda — kõik see on Ameerika analüütikute arvates loonud olukorra, kus Kiiev ei suuda korruptsioonist jagu saada ega majandust elavdada.

Selle tulemusena ei mõista paljud riigi idaosa elanikud Venemaad Krimmi eest hukka ega pea Moskvat Donbassi konflikti süüdlaseks, rõhutatakse raportis. Erinevalt läänepiirkondadest ei toeta Donbass Euroopa-suunalist integratsiooni, soovib Ukraina liitumist Euraasia majandusorganisatsiooni tolliliiduga ja on veendunud, et kõik Venemaad puudutavad sanktsioonid tuleks tühistada. Lisaks "usuvad liiga paljud seal ukraina natsionalismi müüti".

Donbass
© Sputnik / Михаил Воскресенский

"Enamik Harkovi, Donetski, Luganski, Hersoni ja Odessa oblasti elanikkonnast on skeptilised Ukraina edusammude suhtes ega tea midagi reformiprotsessist," sedastab USAID.

Probleemide juured on agentuuri analüütikute sõnul elanikkonna liiga tihedates kontaktides Venemaaga ja NSV Liidu nostalgias.

"Donbass ei suudeta leppida, et varem riigile tähtis piirkond on muutunud tagahooviks, kuigi Ukraina tulevik otsustatakse suuresti Donetskis, Luganskis, Hersonis ja Harkovis," rõhutavad dokumendi autorid. Nad tunnistavad, et Kiievi propaganda, mis kujutab riigi idaosa "ebalojaalse piirkonnana", vaid süvendab selle isolatsiooni ülejäänud riigist. "Korruptsioonikultus", majanduse mahajäämus, tööpuudus ja põhiteenuste puudumine on siin suurem, kui kusagil mujal riigis.

"Need, kes jäävad, kasvatatakse ümber"

USA ametkond püstitab endale üldiselt täidetava ülesande — kõik sõltub ajast ja rahast," leiab Ukraina poliitika analüüsi ja juhtimisinstituudi direktor Ruslan Bortnik, Ka riigi idaosale antud hinnang kui venemeelsest, riigi kesk- ja lõunaosa püüdlusi mittejagavast osast vastab üldiselt tegelikkusele, nagu ka see, et riigi idaosa on täna masenduses ja kogu Ukraina valitsuse poliitika suhtes skeptiline.

"Tungimine idaossa" on kogu suuremahulise Ukraina ümberkasvatamise programmi järjekordne etapp, mille raames eraldati juba 2014. aastal viis miljardit dollarit. Politoloogi arvates oli see programm suuresti edukas.

"Ameerika poliittehnoloogid tegutsesid süsteemselt, järjepidevalt ja tõhusalt. Näiteks Kiiev on viimase kahe aastakümne jooksul tundmatuseni muutunud. 1990-ndatel aastatel oli ta "punane": pensionärid hääletasid alati kommunistide poolt ja ukraina keelt polnud peaaegu üldse kuulda. Täna on see täiesti teistsugune linn, mis ongi tegelikult saanud riigi pahupidi pööranud muutuste koldeks," ütleb Ruslan Bortnik.

Ta väidab, et samasugused muutused toimusid peaaegu kogu Ukrainas, välja arvatud riigi idaosas. Ühiskondliku teadvuse ümberkujundamine on töömahukas ettevõtmine, poliittehnoloogid korraldavad sadu seminare, kursusi, koole ega põlga ära nende poliitikute, parteide, liikumiste ja massimeedia toetust, mis kõige paremini nendele ülesannetele vastavad. Samal ajal tõrjutakse opositsioonijõude.

"Möödub kümme kuni kakskümmend aastat ja Ukraina idaosa muutub samasuguseks nagu ülejäänud riik, kuigi sotsiaal-majanduslik olukord ei pruugi paraneda, töökohtade hulk ei suurene ja korruptsioongi ei kao kuhugi. Rahulolematud ja võimekad sõidavad lihtsalt minema, vanad surevad ära ja need, kes jäävad, tagavad lojaalse avaliku arvamuse. Ja kõik see juhtub juba ühe inimpõlve jooksul," usub Ruslan Bortnik.

Porošenko allkirjastas seaduse Donbassi taaslõimimise kohta
Пресс-служба президента Украины

Samal ajal igasugune väline sekkumine, igasugune katse muuta Ukraina ühiskonna teadvust ühes või teises suunas pole midagi muud kui manipuleerimine ja riigi suveräänsuse rikkumine, on ta veendunud.

Eelarvega saadakse hakkama

"Panna inimesed uskuma reformidesse, mida tegelikult pole olemas, veenda neid, et nad hakkavad elama paremini, kui midagi paremaks ei muutu, on võimatu ülesanne. Reaalne on ainult hanke summa," ütleb veel üks Ukraina politoloog, Kiievi poliitikauuringute ja konfliktoloogiakeskuse direktor Mihhail Pogrebinski. Ta ei usu, et USAID jõupingutused toovad kaasa radikaalseid muutusi Donbassi ja selle ümbruse elanike meeleoludes.

"Kogu see ettevõtmine on ainult selleks, et ürituse suur eelarve teatud ringi inimeste vahel ümber jagada. Assigneeringud, toetused ja fondid — kõik pöörleb eranditult selle ümber ja on programmi tegelikuks eesmärgiks," kinnitab Mihhail Pogrebinski.

Ühiskondliku teadvuse ümberkujunemine kogu Ukrainas toimub varem või hiljem nagunii, kuid see on seotud põlvkondade vahetumisega, leiab ta.

Tema tähelepanekute kohaselt on idapiirkonnas kasvamas põlvkond, keda ei ole eriti vaevatud riigi konkreetse arenguvektori valimisega. Noored on valmis töötama nii lääne- kui ka idaosas – neile on tähtis töö ise ja võimalus tagada endale ja oma lähedastele inimväärne elu.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
USA Rahvusvahelise Arengu Agentuur, USAID, maksumaksja, kasvataja, Ukraina, Donbass, USA

Peamised teemad