04:45 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Analüütika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
6830

Poola muutub kiiresti. Sinna, kus kasvas mets (kes seda ikka vajab?), rajatakse suur sõjaväeladude kompleks. Ameerika ja NATO tarvis. Kus on aga uued laohooned, sinna ilmuvad ka uued väed.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

 "Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą". See tähendab, kui puitu raiutakse, siis laastud lendavad. Ja mõnikord ka suled. Muid variante ei ole. 

USA armee insenerikorpus kavatseb Poola Powidzi lennuväebaasi kõrvalt ligikaudu 40 hektarit unikaalset metsa hävitada.

Sinna ehitatakse uus spetsiaalne remondi- ja laokompleks. NATO investeeringute komitee kiitis ootuspäraselt metsade hävitamise heaks ja Ameerika Ühendriikide sõjalisest eelarvest eraldati selle keeruka töö tarvis ligikaudu 90 miljonit dollarit.

Omapäraseks nüansiks on fakt, et see barbaarne tegevus on otseses vastuolus ELi Natura 2000 haruldaste loomaliikide ja nende elupaikade kaitse projektiga. Sealses metsas elavad ohustatud loomad ja linnud, aga milleks me küll Washingtoni heakskiidu pälvimiseks valmis pole?

Американские военные
© Sputnik / Александр Имедашвили, STF
USA sõjaväelased rahu toomas.

Varssavi tühistas näiteks seetõttu linnupesade hävitamise keelu. Nad leidsid, et "avalik julgeolek" ja USA relvajõudude suutlikkuse laiendamine Euroopas, mille nimel mets hävitatakse ja kompleks ehitatakse, on oluliselt tähtsam, kui seal elavate haruldaste lindude kaitse.

Poola telekanal vallandas töötaja Duda ja Trumpi foto pärast >>

Lõppude lõpuks võivad linnud end graatsiliselt raputada ja järeltulijaid hoolikalt noka vahel hoides mugavamasse ja ohutumasse paika liikuda, kuhu Ameerika puuraidurid veel jõudnud ei ole.

Lisaks on Poola ja Brüsseli vastuolud muutunud süsteemseks kriisiks ja seda sugugi mitte ainult keskkonnaküsimustes. Varssavi näeb Washingtonis kõige usaldusväärsemat abistajat ja partnerit ning eirab üha sagedamini üleeuroopalisi põhimõtteid.

Et USA ei kahtleks vajaduses jätkata Poola aktiivset ülevõtmist, esitab Varssavi korrapäraselt täiendavaid russofoobseid loosungeid, öeldes, et vaenlane on ühise Läänemaailma värava taga ning valmis igal hetkel ründama. Poola, kui viimane kaitseliin ja peamine tugipost barbarite teel ei suuda neid üksinda tagasi hoida. 

Tuleb öelda, et Poola on USA sõjatööstuskompleksile ja osale poliitilisest eliidist tõesti huvipakkuv. Selleks on mitmeid põhjusi.

Põhimõtteliselt jätkab praegune Washington Barack Obama poolt 2014. aastal väljakuulutatud Euroopa Strateegilise Julgestusinitsiatiivi plaani, suurendades Ameerika Ühendriikide sõjalist kohalolekut Euroopas – ametlikult selleks, et piirkonna julgeolekut tagada.

Donald Trump revideerib mõistagi oma eelkäija pärandit põhjalikult, kuid tundub, et ta ei ole veel selle konkreetse projektini jõudnud.

Programmi mõte on lihtne: tagada taristu ja organisatsiooni abil sõjaväe ja varustuse kiire liigutamine Saksamaalt, Hollandist ja Belgiast ELi idapiiridesse. Ja kui õnnestub – end seal alaliselt sisse seada. Powidzi lennuväebaasi laiendamine aitab sellele eesmärgile lähemale jõuda.

Varssavi näitab seejuures tähelepanuväärset püüdlikkust. Hiljutise Washingtoni visiidi ajal andis Poola president Andrzej Duda põhjust hämminguks ja isegi lõbustas kogu maailma. 

Ta tegi ettepaneku nimetada üks seni veel rajamata USA relvajõudude baas Poolas Fort Trumpiks. Kas see oli nali, või otsustas Duda kavalalt mängida endise kinnisvaramoguli uhkuse ja ambitsioonidega, kes on varemgi kõrghooneid enda järgi nimetanud.

Poola riigipea samm osutus kohmakaks ja tema lihtne "trikk" nähti avalikkuse poolt kohe läbi. Kuid kes teab, võib-olla Trumpile endale idee meeldis? Ta on kord juba selline — igati nurgeline ja ettearvamatu.

Varssavi on USA uue täiemahulise baasi loomise nimel võidelnud rohkem kui aasta, olles isegi valmis selle ehitamiseks riigieelarvest kaks miljardit dollarit eraldama.

Poola välisministeerium koondas enamiku tipp-diplomaatidest >>

Poola kavatseb osta ka mitmete miljardite eest Ameerika Patriot süsteeme. Poola ametivõimud loodavad kindlasti, et Ameerika need investeeringud kuhjaga kompenseerib. Ühel või teisel kujul.

Niipalju kui me Trumpi tunneme, võib ta piirduda õlalepatsutuse ja partnerite nende jõupingutuste eest tänamisega, öeldes midagi sellist: "Te olete andnud oma panuse Ameerika kui maailma liidri suurusse, tänan teid väga."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Poolakad tahtsid sakslastelt raha saada - Berliin maksma ei hakka
Trump: USA on kosmosevägede loomisel Venemaast maha jäänud
Tagid:
Powidzi lennuväebaas, metsaraie, looduskaitse, looduskaitseala, looduskaitseseadus, propaganda, Natura 2000, NATO, Powidz, Varssavi, Poola, Brüssel, Euroopa, USA, Venemaa

Peamised teemad